Da Danny Amankwaa kom til SønderjyskE i begyndelsen af året, var det med høje forhåbninger hos både spilleren og klubben. Offensivspilleren skulle have gang i karrieren efter halvandet år i skotske Hearts med sparsom spilletid, og SønderjyskE fik en spiller, der tidligere havde gjort sig gældende i FC København.
Parterne underskrev en etårig kontrakt, men her mere end tre fjerdedele gennem kontraktperioden må konklusionen være, at de ikke har fået det, som de håbede, ud af aftalen. Amankwaa har eksempelvis bare spillet syv kampe i denne sæson, én fra start, og i de tre seneste runder har han end ikke været i kamptruppen.
Med to en halv måned til kontraktudløb peger det i retning af et klubskifte.
– Når Danny ikke ligge nu spiller, er det ikke, fordi der ligger forlængelse lige for. Det ved Danny også godt. Så lige nu og her har vi ikke rigtig en dialog i gang om det. Kontrakten udløber til vinter, og jeg har haft snakke med Danny løbende, men lige nu træder vi vande, eftersom han ikke spiller, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
– Det kan være, vi ser, at der kan ske noget andet, men det kan spilleren jo også. Det var også forhåbningen, at han skulle spille her, men det er Ikke mundet ud i det, vi håbede. Der er tid endnu, men hvis man skulle drage en streg i sandet nu og her, ser det ikke ud til, at vi forlænger.
Haysen har givetvis ret i, at Amankwaa ikke selv er videre interesseret i at forlænge. I slutningen af september sagde han således:
– Hvis jeg spiller, har jeg lyst (til at forlænge, red.). Men hvis det er den her situation, har jeg ikke lyst.
Siden er Danny Amankwaa kun gledet længere væk fra startopstillingen, så det ligner et nytårsexit for den tidligere FCK’er. Sportschef Haysen holder dog en dør på klem, hvis Amankwaa pludselig går ind på holdet a la det, holdkammeraten Kees Luijckx gjorde i sommer.
– Danny er en del af truppen, så selvfølgelig kan der ske ting og sager. Det er en sort og hvid verden, og tingene kan ændre sig fra uge til uge. Så man skal aldrig sige aldrig. Det er også derfor, jeg siger, at hvis man skulle trække streg i sandet lige nu, skal man ikke professor for at se, hvor den ligger henne, men vi har en kontrakt med hinanden til 31. december, så det kan være, det ændrer sig, siger Hans Jørgen Haysen.
Danny Amankwaa har tidligere sagt, at han ikke føler, at han har fået chancen under Glen Riddersholm. Cheftræneren har dog slået fast, at det har han, men at han også bebrejder sig selv, at de i fællesskab ikke har fået mere ud af spilleren.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Her spiller Lasse Schöne i dag
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
