SønderjyskE-træner før OB: Handler ikke kun om friske ben i øjeblikket

SønderjyskE skal drage nytte af deres selvtillid i deres kommende Superliga-kampe, mener Glen Riddersholm.



SønderjyskE vandt onsdag aften pokalfinalen, og allerede lørdag skal de i aktion igen. Glen Riddersholms tropper altså gang i et tæt program, men det betyder ikke nødvendigvis mange udskiftninger på holdet.

Til Der Nordschleswiger fortæller cheftræneren således, at friske ben ikke er alfa og omega i øjeblikket, men at det mentale også vil være afgørende.

– Det er ikke kun et spørgsmål om, hvem der har friske ben i øjeblikket. Det mentale vil være afgørende, men hvis resultaterne er rigtige, vil alt være meget lettere. Og vi er nødt til at bruge vores selvtillid til at fortsætte med det, vi gjorde, og hvordan vi gjorde det, siger Glen Riddersholm til Der Nordschleswiger og tilføjer:

– Udgangspunktet er ikke nyt, selvom vi nu er foran Lyngby i tabellen og vandt pokalturneringen. Fra begyndelsen af denne nedrykningspulje vidste vi, at vi var nødt til at kæmpe for vores eksistens. Intet har ændret sig. Vi kan ikke tænke nu, at vi har noget at tabe, fordi så mister vi den friskhed, vi havde i tidligere kampe. Det er vores vigtigste opgave.

SønderjyskE kan med lidt held sikre sig endnu en sæson i Superligaen i denne weekend. Formår sønderjyderne at slå OB, mens Lyngby taber til Silkeborg, vil de således være matematisk sikre på at undgå nedrykning.

Til gengæld kan der også blive lagt i kakkelovnen til en sand gyser, hvis SønderjyskE taber til OB, og Lyngby vinder over Silkeborg. I så fald vil SønderjyskE og Lyngby være á point, før de mødes på Lyngby Stadion i næste uge i den sidste runde i nedrykningspuljen. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Harry Maguire i chok

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Brighton – Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting