SønderjyskE om direktør-emne: Det er et godt navn

Sønderjyderne er blevet sat i forbindelse med en Superliga-konkurrents direktør. Nu kommenterer de selv på rygtet.



SønderjyskE kunne for nylig meddele, at de er på jagt efter en ny fodbolddirektør, og lørdag kunne man hos Ekstra Bladet læse, at Henrik Tønder er en mand, sønderjyderne “kigger sultent” efter til den post.

Henrik Tønder er aktuelt administrerende direktør i Vejle Boldklub, men har en fortid i den sønderjyske fodboldklub, og han passer ifølge avisen på den profil, som SønderjyskE leder efter.

De rygter blev SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen forholdt af TV3 Sport inden søndagens kamp mod AC Horsens, og han skjuler ikke, at han kender og er imponeret over Henrik Tønder.

– Nu kommenterer vi ikke på navne i den fase, vi er i. Vi skal ud og finde en fodbolddirektør til SønderjyskE-projektet, og lige nu er der en stor kandidatliste. Den liste skal snævres ind i den kommende tid, og det er det, vi arbejder på, siger Klaus Rasmussen til TV3 Sport.

– Men jeg må da absolut smile og sige, at Henrik Tønder kender jeg rigtig godt, så det er fortjent, at han bliver nævnt som et emne. Så må i prøve at spørge Henrik om det. Det er et godt navn, synes jeg, og jeg kan kun sige det bedste om Henrik, så det ville være fint, hvis han er på den snævre liste, når vi kommer videre. 

SønderjyskE og Vejle Boldklub kæmper i øjeblikket i bunden af Superligaen, hvor de to er á point, omend sønderjyderne har spillet en kamp færre.

En af SønderjyskE-spilerne har kommenteret på, hvordan de forskellige ændringer i klubbens ledelse har påvirket truppen. Det kan du læse mere om her.  





Her er 1/8-finalerne ved VM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Canada – Marokko

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’