SønderjyskE jagter Hansen-erstatning

Lige før jul solgte SønderjyskE Rasmus Hansen til Randers. Nu leder de med lys og lygte efter en erstatning.



Danmarks sydligst beliggende Superliga-hold er gået på jagt efter en erstatning for Rasmus Hansen, der lillejuleaftensdag blev solgt til Superliga-rivalerne fra Randers FC.

Det har fået SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen til at gå på markedet for at lede efter en erstatning. Og den erstatning kan komme fra såvel ind- som udland.

– Vi skal have en afløser for Rasmus, og vi sonderer terrænet lige i øjeblikket. Vi leder efter en fuldgod erstatning, der kan gå direkte ind på holdet og overtage Rasmus’ plads. Og vi kigger worldwide, så det kan både blive en dansker og en udlænding, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Kigger Nielsen på den hjemlige andedam står Morten Karlsens kontrakt i Randers til udløb om bare et par dage, og det kunne være en tanke, at Karlsen nu mister sin plads til Rasmus Hansen og ikke får forlænget i Kronjylland, og derfor afløser Hansen i SønderjyskE. Ole Nielsen ønsker dog ikke at forholde sig til Morten Karlsen eller den ligeledes transferfrie Esben Hansen.

SønderjyskE-chefen udtrykker i øvrigt udmærket tilfredshed med salget af Rasmus Hansen, der blev solgt, efter Randers havde fået afvist et første bud tidligere på måneden.

– Randers kom i starten af december med et bud, der ikke var interessant, så vi kendte til deres interesse, og da de så kom tilbage før jul, gik det hele lidt stærkt. Alt i alt ser vi det som en god handel for os, fordi der selvfølgelig er noget økonomi i det for os, påpeger han.

LÆS OGSÅ: Randers henter spiller i SønderjyskE





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Colombia – DR Congo

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tjekkiet – Mexico

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

– Derfor fyrer vi Thomasberg