Johan Absalonsen, Kenneth Fabricius, Ayoub Sørensen, Bo Storm og Tommy Bechmann har alle døjet med skader i starten af denne sæson. Det har tvunget SønderjyskE til at stille alternative angreb, hvor blandt andet midterforsvareren Hallgrimur Jonasson er blevet prøvet af på toppen.
Heldigvis for Haderslev-klubben fik Tommy Bechmann 20 minutter i fredags mod AGF, mens det endnu er uvist, hvor længe de fire andre må sidde udenfor. Sportschef Ole Nielsen overvåger skadessituationen nøje, mens han overvejer, om klubben skal hente en offensiv forstærkning inden transferdeadline mandag ved midnat.
– Det har været rigtig problematisk for os, at vi har haft fem offensivspillere ude med skader. Det tror jeg ikke ret mange Superliga-trupper ville kunne klare. Vi følte, vi var godt besat med dem, vi havde, men det er ikke optimalt at rokere så meget rundt. Vi overvåger vores skadessituation, men vi kender ikke 100 procent omfanget af skaderne, og vi har nogle emner, som vi kigger på, men vi har endnu ikke endelig besluttet os for, om vi gør noget, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
I sommerpausen har SønderjyskE sagt farvel til deres største salgsobjekt Lasse Vibe, og derfor regner klubben heller ikke med, at der sker flere salg før transferdeadline.
– Umiddelbart forventer vi ikke at miste nogen af dem, vi har, så vi forventer ingen salg, siger Ole Nielsen, der dog alt i alt regner med at få nogle travle dage op til mandag den 2. september.
– På den ene eller den anden måde bliver der altid noget aktivitet i sådan en periode her.
Ud over Lasse Vibe har SønderjyskE også sagt farvel til Eyjolfur Hedinsson, Thomas Hansen, Rasmus Hansen, Kenneth Stenild, Gill Swerts, Kenan Hajdarevic og Rabiu Afolabi. De har til gengæld hentet Bo Storm, Ayoub Sørensen, Adama Guira og Mark Gundelach, mens Kenneth Fabricius er kommet tilbage fra sit lejeophold i Esbjerg.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
