SønderjyskE-keeper håber på landsholdsudtagelse

Den australske keeper har et håb om, at præstationerne i SønderjyskE kan få ham tættere på landsholdet.



SønderjyskE skiftede i sommer ud på målmandsposten, hvor de sagde farvel til Sebastian Mielitz og goddag til Lawrence Thomas. Og den udskiftning er de formentlig meget godt tilfredse med i Haderslev.

Lawrence Thomas har vist sig vigtig for sønderjyderne i efteråret, hvor australieren blandt andet sikrede sig en plads på Efterårets Hold i Superligaen, som Tipsbladet lavede.

Selv håber SønderjyskE-keeperen også på, at præstationerne bliver bemærket i hjemlandet Australien. Han håber, at det kan hjælpe ham med at sikre en plads i den australske landsholdstrup, der inden længe skal spille om en plads til VM i 2022.

– At komme hertil er naturligvis et skridt op og forhåbentlig vil jeg blive bemærket. Det håber jeg bestemt, siger Lawrence Thomas til The World Game og tilføjer:

– Man kigger på Mitch Langerak (reservemålmand på landsholdet, red.), og hvor godt han har spillet. Det gør, at man også vil løfte sit eget spil til et andet niveau. Selvfølgelig vil jeg meget gerne være en del af landsholdet.

Lawrence Thomas understreger samtidig, at det ikke kun var landsholdsdrømmen, der fik ham til at søge væk fra Melbourne Victory i hjemlandet.

– Det vigtigste ved mit skifte hertil var at kunne spille – jeg ville ikke tage til en klub og sidde på bænken. Jeg talte med klubben og målmandstræneren, og de troede, det ville være et godt springbræt. Det var tid til en ny udfordring, siger han.

På det australske landshold er Mathew Ryan fra Brighton & Hove Albion førstevalget, mens førnævnte Mitchell Langerak og Andrew Redmayne senest har været med som reserver.

28-årige Lawrence Thomas har sin landskampsdebut til gode.





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Haiti – Skotland

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis