SønderjyskE-keeper håber på landsholdsudtagelse

Den australske keeper har et håb om, at præstationerne i SønderjyskE kan få ham tættere på landsholdet.



SønderjyskE skiftede i sommer ud på målmandsposten, hvor de sagde farvel til Sebastian Mielitz og goddag til Lawrence Thomas. Og den udskiftning er de formentlig meget godt tilfredse med i Haderslev.

Lawrence Thomas har vist sig vigtig for sønderjyderne i efteråret, hvor australieren blandt andet sikrede sig en plads på Efterårets Hold i Superligaen, som Tipsbladet lavede.

Selv håber SønderjyskE-keeperen også på, at præstationerne bliver bemærket i hjemlandet Australien. Han håber, at det kan hjælpe ham med at sikre en plads i den australske landsholdstrup, der inden længe skal spille om en plads til VM i 2022.

– At komme hertil er naturligvis et skridt op og forhåbentlig vil jeg blive bemærket. Det håber jeg bestemt, siger Lawrence Thomas til The World Game og tilføjer:

– Man kigger på Mitch Langerak (reservemålmand på landsholdet, red.), og hvor godt han har spillet. Det gør, at man også vil løfte sit eget spil til et andet niveau. Selvfølgelig vil jeg meget gerne være en del af landsholdet.

Lawrence Thomas understreger samtidig, at det ikke kun var landsholdsdrømmen, der fik ham til at søge væk fra Melbourne Victory i hjemlandet.

– Det vigtigste ved mit skifte hertil var at kunne spille – jeg ville ikke tage til en klub og sidde på bænken. Jeg talte med klubben og målmandstræneren, og de troede, det ville være et godt springbræt. Det var tid til en ny udfordring, siger han.

På det australske landshold er Mathew Ryan fra Brighton & Hove Albion førstevalget, mens førnævnte Mitchell Langerak og Andrew Redmayne senest har været med som reserver.

28-årige Lawrence Thomas har sin landskampsdebut til gode.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Monstersalg: FC København-boss jubler

Brøndby IF – AGF

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over