SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

Lige før jul solgte SønderjyskE Rasmus Hansen til Randers. Nu leder de med lys og lygte efter en erstatning.



Danmarks sydligst beliggende Superliga-hold er gået på jagt efter en erstatning for Rasmus Hansen, der lillejuleaftensdag blev solgt til Superliga-rivalerne fra Randers FC.

Det har fået SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen til at gå på markedet for at lede efter en erstatning. Og den erstatning kan komme fra såvel ind- som udland.

– Vi skal have en afløser for Rasmus, og vi sonderer terrænet lige i øjeblikket. Vi leder efter en fuldgod erstatning, der kan gå direkte ind på holdet og overtage Rasmus’ plads. Og vi kigger worldwide, så det kan både blive en dansker og en udlænding, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Kigger Nielsen på den hjemlige andedam står Morten Karlsens kontrakt i Randers til udløb om bare et par dage, og det kunne være en tanke, at Karlsen nu mister sin plads til Rasmus Hansen og ikke får forlænget i Kronjylland, og derfor afløser Hansen i SønderjyskE. Ole Nielsen ønsker dog ikke at forholde sig til Morten Karlsen eller den ligeledes transferfrie Esben Hansen.

SønderjyskE-chefen udtrykker i øvrigt udmærket tilfredshed med salget af Rasmus Hansen, der blev solgt, efter Randers havde fået afvist et første bud tidligere på måneden.

– Randers kom i starten af december med et bud, der ikke var interessant, så vi kendte til deres interesse, og da de så kom tilbage før jul, gik det hele lidt stærkt. Alt i alt ser vi det som en god handel for os, fordi der selvfølgelig er noget økonomi i det for os, påpeger han.

LÆS OGSÅ: Randers henter spiller i SønderjyskE





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen