Sønderjyske-sportschef: Mit arbejde går rigtigt i gang nu

Hans Jørgen Haysen får travlt nu, hvor der skal snakkes fremtid med nuværende og måske nye spillere.



Sønderjyske går næste sæson i møde med udsigten til at skulle spille europæiske kampe, og samtidig er klubben også sikret en ny sæson i Superligaen.

Begge dele er blevet en realitet i de seneste dage, og derfor kan klubbens sportschef nu endelig få mulighed for at sammensætte den trup, som cheftræner Glen Riddersholm skal disponere over i næste sæson.

Hans Jørgen Haysen er glad for, at klubben har fået en europæisk deltagelse med i hatten som gulerod i de kommende forhandlinger. Han ved, at han nu kommer til at få travlt.

– Min tid går rigtig i gang nu i forhold til at få de her ting på plads hen mod næste sæson, siger sportschefen.

Flere vigtige spillere som Johan Absalonsen og Sebastian Mielitz står foran kontraktudløb, og det er blandt andre dem, Hans Jørgen Haysen skal snakke fremtid med. Men han vil også kigge rundt efter nye spillere.

– Det bliver både og. Vi har jo sagt, at vi vil vente med at snakke, af den simple årsag at vi har sindssygt meget respekt for vores økonomi, og det skal vi have, siger Haysen.

Ligesom mange andre fodboldklubber har coronakrisen taget hårdt på klubbens økonomi, men Hans Jørgen Haysen er fortrøstningsfuld.

– Vi kæmper også en kamp på de indre baner i forhold til vores sponsorer. Heldigvis er der rigtig stor positivitet i, at de vil støtte op, men man ved også, at de er ramte.

Han lægger dog ikke skjul på, at Sønderjyske kommer til at forsøge at gøre aktivt brug af transfervinduet.

– Vi går klart efter at gøre så meget som muligt, lyder det fra sportschefen.

Sidste sommer var Sønderjyske ganske aktiv og hentede syv nye spillere i transfervinduet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’