Julius Eskesen føler sig overset i superligaklubben Sønderjyske, og det fik ham i transfervinduets sidste dage til at søge væk.
Det lykkedes dog ikke, men den 22-årige kantspiller har slået fast over for cheftræner Michael Boris, hvordan han har det.
– Jeg føler ikke, jeg har fået chancen, og det har jeg også fortalt ham, og han var faktisk enig med mig, siger Eskesen.
Julius Eskesen fortæller, at han ikke føler, at han passer ind i spillestilen i Sønderjyske, og i mandagens 1-2-nederlag til OB fik han da også blot 30 minutter på grønsværen.
– Der bliver spillet en form for powerfodbold, som jeg ikke føler, jeg kan være med til.
– Men det handler jo for mig om, at jeg nu skal være så god til at få sat mine egne spidskompetencer i spil, så han (Michael Boris, red.) ikke kan sætte mig af.
Julius Eskesen understreger, at han forsøgte at tage imod den nye spillestil med åbne arme, men har siden erkendt, at den ikke matcher hans styrker.
– Hvis man ikke er åben, når der kommer noget nyt, så vil jeg sige, at man har en ringe tilgang til livet.
– Men i takt med at vi kom længere ind i opstarten, kunne jeg godt se, at det her ikke er spillestilen for mig.
Julius Eskesen fortæller desuden, at han har et fint forhold til Michael Boris, og at de to har en god dialog.
Michael Boris er enig med Julius Eskesen i, at han ikke passer ind i spillestilen, ligesom det er tilfældet for Emil Frederiksen, der spiller på midtbanen.
– Julius er ikke en spiller, der løber dybt, men han har forsøgt fra dag ét at tilpasse sig vores spillestil.
– Han arbejder hårdt på træningsbanen, og han fortjente at få spilletid mod OB, siger Boris, der havde udeladt Eskesen helt fra truppen i de to foregående kampe.
Anderledes negativ er situationen for Emil Frederiksen, der end ikke var taget med spillerbussen til Odense.
– Han startede inde i de første fire kampe, men du kan se på statistikkerne, at han ikke scorede eller formåede at tilpasse sig spillestilen.
– Det er en kamp hver uge at komme i kamptruppen, og i denne uge var der andre spillere, der var bedre, siger Michael Boris.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
