Sønderjyske-sportschef: Mit arbejde går rigtigt i gang nu

Hans Jørgen Haysen får travlt nu, hvor der skal snakkes fremtid med nuværende og måske nye spillere.



Sønderjyske går næste sæson i møde med udsigten til at skulle spille europæiske kampe, og samtidig er klubben også sikret en ny sæson i Superligaen.

Begge dele er blevet en realitet i de seneste dage, og derfor kan klubbens sportschef nu endelig få mulighed for at sammensætte den trup, som cheftræner Glen Riddersholm skal disponere over i næste sæson.

Hans Jørgen Haysen er glad for, at klubben har fået en europæisk deltagelse med i hatten som gulerod i de kommende forhandlinger. Han ved, at han nu kommer til at få travlt.

– Min tid går rigtig i gang nu i forhold til at få de her ting på plads hen mod næste sæson, siger sportschefen.

Flere vigtige spillere som Johan Absalonsen og Sebastian Mielitz står foran kontraktudløb, og det er blandt andre dem, Hans Jørgen Haysen skal snakke fremtid med. Men han vil også kigge rundt efter nye spillere.

– Det bliver både og. Vi har jo sagt, at vi vil vente med at snakke, af den simple årsag at vi har sindssygt meget respekt for vores økonomi, og det skal vi have, siger Haysen.

Ligesom mange andre fodboldklubber har coronakrisen taget hårdt på klubbens økonomi, men Hans Jørgen Haysen er fortrøstningsfuld.

– Vi kæmper også en kamp på de indre baner i forhold til vores sponsorer. Heldigvis er der rigtig stor positivitet i, at de vil støtte op, men man ved også, at de er ramte.

Han lægger dog ikke skjul på, at Sønderjyske kommer til at forsøge at gøre aktivt brug af transfervinduet.

– Vi går klart efter at gøre så meget som muligt, lyder det fra sportschefen.

Sidste sommer var Sønderjyske ganske aktiv og hentede syv nye spillere i transfervinduet.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Fredericia er nærmest rykket ned

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Randers FC – OB

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Magiske Messi slår til igen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga