SønderjyskE jagter Christian Keller

Superliga-klubben SønderjyskE ønsker at hente højre backen Christian Keller hjem fra Tyrkiet. Sportschef Ole Nielsen har fulgt ham i flere år.



SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.

– Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.

Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’