SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

Lige før jul solgte SønderjyskE Rasmus Hansen til Randers. Nu leder de med lys og lygte efter en erstatning.



Danmarks sydligst beliggende Superliga-hold er gået på jagt efter en erstatning for Rasmus Hansen, der lillejuleaftensdag blev solgt til Superliga-rivalerne fra Randers FC.

Det har fået SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen til at gå på markedet for at lede efter en erstatning. Og den erstatning kan komme fra såvel ind- som udland.

– Vi skal have en afløser for Rasmus, og vi sonderer terrænet lige i øjeblikket. Vi leder efter en fuldgod erstatning, der kan gå direkte ind på holdet og overtage Rasmus’ plads. Og vi kigger worldwide, så det kan både blive en dansker og en udlænding, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Kigger Nielsen på den hjemlige andedam står Morten Karlsens kontrakt i Randers til udløb om bare et par dage, og det kunne være en tanke, at Karlsen nu mister sin plads til Rasmus Hansen og ikke får forlænget i Kronjylland, og derfor afløser Hansen i SønderjyskE. Ole Nielsen ønsker dog ikke at forholde sig til Morten Karlsen eller den ligeledes transferfrie Esben Hansen.

SønderjyskE-chefen udtrykker i øvrigt udmærket tilfredshed med salget af Rasmus Hansen, der blev solgt, efter Randers havde fået afvist et første bud tidligere på måneden.

– Randers kom i starten af december med et bud, der ikke var interessant, så vi kendte til deres interesse, og da de så kom tilbage før jul, gik det hele lidt stærkt. Alt i alt ser vi det som en god handel for os, fordi der selvfølgelig er noget økonomi i det for os, påpeger han.

LÆS OGSÅ: Randers henter spiller i SønderjyskE







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Horsens kommer tættere på oprykning

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Martin Jørgensen lander nyt job

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’