Superliga-drømmen lever: Situationen er ubehagelig

Selvom Sønderjyske tog en 2-1-sejr mod Hvidovre, er cheftræner Thomas Nørgaard træt af holdets situation.



– Selvfølgelig gør jeg det.

Sådan svarede Thomas Nørgaard, cheftræner i Sønderjyske, torsdag efter 2-1-sejren mod Hvidovre på spørgsmålet om, hvorvidt han stadig tror på, at Sønderjyske kan rykke op i Superligaen.

Selv om Thomas Nørgaard stadig tror på oprykningen, så er han dog klar over, at det bliver en meget hård kamp, der tilmed er ude af holdets egne hænder.

– Mod Hvidovre gjorde vi, at vi stadig lever, og det er rigtigt dejligt.

– Men vi har bragt os i en situation, som er super ubehagelig.

– Vi kan ikke afgøre det selv, sådan er det bare, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med tre point op til Hvidovre, og holdet har samtidig en ti mål dårligere målscore.

Der resterer kun to kampe af sæsonen, så det kræver realistisk set, at Hvidovre snubler i begge sine kampe, hvis Sønderjyske skal følges med Vejle op i Superligaen.

Thomas Nørgaard, der overtog trænersædet i klubben fra årsskiftet, hæfter sig ved, at holdet har forbedret sig meget siden, han blev træner.

Det giver tro på tingene, selv om holdet før torsdagens kamp havde tabt sine to seneste kampe mod Hvidovre.

– Os, der har været der på daglig basis, vi kan jo mærke, at der er en enorm tro på tingene, og vi synes også, vi har været det bedste hold i foråret.

– Men det er jo fuldstændig fløjtende ligegyldigt, når du taber to gange til dem, du jagter, siger Sønderjyske-træneren.

I den anden lejr ser Hvidovre-træner Per Frandsen overvejende optimistisk på muligheden for at gennemføre holdets sensationelle oprykning, også selv om holdet torsdag tabte til sin direkte konkurrent.

– Vi har to matchbolde endnu. Vinder vi én af de to kampe, så er vi i det forjættede land.

– Det bliver svære kampe. Jeg ved godt, at vores modstandere ikke har noget at spille for.

– Men jeg forventer, at vi ligesom mod Sønderjyske viser, at det er os, der har mest at spille for, siger Per Frandsen.

Hvidovre skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, før holdet slutter sæsonen af på hjemmebane mod Næstved.

Per Frandsen vil ikke sige, at Hvidovre er favoritter til oprykningen, men han er glad for, at de to klubbers situationer ikke er omvendt.

– Jeg vil i hvert fald hellere være i vores position end i deres.

– Der er to kampe tilbage, vi fører med tre point og vi har bedre målscore. Det havde jeg taget any day, siger Hvidovre-træneren.

Skulle oprykningen blive en realitet for vestegnsklubben, ville det være første gang i 26 år, at holdet befinder sig i den bedste danske fodboldrække.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Smider Salah-bombe

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud