SønderjyskE overvejer offensiv forstærkning

SønderjyskE’s mange skader i offensiven kan tvinge dem ud på transfermarkedet inden deadline. Sportschef Ole Nielsen overvejer forskellige muligheder.



Johan Absalonsen, Kenneth Fabricius, Ayoub Sørensen, Bo Storm og Tommy Bechmann har alle døjet med skader i starten af denne sæson. Det har tvunget SønderjyskE til at stille alternative angreb, hvor blandt andet midterforsvareren Hallgrimur Jonasson er blevet prøvet af på toppen.

Heldigvis for Haderslev-klubben fik Tommy Bechmann 20 minutter i fredags mod AGF, mens det endnu er uvist, hvor længe de fire andre må sidde udenfor. Sportschef Ole Nielsen overvåger skadessituationen nøje, mens han overvejer, om klubben skal hente en offensiv forstærkning inden transferdeadline mandag ved midnat.

– Det har været rigtig problematisk for os, at vi har haft fem offensivspillere ude med skader. Det tror jeg ikke ret mange Superliga-trupper ville kunne klare. Vi følte, vi var godt besat med dem, vi havde, men det er ikke optimalt at rokere så meget rundt. Vi overvåger vores skadessituation, men vi kender ikke 100 procent omfanget af skaderne, og vi har nogle emner, som vi kigger på, men vi har endnu ikke endelig besluttet os for, om vi gør noget, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

I sommerpausen har SønderjyskE sagt farvel til deres største salgsobjekt Lasse Vibe, og derfor regner klubben heller ikke med, at der sker flere salg før transferdeadline.

– Umiddelbart forventer vi ikke at miste nogen af dem, vi har, så vi forventer ingen salg, siger Ole Nielsen, der dog alt i alt regner med at få nogle travle dage op til mandag den 2. september.

– På den ene eller den anden måde bliver der altid noget aktivitet i sådan en periode her.

Ud over Lasse Vibe har SønderjyskE også sagt farvel til Eyjolfur Hedinsson, Thomas Hansen, Rasmus Hansen, Kenneth Stenild, Gill Swerts, Kenan Hajdarevic og Rabiu Afolabi. De har til gengæld hentet Bo Storm, Ayoub Sørensen, Adama Guira og Mark Gundelach, mens Kenneth Fabricius er kommet tilbage fra sit lejeophold i Esbjerg.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Ny cheftræner stort set på plads i United

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy