Jokker i spinaten efter tomålsføring

Vendsyssel FF leverede et flot comeback ude mod Sønderjyske, som smed en 2-0-føring i anden halvleg.



To mål efter hjørnespark i anden halvleg blev dyrebare for Sønderjyske, som smed en 2-0-føring og spillede 2-2 hjemme mod Vendsyssel FF.

Dermed mistede Sønderjyske et skridt i den tætte topkamp i den næstbedste danske fodboldrække.

Det uafgjorte resultat efterlader Sønderjyske på tredjepladsen med 20 point efter 10 kampe. Vejle og Hvidovre topper rækken med 24 og 23 point. Kun de to bedste hold rykker op i Superligaen.

Sønderjyske, der er nedrykker fra Superligaen, har et mål om oprykning, og derfor er pointtabet bittert for Henrik Hansens tropper.

– Vi spilede en første halvleg, hvor vi var i fuld kontrol, men efter at Vendsyssel fik reduceret i starten af anden halvleg, overtog de kampen.

– De angreb os gennem en masse dødbolde og indlæg, og de fik et fysisk greb om kampen, som vi ikke formåede at komme ud af, siger Henrik Hansen til klubbens hjemmeside.

På et mål efter 88 minutter headede Vendsyssels stærke midtstopper Tobias Anker 2-2-målet i nettet efter et hjørnespark.

Sønderjyskes Maxime Soulas magtede ikke at følge med Tobias Anker, som kom med stor fysik og fart bagest i feltet.

Reduceringen til 1-2 kom også efter et hjørnespark, hvor indskiftede Lasse Steffensen headede bolden i mål efter 47 minutter.

Med de to mål i starten og slutningen af anden halvleg fik Vendsyssel leveret et comeback.

Sønderjyske havde domineret størstedelen af første halvleg. Især i det første kvarter var Vendsyssel udspillet og kom af samme grund bagud 0-2.

Allerede efter fire minutter bragte angriberen Emil Frederiksen med en lang tå hjemmeholdet foran 1-0. Oplægget kom fra en stikning fra anfører Marc Dal Hende.

Efter et kvarter øgede midtbanespilleren Sefer Emini til 2-0 efter et oplæg med hælen fra Emil Frederiksen.

– Første halvleg spillede vi stort set perfekt, hvor vi spillede flot på alle parametre, men lige nu fylder skuffelsen over de to tabte point det hele, siger Henrik Hansen.

Vendsyssel kæmpede sig flot tilbage i kampen og har med det uafgjorte resultat 17 point som nummer seks i rækken.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC København – OB

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay