Da Danny Amankwaa kom til SønderjyskE i begyndelsen af året, var det med høje forhåbninger hos både spilleren og klubben. Offensivspilleren skulle have gang i karrieren efter halvandet år i skotske Hearts med sparsom spilletid, og SønderjyskE fik en spiller, der tidligere havde gjort sig gældende i FC København.
Parterne underskrev en etårig kontrakt, men her mere end tre fjerdedele gennem kontraktperioden må konklusionen være, at de ikke har fået det, som de håbede, ud af aftalen. Amankwaa har eksempelvis bare spillet syv kampe i denne sæson, én fra start, og i de tre seneste runder har han end ikke været i kamptruppen.
Med to en halv måned til kontraktudløb peger det i retning af et klubskifte.
– Når Danny ikke ligge nu spiller, er det ikke, fordi der ligger forlængelse lige for. Det ved Danny også godt. Så lige nu og her har vi ikke rigtig en dialog i gang om det. Kontrakten udløber til vinter, og jeg har haft snakke med Danny løbende, men lige nu træder vi vande, eftersom han ikke spiller, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
– Det kan være, vi ser, at der kan ske noget andet, men det kan spilleren jo også. Det var også forhåbningen, at han skulle spille her, men det er Ikke mundet ud i det, vi håbede. Der er tid endnu, men hvis man skulle drage en streg i sandet nu og her, ser det ikke ud til, at vi forlænger.
Haysen har givetvis ret i, at Amankwaa ikke selv er videre interesseret i at forlænge. I slutningen af september sagde han således:
– Hvis jeg spiller, har jeg lyst (til at forlænge, red.). Men hvis det er den her situation, har jeg ikke lyst.
Siden er Danny Amankwaa kun gledet længere væk fra startopstillingen, så det ligner et nytårsexit for den tidligere FCK’er. Sportschef Haysen holder dog en dør på klem, hvis Amankwaa pludselig går ind på holdet a la det, holdkammeraten Kees Luijckx gjorde i sommer.
– Danny er en del af truppen, så selvfølgelig kan der ske ting og sager. Det er en sort og hvid verden, og tingene kan ændre sig fra uge til uge. Så man skal aldrig sige aldrig. Det er også derfor, jeg siger, at hvis man skulle trække streg i sandet lige nu, skal man ikke professor for at se, hvor den ligger henne, men vi har en kontrakt med hinanden til 31. december, så det kan være, det ændrer sig, siger Hans Jørgen Haysen.
Danny Amankwaa har tidligere sagt, at han ikke føler, at han har fået chancen under Glen Riddersholm. Cheftræneren har dog slået fast, at det har han, men at han også bebrejder sig selv, at de i fællesskab ikke har fået mere ud af spilleren.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Jubler over ny Brøndby-chef
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
