SønderjyskE-træner før OB: Handler ikke kun om friske ben i øjeblikket

SønderjyskE skal drage nytte af deres selvtillid i deres kommende Superliga-kampe, mener Glen Riddersholm.



SønderjyskE vandt onsdag aften pokalfinalen, og allerede lørdag skal de i aktion igen. Glen Riddersholms tropper altså gang i et tæt program, men det betyder ikke nødvendigvis mange udskiftninger på holdet.

Til Der Nordschleswiger fortæller cheftræneren således, at friske ben ikke er alfa og omega i øjeblikket, men at det mentale også vil være afgørende.

– Det er ikke kun et spørgsmål om, hvem der har friske ben i øjeblikket. Det mentale vil være afgørende, men hvis resultaterne er rigtige, vil alt være meget lettere. Og vi er nødt til at bruge vores selvtillid til at fortsætte med det, vi gjorde, og hvordan vi gjorde det, siger Glen Riddersholm til Der Nordschleswiger og tilføjer:

– Udgangspunktet er ikke nyt, selvom vi nu er foran Lyngby i tabellen og vandt pokalturneringen. Fra begyndelsen af denne nedrykningspulje vidste vi, at vi var nødt til at kæmpe for vores eksistens. Intet har ændret sig. Vi kan ikke tænke nu, at vi har noget at tabe, fordi så mister vi den friskhed, vi havde i tidligere kampe. Det er vores vigtigste opgave.

SønderjyskE kan med lidt held sikre sig endnu en sæson i Superligaen i denne weekend. Formår sønderjyderne at slå OB, mens Lyngby taber til Silkeborg, vil de således være matematisk sikre på at undgå nedrykning.

Til gengæld kan der også blive lagt i kakkelovnen til en sand gyser, hvis SønderjyskE taber til OB, og Lyngby vinder over Silkeborg. I så fald vil SønderjyskE og Lyngby være á point, før de mødes på Lyngby Stadion i næste uge i den sidste runde i nedrykningspuljen. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende