SønderjyskE skiftede i sommer ud på målmandsposten, hvor de sagde farvel til Sebastian Mielitz og goddag til Lawrence Thomas. Og den udskiftning er de formentlig meget godt tilfredse med i Haderslev.
Lawrence Thomas har vist sig vigtig for sønderjyderne i efteråret, hvor australieren blandt andet sikrede sig en plads på Efterårets Hold i Superligaen, som Tipsbladet lavede.
Selv håber SønderjyskE-keeperen også på, at præstationerne bliver bemærket i hjemlandet Australien. Han håber, at det kan hjælpe ham med at sikre en plads i den australske landsholdstrup, der inden længe skal spille om en plads til VM i 2022.
– At komme hertil er naturligvis et skridt op og forhåbentlig vil jeg blive bemærket. Det håber jeg bestemt, siger Lawrence Thomas til The World Game og tilføjer:
– Man kigger på Mitch Langerak (reservemålmand på landsholdet, red.), og hvor godt han har spillet. Det gør, at man også vil løfte sit eget spil til et andet niveau. Selvfølgelig vil jeg meget gerne være en del af landsholdet.
Lawrence Thomas understreger samtidig, at det ikke kun var landsholdsdrømmen, der fik ham til at søge væk fra Melbourne Victory i hjemlandet.
– Det vigtigste ved mit skifte hertil var at kunne spille – jeg ville ikke tage til en klub og sidde på bænken. Jeg talte med klubben og målmandstræneren, og de troede, det ville være et godt springbræt. Det var tid til en ny udfordring, siger han.
På det australske landshold er Mathew Ryan fra Brighton & Hove Albion førstevalget, mens førnævnte Mitchell Langerak og Andrew Redmayne senest har været med som reserver.
28-årige Lawrence Thomas har sin landskampsdebut til gode.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
