Danmarks sydligst beliggende Superliga-hold er gået på jagt efter en erstatning for Rasmus Hansen, der lillejuleaftensdag blev solgt til Superliga-rivalerne fra Randers FC.
Det har fået SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen til at gå på markedet for at lede efter en erstatning. Og den erstatning kan komme fra såvel ind- som udland.
– Vi skal have en afløser for Rasmus, og vi sonderer terrænet lige i øjeblikket. Vi leder efter en fuldgod erstatning, der kan gå direkte ind på holdet og overtage Rasmus’ plads. Og vi kigger worldwide, så det kan både blive en dansker og en udlænding, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
Kigger Nielsen på den hjemlige andedam står Morten Karlsens kontrakt i Randers til udløb om bare et par dage, og det kunne være en tanke, at Karlsen nu mister sin plads til Rasmus Hansen og ikke får forlænget i Kronjylland, og derfor afløser Hansen i SønderjyskE. Ole Nielsen ønsker dog ikke at forholde sig til Morten Karlsen eller den ligeledes transferfrie Esben Hansen.
SønderjyskE-chefen udtrykker i øvrigt udmærket tilfredshed med salget af Rasmus Hansen, der blev solgt, efter Randers havde fået afvist et første bud tidligere på måneden.
– Randers kom i starten af december med et bud, der ikke var interessant, så vi kendte til deres interesse, og da de så kom tilbage før jul, gik det hele lidt stærkt. Alt i alt ser vi det som en god handel for os, fordi der selvfølgelig er noget økonomi i det for os, påpeger han.
LÆS OGSÅ: Randers henter spiller i SønderjyskE
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Magiske Messi slår til igen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Randers FC – OB
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år