SønderjyskE jagter Christian Keller

Superliga-klubben SønderjyskE ønsker at hente højre backen Christian Keller hjem fra Tyrkiet. Sportschef Ole Nielsen har fulgt ham i flere år.



SønderjyskE har blot 16 spillere i sin førsteholdstrup, efter syv spillere foreløbig har forladt Superliga-klubben henover sommeren. Klubbens nye træner Lars Søndergaard bebudede i går, at truppen skulle suppleres med en række spillere. Og det arbejde er sportschef Ole Nielsen i fuld gang med.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er SønderjyskE nemlig ude efter at forstærke truppen med 30-årige Christian Keller, der er på kontrakt hos Kasimpasa, der er rykket ud af den bedste tyrkiske række. Ole Nielsen bekræfter interessen.

– Det er rigtigt, at Christian er en interessant spiller. Jeg har fulgt ham gennem flere år, og jeg så ham også et par gange, da han spillede i Stabæk. Han er en dygtig spiller, der har nogle af de dyder, som vi godt kan lide her i SønderjyskE. Vi tror på, at han kan passe godt til os, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Christian Kellers kontrakt med Kasimpasa løber frem til sommeren 2014, men danskeren har flere gange slået fast, at han ønsker at vende hjem til Danmark, hvor hans kone og parrets to børn allerede bor. Familien Keller er ved at bygge hus i Viborg. I slutningen af april sagde Keller, at han havde fået lov at forlade klubben på en fri transfer, når sæsonen var overstået.

Får SønderjyskE held til at hente Christian Keller til klubben, kommer han til at afløse Johnny Thomsen, der i store dele af den forgangne sæson udfyldte rollen som klubbens højre back. Thomsen er skiftet til FC København.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: FC København jagter Michael Parker

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer