Sønderjyske – Vejle Boldklub

Der er lagt i kakkelovnen til et vaskeægte bundbrag søndag eftermiddag, når Superligaens nummer 11, Sønderjyske, tager imod den absolutte bundprop fra Vejle.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport 

Holdnyt:
Sønderjyske:
Der virker til at være bund i Sønderjyske, som har leveret flere gode præstationer i løbet af sæsonen, men holdene fra rækkens øverste halvdel har alligevel vist sig som for stor en mundfuld.

Oprykkerne har tabt til Silkeborg, AGF, FCK, FC Midtjylland og Brøndby allerede, men kan til gengæld glæde sig over, at de virker til at være på omgangshøjde med de resterende hold i rækken.

Fint illustreret ved fem point i kampene mod Lyngby, Randers og Viborg. 

Senest blev det til et klart og fortjent 2-0 nederlag ude mod et ikke videre sprudlende Brøndby-mandskab, og Sønderjyske hænger nu til tørre under Superligaens nedrykningsstreg.

Søndag venter til gengæld et opgør, hvor Thomas Nørgaards mandskab for en sjælden gangs skyld er klare favoritter, og hvis sønderjyderne vil gøre sig forhåbninger om overlevelse, skal en hjemmekamp mod kriseramte Vejle selvfølgelig kaste en sejr af sig.

Tobias Klysner er fortsat ude med en skade, men ellers har Thomas Nørgaard givet genvalg til alle i truppen.

Vejle Boldklub:
Nej, nej, neeej.

Det står helt skidt til hos Vejle, som har tabt samtlige otte kampe i Superliga-sæsonen, og tilmed også blev ekspederet ud af DBU Pokalen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.

Gæsterne nærmer sig efterhånden egen uheldige rekord fra 06/07, hvor de skulle helt hen til 10. spillerunde for at skrabe første point i land, og ligner allerede et plausibelt bud på en nedrykker.

Tre af seneste sæsons mest fremtrædende profiler i Trott, Albentosa og Onughka er fortid i klubben, og de afløsere, som Ivan Prelec har fået ind, virker ikke til at kunne levere på samme stabile niveau.

Der er ingen tegn på bedring hos gæsterne, som i sidste weekend løb ind i en ordentlig øretæve hjemme mod Viborg med et nederlag på hele 5-0.

Jovel, nederlaget var nok et mål eller to for stort målt på spil og chancer, men Vejles defensiv var på glatis gennem hele opgøret, og uden Onughka i front, er det svært at se, hvor målene skal komme fra.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (5-2-3): Busk – Oggesen, Soulas, Sommer, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Emini – Qamili, Ingason, Agger

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Jensen, Velkov, Provstgaard – Kirkegaard, Hetemi, Barry, Elvius – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis

Dom:
Det er et vaskeægte bundbrag, som venter i Sønderjylland søndag eftermiddag, og begge mandskaber bør naturligvis gå efter alle tre point i en af sæsonens på papiret nemmeste kampe.

Godt nok ligger de to hold side om side under nedrykningsstregen, men både i forhold til præstationer og resultater peger pilen hjemmeholdets vej.

Vejle kollapsede senest mod Viborg, og sådan en øretæve ovenpå syv yderligere nederlag, er svær at rejse sig fra.

2-0 til Sønderjyske.

Spilforslag:
Sønderjyske vinder til odds 1.95 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

– Han virker frustreret!

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Hylder Nartey efter magisk debut



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stjernetransfer på plads alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tottenham boykotter Viaplay

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

AGF – OB

Ikke set i 30 år

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor mystik om Patrick Pentz

– Det giver absolut ingen mening!

Tæt på en falliterklæring, FCK

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

“De havde det bedste transfervindue”

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester