SønderjyskE jagter Christian Keller

Superliga-klubben SønderjyskE ønsker at hente højre backen Christian Keller hjem fra Tyrkiet. Sportschef Ole Nielsen har fulgt ham i flere år.



SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.

– Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.

Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt