Efter en god start på sæsonen er Randers FC gået i stå. Randers kom foran 1-0 hjemme mod Sønderjyske, men kronjyderne endte med at tabe 1-2 til Sønderjyske.
Randers indledte sæsonen med to sejre og uafgjort i Parken mod FC København, men har nu tabt de to seneste kampe til Silkeborg og Sønderjyske.
Omvendt var det første gang i denne sæson, at Sønderjyske snuppede alle tre point.
Sådan så det dog ikke ud til at gå fra kampens start, hvor Randers indledte bedst og også fik scoret det første mål.
Formstærke Simen Nordli sparkede Randers foran 1-0 efter 25 minutter. Nordmanden modtog bolden på kanten af feltet og tørrede Sønderjyske-stopperen Maxime Soulas med sin førsteberøring.
Helt fri i feltet udplacerede Simen Nordli efterfølgende Sønderjyske-keeperen Jakob Busk, der startede inde i en betydende kamp for første gang i mere end seks år.
Tre minutter senere svarede Sønderjyske igen med en udligning i den anden ende.
Randers-midtbanespilleren John Björkengren, der stod for assisten til 1-0-målet, lavede en kostbar fejlaflevering på egen banehalvdel.
Sønderjyskes midtbanespiller Rasmus Vinderslev opsnappede bolden og leverede fornemt forarbejde, før han satte angriberen Mads Agger op til sin første scoring i Superligaen.
Flere mål blev der ikke scoret i første halvleg.
I starten af anden halvleg headede Wessel Dammers på kassen, men Busk viste god reaktionsevne og reddede forsøget.
Kort efter slog Mads Agger til i den anden ende, da Lirim Qamili fandt den veloplagte Sønderjyske-angriber i det hullede Randers-forsvar.
Sønderjyskes Lukas Björklund var ved at gøre det til 3-1 efter nydeligt opspil af hjemmeholdet, men Randers-keeper Paul Izzo stod i vejen med det ene ben.
Efter lidt under en times spil headede Sønderjyskes forsvarsspiller Daniel Gretarsson på stolpen.
Kampen levede stadig, og Wessel Dammers headede bolden i nettet, men dommeren havde set et frispark, så målet fik ikke lov til at stå.
Dermed sluttede det med en overraskende Sønderjyske-sejr.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE