To mål efter hjørnespark i anden halvleg blev dyrebare for Sønderjyske, som smed en 2-0-føring og spillede 2-2 hjemme mod Vendsyssel FF.
Dermed mistede Sønderjyske et skridt i den tætte topkamp i den næstbedste danske fodboldrække.
Det uafgjorte resultat efterlader Sønderjyske på tredjepladsen med 20 point efter 10 kampe. Vejle og Hvidovre topper rækken med 24 og 23 point. Kun de to bedste hold rykker op i Superligaen.
Sønderjyske, der er nedrykker fra Superligaen, har et mål om oprykning, og derfor er pointtabet bittert for Henrik Hansens tropper.
– Vi spilede en første halvleg, hvor vi var i fuld kontrol, men efter at Vendsyssel fik reduceret i starten af anden halvleg, overtog de kampen.
– De angreb os gennem en masse dødbolde og indlæg, og de fik et fysisk greb om kampen, som vi ikke formåede at komme ud af, siger Henrik Hansen til klubbens hjemmeside.
På et mål efter 88 minutter headede Vendsyssels stærke midtstopper Tobias Anker 2-2-målet i nettet efter et hjørnespark.
Sønderjyskes Maxime Soulas magtede ikke at følge med Tobias Anker, som kom med stor fysik og fart bagest i feltet.
Reduceringen til 1-2 kom også efter et hjørnespark, hvor indskiftede Lasse Steffensen headede bolden i mål efter 47 minutter.
Med de to mål i starten og slutningen af anden halvleg fik Vendsyssel leveret et comeback.
Sønderjyske havde domineret størstedelen af første halvleg. Især i det første kvarter var Vendsyssel udspillet og kom af samme grund bagud 0-2.
Allerede efter fire minutter bragte angriberen Emil Frederiksen med en lang tå hjemmeholdet foran 1-0. Oplægget kom fra en stikning fra anfører Marc Dal Hende.
Efter et kvarter øgede midtbanespilleren Sefer Emini til 2-0 efter et oplæg med hælen fra Emil Frederiksen.
– Første halvleg spillede vi stort set perfekt, hvor vi spillede flot på alle parametre, men lige nu fylder skuffelsen over de to tabte point det hele, siger Henrik Hansen.
Vendsyssel kæmpede sig flot tilbage i kampen og har med det uafgjorte resultat 17 point som nummer seks i rækken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TIPSBLADETS DOM