SønderjyskE-reserve har kontraktudløb: Det ser ikke ud til, vi forlænger

Danny Amankwaas kontrakt med SønderjyskE udløber til nytår, og skulle parterne trække en streg i sandet lige nu, ville han ikke få forlænget kontrakten. Sportschefen holder dog en lille dør på klem.



Da Danny Amankwaa kom til SønderjyskE i begyndelsen af året, var det med høje forhåbninger hos både spilleren og klubben. Offensivspilleren skulle have gang i karrieren efter halvandet år i skotske Hearts med sparsom spilletid, og SønderjyskE fik en spiller, der tidligere havde gjort sig gældende i FC København.

Parterne underskrev en etårig kontrakt, men her mere end tre fjerdedele gennem kontraktperioden må konklusionen være, at de ikke har fået det, som de håbede, ud af aftalen. Amankwaa har eksempelvis bare spillet syv kampe i denne sæson, én fra start, og i de tre seneste runder har han end ikke været i kamptruppen.

Med to en halv måned til kontraktudløb peger det i retning af et klubskifte.

– Når Danny ikke ligge nu spiller, er det ikke, fordi der ligger forlængelse lige for. Det ved Danny også godt. Så lige nu og her har vi ikke rigtig en dialog i gang om det. Kontrakten udløber til vinter, og jeg har haft snakke med Danny løbende, men lige nu træder vi vande, eftersom han ikke spiller, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

– Det kan være, vi ser, at der kan ske noget andet, men det kan spilleren jo også. Det var også forhåbningen, at han skulle spille her, men det er Ikke mundet ud i det, vi håbede. Der er tid endnu, men hvis man skulle drage en streg i sandet nu og her, ser det ikke ud til, at vi forlænger.

Haysen har givetvis ret i, at Amankwaa ikke selv er videre interesseret i at forlænge. I slutningen af september sagde han således:

– Hvis jeg spiller, har jeg lyst (til at forlænge, red.). Men hvis det er den her situation, har jeg ikke lyst.

Siden er Danny Amankwaa kun gledet længere væk fra startopstillingen, så det ligner et nytårsexit for den tidligere FCK’er. Sportschef Haysen holder dog en dør på klem, hvis Amankwaa pludselig går ind på holdet a la det, holdkammeraten Kees Luijckx gjorde i sommer.

– Danny er en del af truppen, så selvfølgelig kan der ske ting og sager. Det er en sort og hvid verden, og tingene kan ændre sig fra uge til uge. Så man skal aldrig sige aldrig. Det er også derfor, jeg siger, at hvis man skulle trække streg i sandet lige nu, skal man ikke professor for at se, hvor den ligger henne, men vi har en kontrakt med hinanden til 31. december, så det kan være, det ændrer sig, siger Hans Jørgen Haysen.

Danny Amankwaa har tidligere sagt, at han ikke føler, at han har fået chancen under Glen Riddersholm. Cheftræneren har dog slået fast, at det har han, men at han også bebrejder sig selv, at de i fællesskab ikke har fået mere ud af spilleren.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere


Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Andreas Christensen i chokskifte?

Slut: FC København vinder intenst derby

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Kæmpe nedtur for AaB

Pogba er lettet

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Randers FC – OB

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-spiller afviser