Julius Eskesen føler sig overset i superligaklubben Sønderjyske, og det fik ham i transfervinduets sidste dage til at søge væk.
Det lykkedes dog ikke, men den 22-årige kantspiller har slået fast over for cheftræner Michael Boris, hvordan han har det.
– Jeg føler ikke, jeg har fået chancen, og det har jeg også fortalt ham, og han var faktisk enig med mig, siger Eskesen.
Julius Eskesen fortæller, at han ikke føler, at han passer ind i spillestilen i Sønderjyske, og i mandagens 1-2-nederlag til OB fik han da også blot 30 minutter på grønsværen.
– Der bliver spillet en form for powerfodbold, som jeg ikke føler, jeg kan være med til.
– Men det handler jo for mig om, at jeg nu skal være så god til at få sat mine egne spidskompetencer i spil, så han (Michael Boris, red.) ikke kan sætte mig af.
Julius Eskesen understreger, at han forsøgte at tage imod den nye spillestil med åbne arme, men har siden erkendt, at den ikke matcher hans styrker.
– Hvis man ikke er åben, når der kommer noget nyt, så vil jeg sige, at man har en ringe tilgang til livet.
– Men i takt med at vi kom længere ind i opstarten, kunne jeg godt se, at det her ikke er spillestilen for mig.
Julius Eskesen fortæller desuden, at han har et fint forhold til Michael Boris, og at de to har en god dialog.
Michael Boris er enig med Julius Eskesen i, at han ikke passer ind i spillestilen, ligesom det er tilfældet for Emil Frederiksen, der spiller på midtbanen.
– Julius er ikke en spiller, der løber dybt, men han har forsøgt fra dag ét at tilpasse sig vores spillestil.
– Han arbejder hårdt på træningsbanen, og han fortjente at få spilletid mod OB, siger Boris, der havde udeladt Eskesen helt fra truppen i de to foregående kampe.
Anderledes negativ er situationen for Emil Frederiksen, der end ikke var taget med spillerbussen til Odense.
– Han startede inde i de første fire kampe, men du kan se på statistikkerne, at han ikke scorede eller formåede at tilpasse sig spillestilen.
– Det er en kamp hver uge at komme i kamptruppen, og i denne uge var der andre spillere, der var bedre, siger Michael Boris.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
