Julius Eskesen føler sig overset i superligaklubben Sønderjyske, og det fik ham i transfervinduets sidste dage til at søge væk.
Det lykkedes dog ikke, men den 22-årige kantspiller har slået fast over for cheftræner Michael Boris, hvordan han har det.
– Jeg føler ikke, jeg har fået chancen, og det har jeg også fortalt ham, og han var faktisk enig med mig, siger Eskesen.
Julius Eskesen fortæller, at han ikke føler, at han passer ind i spillestilen i Sønderjyske, og i mandagens 1-2-nederlag til OB fik han da også blot 30 minutter på grønsværen.
– Der bliver spillet en form for powerfodbold, som jeg ikke føler, jeg kan være med til.
– Men det handler jo for mig om, at jeg nu skal være så god til at få sat mine egne spidskompetencer i spil, så han (Michael Boris, red.) ikke kan sætte mig af.
Julius Eskesen understreger, at han forsøgte at tage imod den nye spillestil med åbne arme, men har siden erkendt, at den ikke matcher hans styrker.
– Hvis man ikke er åben, når der kommer noget nyt, så vil jeg sige, at man har en ringe tilgang til livet.
– Men i takt med at vi kom længere ind i opstarten, kunne jeg godt se, at det her ikke er spillestilen for mig.
Julius Eskesen fortæller desuden, at han har et fint forhold til Michael Boris, og at de to har en god dialog.
Michael Boris er enig med Julius Eskesen i, at han ikke passer ind i spillestilen, ligesom det er tilfældet for Emil Frederiksen, der spiller på midtbanen.
– Julius er ikke en spiller, der løber dybt, men han har forsøgt fra dag ét at tilpasse sig vores spillestil.
– Han arbejder hårdt på træningsbanen, og han fortjente at få spilletid mod OB, siger Boris, der havde udeladt Eskesen helt fra truppen i de to foregående kampe.
Anderledes negativ er situationen for Emil Frederiksen, der end ikke var taget med spillerbussen til Odense.
– Han startede inde i de første fire kampe, men du kan se på statistikkerne, at han ikke scorede eller formåede at tilpasse sig spillestilen.
– Det er en kamp hver uge at komme i kamptruppen, og i denne uge var der andre spillere, der var bedre, siger Michael Boris.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
Argentinsk træner kræver forbedringer
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
