SønderjyskE skiftede i sommer ud på målmandsposten, hvor de sagde farvel til Sebastian Mielitz og goddag til Lawrence Thomas. Og den udskiftning er de formentlig meget godt tilfredse med i Haderslev.
Lawrence Thomas har vist sig vigtig for sønderjyderne i efteråret, hvor australieren blandt andet sikrede sig en plads på Efterårets Hold i Superligaen, som Tipsbladet lavede.
Selv håber SønderjyskE-keeperen også på, at præstationerne bliver bemærket i hjemlandet Australien. Han håber, at det kan hjælpe ham med at sikre en plads i den australske landsholdstrup, der inden længe skal spille om en plads til VM i 2022.
– At komme hertil er naturligvis et skridt op og forhåbentlig vil jeg blive bemærket. Det håber jeg bestemt, siger Lawrence Thomas til The World Game og tilføjer:
– Man kigger på Mitch Langerak (reservemålmand på landsholdet, red.), og hvor godt han har spillet. Det gør, at man også vil løfte sit eget spil til et andet niveau. Selvfølgelig vil jeg meget gerne være en del af landsholdet.
Lawrence Thomas understreger samtidig, at det ikke kun var landsholdsdrømmen, der fik ham til at søge væk fra Melbourne Victory i hjemlandet.
– Det vigtigste ved mit skifte hertil var at kunne spille – jeg ville ikke tage til en klub og sidde på bænken. Jeg talte med klubben og målmandstræneren, og de troede, det ville være et godt springbræt. Det var tid til en ny udfordring, siger han.
På det australske landshold er Mathew Ryan fra Brighton & Hove Albion førstevalget, mens førnævnte Mitchell Langerak og Andrew Redmayne senest har været med som reserver.
28-årige Lawrence Thomas har sin landskampsdebut til gode.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
