SønderjyskE jagter Christian Keller

Superliga-klubben SønderjyskE ønsker at hente højre backen Christian Keller hjem fra Tyrkiet. Sportschef Ole Nielsen har fulgt ham i flere år.



SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.

– Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.

Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bundesliga-klub enig med dansker

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

FC København interesseret i Jonas Kersken

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Dansk duo trækker overskrifter i Italien