Sønderjyske-midt føler ikke, han har fået chancen

Julius Eskesen var på vej væk fra Sønderjyske, fordi han føler, han ikke passer ind. Træneren giver ham ret.



Julius Eskesen føler sig overset i superligaklubben Sønderjyske, og det fik ham i transfervinduets sidste dage til at søge væk.

Det lykkedes dog ikke, men den 22-årige kantspiller har slået fast over for cheftræner Michael Boris, hvordan han har det.

– Jeg føler ikke, jeg har fået chancen, og det har jeg også fortalt ham, og han var faktisk enig med mig, siger Eskesen.

Julius Eskesen fortæller, at han ikke føler, at han passer ind i spillestilen i Sønderjyske, og i mandagens 1-2-nederlag til OB fik han da også blot 30 minutter på grønsværen.

– Der bliver spillet en form for powerfodbold, som jeg ikke føler, jeg kan være med til.

– Men det handler jo for mig om, at jeg nu skal være så god til at få sat mine egne spidskompetencer i spil, så han (Michael Boris, red.) ikke kan sætte mig af.

Julius Eskesen understreger, at han forsøgte at tage imod den nye spillestil med åbne arme, men har siden erkendt, at den ikke matcher hans styrker.

– Hvis man ikke er åben, når der kommer noget nyt, så vil jeg sige, at man har en ringe tilgang til livet.

– Men i takt med at vi kom længere ind i opstarten, kunne jeg godt se, at det her ikke er spillestilen for mig.

Julius Eskesen fortæller desuden, at han har et fint forhold til Michael Boris, og at de to har en god dialog.

Michael Boris er enig med Julius Eskesen i, at han ikke passer ind i spillestilen, ligesom det er tilfældet for Emil Frederiksen, der spiller på midtbanen.

– Julius er ikke en spiller, der løber dybt, men han har forsøgt fra dag ét at tilpasse sig vores spillestil.

– Han arbejder hårdt på træningsbanen, og han fortjente at få spilletid mod OB, siger Boris, der havde udeladt Eskesen helt fra truppen i de to foregående kampe.

Anderledes negativ er situationen for Emil Frederiksen, der end ikke var taget med spillerbussen til Odense.

– Han startede inde i de første fire kampe, men du kan se på statistikkerne, at han ikke scorede eller formåede at tilpasse sig spillestilen.

– Det er en kamp hver uge at komme i kamptruppen, og i denne uge var der andre spillere, der var bedre, siger Michael Boris.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Her lander kampprogrammet for slutspillet

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

– Burde have lukket langt tidligere!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

631 millioner kroner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

– Det vil jeg aldrig gøre!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Real Madrid-stjerne kan misse VM

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

‘Han tisser isterninger’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner