Sønderjyske-sportschef: Mit arbejde går rigtigt i gang nu

Hans Jørgen Haysen får travlt nu, hvor der skal snakkes fremtid med nuværende og måske nye spillere.



Sønderjyske går næste sæson i møde med udsigten til at skulle spille europæiske kampe, og samtidig er klubben også sikret en ny sæson i Superligaen.

Begge dele er blevet en realitet i de seneste dage, og derfor kan klubbens sportschef nu endelig få mulighed for at sammensætte den trup, som cheftræner Glen Riddersholm skal disponere over i næste sæson.

Hans Jørgen Haysen er glad for, at klubben har fået en europæisk deltagelse med i hatten som gulerod i de kommende forhandlinger. Han ved, at han nu kommer til at få travlt.

– Min tid går rigtig i gang nu i forhold til at få de her ting på plads hen mod næste sæson, siger sportschefen.

Flere vigtige spillere som Johan Absalonsen og Sebastian Mielitz står foran kontraktudløb, og det er blandt andre dem, Hans Jørgen Haysen skal snakke fremtid med. Men han vil også kigge rundt efter nye spillere.

– Det bliver både og. Vi har jo sagt, at vi vil vente med at snakke, af den simple årsag at vi har sindssygt meget respekt for vores økonomi, og det skal vi have, siger Haysen.

Ligesom mange andre fodboldklubber har coronakrisen taget hårdt på klubbens økonomi, men Hans Jørgen Haysen er fortrøstningsfuld.

– Vi kæmper også en kamp på de indre baner i forhold til vores sponsorer. Heldigvis er der rigtig stor positivitet i, at de vil støtte op, men man ved også, at de er ramte.

Han lægger dog ikke skjul på, at Sønderjyske kommer til at forsøge at gøre aktivt brug af transfervinduet.

– Vi går klart efter at gøre så meget som muligt, lyder det fra sportschefen.

Sidste sommer var Sønderjyske ganske aktiv og hentede syv nye spillere i transfervinduet.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Hjulmand og co. taber stort skridt

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’