SønderjyskE er i sidste del af sportschef-jagten

Sønderjyske melder, at klubben er inde i sidste fase i jagten på en ny sportschef til klubben.



5. oktober skrev avisen for det tyske mindretal i Sønderjylland, Der Nordschleswiger, at Sønderjyske var tæt på en ny sportschef til klubben.

Klubbens administrerende direktør, Jonas Lygaard, bekræfter, at der snart falder noget endeligt på plads.

– Vi er i processen, og vi er også i den sidste tredjedel af processen, men der er stadigvæk store dele, der skal på plads endnu.

– Så vi er stadig et stykke fra at være i mål, men vi håber, at vi har noget på plads inden for et par uger, siger han.

Det er dog langtfra en nyhed, at Sønderjyske jagter en ny sportsdirektør. Klubben har siden, Hans Jørgen Haysen forlod klubben i februar, været på udkig, men har altså ikke fundet den rette endnu.

Sønderjyske har valgt at være grundige i processen, og Jonas Lygaard har siden sin ankomst i sommer haft ét krav til den nye sportschef, som han ikke viger fra.

– Det er vigtigt for os, at få en dansk sportschef ind, og det er ikke rigtig en ting, jeg har lyst til at gå på kompromis med.

– Han skal også have kendskab til fodbolden, men den danske del har været en rigtig væsentlig ting for mig.

– Det er en, som skal kende det danske fodboldsystem, den danske liga, de danske agenter og kende de kontraktforhold i forhold til DBU-regulativer, der er, siger han.

Tidligere er forhenværende superligaspillere som Rasmus Festersen og Tommy Bechmann blevet nævnt som mulige kandidater, men til de navne svarer Lygaard følgende.

– Jeg kan ikke kommentere konkrete navne, men vi laver rigtig god research på vores kandidater, fordi vi vil have en, som kan være med til at videreudvikle det her projekt, vi har gang i, siger han.

Sønderjyskes tyske cheftræner, Michael Boris, kommer angiveligt til at arbejde tæt sammen med en ny sportschef. Han fortæller dog kortfattet, at han ikke er en del af beslutningen.

– Nej, det er jeg ikke med til. Det er ikke min afdeling, siger tyskeren.

Den sportslige succes har haltet i Sønderjyske i den her sæson, hvor holdet blot har ni point efter 12 kampe på 11.-pladsen.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’