– Selvfølgelig gør jeg det.
Sådan svarede Thomas Nørgaard, cheftræner i Sønderjyske, torsdag efter 2-1-sejren mod Hvidovre på spørgsmålet om, hvorvidt han stadig tror på, at Sønderjyske kan rykke op i Superligaen.
Selv om Thomas Nørgaard stadig tror på oprykningen, så er han dog klar over, at det bliver en meget hård kamp, der tilmed er ude af holdets egne hænder.
– Mod Hvidovre gjorde vi, at vi stadig lever, og det er rigtigt dejligt.
– Men vi har bragt os i en situation, som er super ubehagelig.
– Vi kan ikke afgøre det selv, sådan er det bare, siger Thomas Nørgaard.
Sønderjyske ligger på tredjepladsen med tre point op til Hvidovre, og holdet har samtidig en ti mål dårligere målscore.
Der resterer kun to kampe af sæsonen, så det kræver realistisk set, at Hvidovre snubler i begge sine kampe, hvis Sønderjyske skal følges med Vejle op i Superligaen.
Thomas Nørgaard, der overtog trænersædet i klubben fra årsskiftet, hæfter sig ved, at holdet har forbedret sig meget siden, han blev træner.
Det giver tro på tingene, selv om holdet før torsdagens kamp havde tabt sine to seneste kampe mod Hvidovre.
– Os, der har været der på daglig basis, vi kan jo mærke, at der er en enorm tro på tingene, og vi synes også, vi har været det bedste hold i foråret.
– Men det er jo fuldstændig fløjtende ligegyldigt, når du taber to gange til dem, du jagter, siger Sønderjyske-træneren.
I den anden lejr ser Hvidovre-træner Per Frandsen overvejende optimistisk på muligheden for at gennemføre holdets sensationelle oprykning, også selv om holdet torsdag tabte til sin direkte konkurrent.
– Vi har to matchbolde endnu. Vinder vi én af de to kampe, så er vi i det forjættede land.
– Det bliver svære kampe. Jeg ved godt, at vores modstandere ikke har noget at spille for.
– Men jeg forventer, at vi ligesom mod Sønderjyske viser, at det er os, der har mest at spille for, siger Per Frandsen.
Hvidovre skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, før holdet slutter sæsonen af på hjemmebane mod Næstved.
Per Frandsen vil ikke sige, at Hvidovre er favoritter til oprykningen, men han er glad for, at de to klubbers situationer ikke er omvendt.
– Jeg vil i hvert fald hellere være i vores position end i deres.
– Der er to kampe tilbage, vi fører med tre point og vi har bedre målscore. Det havde jeg taget any day, siger Hvidovre-træneren.
Skulle oprykningen blive en realitet for vestegnsklubben, ville det være første gang i 26 år, at holdet befinder sig i den bedste danske fodboldrække.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
OPTAKT
