Sønderjyske tager første Superliga-sejr

I femte forsøg præsterede Sønderjyske at vinde i Superligaen, da det blev til en sejr ude over Randers FC.



Efter en god start på sæsonen er Randers FC gået i stå. Randers kom foran 1-0 hjemme mod Sønderjyske, men kronjyderne endte med at tabe 1-2 til Sønderjyske.

Randers indledte sæsonen med to sejre og uafgjort i Parken mod FC København, men har nu tabt de to seneste kampe til Silkeborg og Sønderjyske.

Omvendt var det første gang i denne sæson, at Sønderjyske snuppede alle tre point.

Sådan så det dog ikke ud til at gå fra kampens start, hvor Randers indledte bedst og også fik scoret det første mål.

Formstærke Simen Nordli sparkede Randers foran 1-0 efter 25 minutter. Nordmanden modtog bolden på kanten af feltet og tørrede Sønderjyske-stopperen Maxime Soulas med sin førsteberøring.

Helt fri i feltet udplacerede Simen Nordli efterfølgende Sønderjyske-keeperen Jakob Busk, der startede inde i en betydende kamp for første gang i mere end seks år.

Tre minutter senere svarede Sønderjyske igen med en udligning i den anden ende.

Randers-midtbanespilleren John Björkengren, der stod for assisten til 1-0-målet, lavede en kostbar fejlaflevering på egen banehalvdel.

Sønderjyskes midtbanespiller Rasmus Vinderslev opsnappede bolden og leverede fornemt forarbejde, før han satte angriberen Mads Agger op til sin første scoring i Superligaen.

Flere mål blev der ikke scoret i første halvleg.

I starten af anden halvleg headede Wessel Dammers på kassen, men Busk viste god reaktionsevne og reddede forsøget.

Kort efter slog Mads Agger til i den anden ende, da Lirim Qamili fandt den veloplagte Sønderjyske-angriber i det hullede Randers-forsvar.

Sønderjyskes Lukas Björklund var ved at gøre det til 3-1 efter nydeligt opspil af hjemmeholdet, men Randers-keeper Paul Izzo stod i vejen med det ene ben.

Efter lidt under en times spil headede Sønderjyskes forsvarsspiller Daniel Gretarsson på stolpen.

Kampen levede stadig, og Wessel Dammers headede bolden i nettet, men dommeren havde set et frispark, så målet fik ikke lov til at stå.

Dermed sluttede det med en overraskende Sønderjyske-sejr.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!