SønderjyskE-reserve har kontraktudløb: Det ser ikke ud til, vi forlænger

Danny Amankwaas kontrakt med SønderjyskE udløber til nytår, og skulle parterne trække en streg i sandet lige nu, ville han ikke få forlænget kontrakten. Sportschefen holder dog en lille dør på klem.



Da Danny Amankwaa kom til SønderjyskE i begyndelsen af året, var det med høje forhåbninger hos både spilleren og klubben. Offensivspilleren skulle have gang i karrieren efter halvandet år i skotske Hearts med sparsom spilletid, og SønderjyskE fik en spiller, der tidligere havde gjort sig gældende i FC København.

Parterne underskrev en etårig kontrakt, men her mere end tre fjerdedele gennem kontraktperioden må konklusionen være, at de ikke har fået det, som de håbede, ud af aftalen. Amankwaa har eksempelvis bare spillet syv kampe i denne sæson, én fra start, og i de tre seneste runder har han end ikke været i kamptruppen.

Med to en halv måned til kontraktudløb peger det i retning af et klubskifte.

– Når Danny ikke ligge nu spiller, er det ikke, fordi der ligger forlængelse lige for. Det ved Danny også godt. Så lige nu og her har vi ikke rigtig en dialog i gang om det. Kontrakten udløber til vinter, og jeg har haft snakke med Danny løbende, men lige nu træder vi vande, eftersom han ikke spiller, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

– Det kan være, vi ser, at der kan ske noget andet, men det kan spilleren jo også. Det var også forhåbningen, at han skulle spille her, men det er Ikke mundet ud i det, vi håbede. Der er tid endnu, men hvis man skulle drage en streg i sandet nu og her, ser det ikke ud til, at vi forlænger.

Haysen har givetvis ret i, at Amankwaa ikke selv er videre interesseret i at forlænge. I slutningen af september sagde han således:

– Hvis jeg spiller, har jeg lyst (til at forlænge, red.). Men hvis det er den her situation, har jeg ikke lyst.

Siden er Danny Amankwaa kun gledet længere væk fra startopstillingen, så det ligner et nytårsexit for den tidligere FCK’er. Sportschef Haysen holder dog en dør på klem, hvis Amankwaa pludselig går ind på holdet a la det, holdkammeraten Kees Luijckx gjorde i sommer.

– Danny er en del af truppen, så selvfølgelig kan der ske ting og sager. Det er en sort og hvid verden, og tingene kan ændre sig fra uge til uge. Så man skal aldrig sige aldrig. Det er også derfor, jeg siger, at hvis man skulle trække streg i sandet lige nu, skal man ikke professor for at se, hvor den ligger henne, men vi har en kontrakt med hinanden til 31. december, så det kan være, det ændrer sig, siger Hans Jørgen Haysen.

Danny Amankwaa har tidligere sagt, at han ikke føler, at han har fået chancen under Glen Riddersholm. Cheftræneren har dog slået fast, at det har han, men at han også bebrejder sig selv, at de i fællesskab ikke har fået mere ud af spilleren.

Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere




‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her sætter Vingegaard grænsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– De skal skille sig af med ham!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FC København – Sønderjyske

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Randers FC – AGF