• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Superliga-klubben SønderjyskE ønsker at hente højre backen Christian Keller hjem fra Tyrkiet. Sportschef Ole Nielsen har fulgt ham i flere år.

Af Simon Møbjerg Sørensen

SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.

Ifølge tipsbladet.dk's oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.

- Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.

Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.

---------------------------

Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til tipsbladet.dk-læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus