SønderjyskE er i sidste del af sportschef-jagten

Sønderjyske melder, at klubben er inde i sidste fase i jagten på en ny sportschef til klubben.



5. oktober skrev avisen for det tyske mindretal i Sønderjylland, Der Nordschleswiger, at Sønderjyske var tæt på en ny sportschef til klubben.

Klubbens administrerende direktør, Jonas Lygaard, bekræfter, at der snart falder noget endeligt på plads.

– Vi er i processen, og vi er også i den sidste tredjedel af processen, men der er stadigvæk store dele, der skal på plads endnu.

– Så vi er stadig et stykke fra at være i mål, men vi håber, at vi har noget på plads inden for et par uger, siger han.

Det er dog langtfra en nyhed, at Sønderjyske jagter en ny sportsdirektør. Klubben har siden, Hans Jørgen Haysen forlod klubben i februar, været på udkig, men har altså ikke fundet den rette endnu.

Sønderjyske har valgt at være grundige i processen, og Jonas Lygaard har siden sin ankomst i sommer haft ét krav til den nye sportschef, som han ikke viger fra.

– Det er vigtigt for os, at få en dansk sportschef ind, og det er ikke rigtig en ting, jeg har lyst til at gå på kompromis med.

– Han skal også have kendskab til fodbolden, men den danske del har været en rigtig væsentlig ting for mig.

– Det er en, som skal kende det danske fodboldsystem, den danske liga, de danske agenter og kende de kontraktforhold i forhold til DBU-regulativer, der er, siger han.

Tidligere er forhenværende superligaspillere som Rasmus Festersen og Tommy Bechmann blevet nævnt som mulige kandidater, men til de navne svarer Lygaard følgende.

– Jeg kan ikke kommentere konkrete navne, men vi laver rigtig god research på vores kandidater, fordi vi vil have en, som kan være med til at videreudvikle det her projekt, vi har gang i, siger han.

Sønderjyskes tyske cheftræner, Michael Boris, kommer angiveligt til at arbejde tæt sammen med en ny sportschef. Han fortæller dog kortfattet, at han ikke er en del af beslutningen.

– Nej, det er jeg ikke med til. Det er ikke min afdeling, siger tyskeren.

Den sportslige succes har haltet i Sønderjyske i den her sæson, hvor holdet blot har ni point efter 12 kampe på 11.-pladsen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Chelsea henter back til 375 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet