SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.
– Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.
Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
VM-spiller får fem karantænedage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
New Zealand – Belgien