Jokker i spinaten efter tomålsføring

Vendsyssel FF leverede et flot comeback ude mod Sønderjyske, som smed en 2-0-føring i anden halvleg.



To mål efter hjørnespark i anden halvleg blev dyrebare for Sønderjyske, som smed en 2-0-føring og spillede 2-2 hjemme mod Vendsyssel FF.

Dermed mistede Sønderjyske et skridt i den tætte topkamp i den næstbedste danske fodboldrække.

Det uafgjorte resultat efterlader Sønderjyske på tredjepladsen med 20 point efter 10 kampe. Vejle og Hvidovre topper rækken med 24 og 23 point. Kun de to bedste hold rykker op i Superligaen.

Sønderjyske, der er nedrykker fra Superligaen, har et mål om oprykning, og derfor er pointtabet bittert for Henrik Hansens tropper.

– Vi spilede en første halvleg, hvor vi var i fuld kontrol, men efter at Vendsyssel fik reduceret i starten af anden halvleg, overtog de kampen.

– De angreb os gennem en masse dødbolde og indlæg, og de fik et fysisk greb om kampen, som vi ikke formåede at komme ud af, siger Henrik Hansen til klubbens hjemmeside.

På et mål efter 88 minutter headede Vendsyssels stærke midtstopper Tobias Anker 2-2-målet i nettet efter et hjørnespark.

Sønderjyskes Maxime Soulas magtede ikke at følge med Tobias Anker, som kom med stor fysik og fart bagest i feltet.

Reduceringen til 1-2 kom også efter et hjørnespark, hvor indskiftede Lasse Steffensen headede bolden i mål efter 47 minutter.

Med de to mål i starten og slutningen af anden halvleg fik Vendsyssel leveret et comeback.

Sønderjyske havde domineret størstedelen af første halvleg. Især i det første kvarter var Vendsyssel udspillet og kom af samme grund bagud 0-2.

Allerede efter fire minutter bragte angriberen Emil Frederiksen med en lang tå hjemmeholdet foran 1-0. Oplægget kom fra en stikning fra anfører Marc Dal Hende.

Efter et kvarter øgede midtbanespilleren Sefer Emini til 2-0 efter et oplæg med hælen fra Emil Frederiksen.

– Første halvleg spillede vi stort set perfekt, hvor vi spillede flot på alle parametre, men lige nu fylder skuffelsen over de to tabte point det hele, siger Henrik Hansen.

Vendsyssel kæmpede sig flot tilbage i kampen og har med det uafgjorte resultat 17 point som nummer seks i rækken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De er tilbage i Premier League

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Værste i 16 år

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen