Superliga-drømmen lever: Situationen er ubehagelig

Selvom Sønderjyske tog en 2-1-sejr mod Hvidovre, er cheftræner Thomas Nørgaard træt af holdets situation.



– Selvfølgelig gør jeg det.

Sådan svarede Thomas Nørgaard, cheftræner i Sønderjyske, torsdag efter 2-1-sejren mod Hvidovre på spørgsmålet om, hvorvidt han stadig tror på, at Sønderjyske kan rykke op i Superligaen.

Selv om Thomas Nørgaard stadig tror på oprykningen, så er han dog klar over, at det bliver en meget hård kamp, der tilmed er ude af holdets egne hænder.

– Mod Hvidovre gjorde vi, at vi stadig lever, og det er rigtigt dejligt.

– Men vi har bragt os i en situation, som er super ubehagelig.

– Vi kan ikke afgøre det selv, sådan er det bare, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med tre point op til Hvidovre, og holdet har samtidig en ti mål dårligere målscore.

Der resterer kun to kampe af sæsonen, så det kræver realistisk set, at Hvidovre snubler i begge sine kampe, hvis Sønderjyske skal følges med Vejle op i Superligaen.

Thomas Nørgaard, der overtog trænersædet i klubben fra årsskiftet, hæfter sig ved, at holdet har forbedret sig meget siden, han blev træner.

Det giver tro på tingene, selv om holdet før torsdagens kamp havde tabt sine to seneste kampe mod Hvidovre.

– Os, der har været der på daglig basis, vi kan jo mærke, at der er en enorm tro på tingene, og vi synes også, vi har været det bedste hold i foråret.

– Men det er jo fuldstændig fløjtende ligegyldigt, når du taber to gange til dem, du jagter, siger Sønderjyske-træneren.

I den anden lejr ser Hvidovre-træner Per Frandsen overvejende optimistisk på muligheden for at gennemføre holdets sensationelle oprykning, også selv om holdet torsdag tabte til sin direkte konkurrent.

– Vi har to matchbolde endnu. Vinder vi én af de to kampe, så er vi i det forjættede land.

– Det bliver svære kampe. Jeg ved godt, at vores modstandere ikke har noget at spille for.

– Men jeg forventer, at vi ligesom mod Sønderjyske viser, at det er os, der har mest at spille for, siger Per Frandsen.

Hvidovre skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, før holdet slutter sæsonen af på hjemmebane mod Næstved.

Per Frandsen vil ikke sige, at Hvidovre er favoritter til oprykningen, men han er glad for, at de to klubbers situationer ikke er omvendt.

– Jeg vil i hvert fald hellere være i vores position end i deres.

– Der er to kampe tilbage, vi fører med tre point og vi har bedre målscore. Det havde jeg taget any day, siger Hvidovre-træneren.

Skulle oprykningen blive en realitet for vestegnsklubben, ville det være første gang i 26 år, at holdet befinder sig i den bedste danske fodboldrække.

/ritzau/





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter to danskere

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Topboss sviner Barça til

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Conte stopper i Napoli