Sønderjyske – Vejle Boldklub

Der er lagt i kakkelovnen til et vaskeægte bundbrag søndag eftermiddag, når Superligaens nummer 11, Sønderjyske, tager imod den absolutte bundprop fra Vejle.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport 

Holdnyt:
Sønderjyske:
Der virker til at være bund i Sønderjyske, som har leveret flere gode præstationer i løbet af sæsonen, men holdene fra rækkens øverste halvdel har alligevel vist sig som for stor en mundfuld.

Oprykkerne har tabt til Silkeborg, AGF, FCK, FC Midtjylland og Brøndby allerede, men kan til gengæld glæde sig over, at de virker til at være på omgangshøjde med de resterende hold i rækken.

Fint illustreret ved fem point i kampene mod Lyngby, Randers og Viborg. 

Senest blev det til et klart og fortjent 2-0 nederlag ude mod et ikke videre sprudlende Brøndby-mandskab, og Sønderjyske hænger nu til tørre under Superligaens nedrykningsstreg.

Søndag venter til gengæld et opgør, hvor Thomas Nørgaards mandskab for en sjælden gangs skyld er klare favoritter, og hvis sønderjyderne vil gøre sig forhåbninger om overlevelse, skal en hjemmekamp mod kriseramte Vejle selvfølgelig kaste en sejr af sig.

Tobias Klysner er fortsat ude med en skade, men ellers har Thomas Nørgaard givet genvalg til alle i truppen.

Vejle Boldklub:
Nej, nej, neeej.

Det står helt skidt til hos Vejle, som har tabt samtlige otte kampe i Superliga-sæsonen, og tilmed også blev ekspederet ud af DBU Pokalen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.

Gæsterne nærmer sig efterhånden egen uheldige rekord fra 06/07, hvor de skulle helt hen til 10. spillerunde for at skrabe første point i land, og ligner allerede et plausibelt bud på en nedrykker.

Tre af seneste sæsons mest fremtrædende profiler i Trott, Albentosa og Onughka er fortid i klubben, og de afløsere, som Ivan Prelec har fået ind, virker ikke til at kunne levere på samme stabile niveau.

Der er ingen tegn på bedring hos gæsterne, som i sidste weekend løb ind i en ordentlig øretæve hjemme mod Viborg med et nederlag på hele 5-0.

Jovel, nederlaget var nok et mål eller to for stort målt på spil og chancer, men Vejles defensiv var på glatis gennem hele opgøret, og uden Onughka i front, er det svært at se, hvor målene skal komme fra.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (5-2-3): Busk – Oggesen, Soulas, Sommer, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Emini – Qamili, Ingason, Agger

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Jensen, Velkov, Provstgaard – Kirkegaard, Hetemi, Barry, Elvius – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis

Dom:
Det er et vaskeægte bundbrag, som venter i Sønderjylland søndag eftermiddag, og begge mandskaber bør naturligvis gå efter alle tre point i en af sæsonens på papiret nemmeste kampe.

Godt nok ligger de to hold side om side under nedrykningsstregen, men både i forhold til præstationer og resultater peger pilen hjemmeholdets vej.

Vejle kollapsede senest mod Viborg, og sådan en øretæve ovenpå syv yderligere nederlag, er svær at rejse sig fra.

2-0 til Sønderjyske.

Spilforslag:
Sønderjyske vinder til odds 1.95 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

– Priserne er eksploderet

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De vil have Martin Braithwaite

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF – OB

Brøndby IF – Randers FC

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!