Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Sønderjyske:
Der virker til at være bund i Sønderjyske, som har leveret flere gode præstationer i løbet af sæsonen, men holdene fra rækkens øverste halvdel har alligevel vist sig som for stor en mundfuld.
Oprykkerne har tabt til Silkeborg, AGF, FCK, FC Midtjylland og Brøndby allerede, men kan til gengæld glæde sig over, at de virker til at være på omgangshøjde med de resterende hold i rækken.
Fint illustreret ved fem point i kampene mod Lyngby, Randers og Viborg.
Senest blev det til et klart og fortjent 2-0 nederlag ude mod et ikke videre sprudlende Brøndby-mandskab, og Sønderjyske hænger nu til tørre under Superligaens nedrykningsstreg.
Søndag venter til gengæld et opgør, hvor Thomas Nørgaards mandskab for en sjælden gangs skyld er klare favoritter, og hvis sønderjyderne vil gøre sig forhåbninger om overlevelse, skal en hjemmekamp mod kriseramte Vejle selvfølgelig kaste en sejr af sig.
Tobias Klysner er fortsat ude med en skade, men ellers har Thomas Nørgaard givet genvalg til alle i truppen.
Vejle Boldklub:
Nej, nej, neeej.
Det står helt skidt til hos Vejle, som har tabt samtlige otte kampe i Superliga-sæsonen, og tilmed også blev ekspederet ud af DBU Pokalen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.
Gæsterne nærmer sig efterhånden egen uheldige rekord fra 06/07, hvor de skulle helt hen til 10. spillerunde for at skrabe første point i land, og ligner allerede et plausibelt bud på en nedrykker.
Tre af seneste sæsons mest fremtrædende profiler i Trott, Albentosa og Onughka er fortid i klubben, og de afløsere, som Ivan Prelec har fået ind, virker ikke til at kunne levere på samme stabile niveau.
Der er ingen tegn på bedring hos gæsterne, som i sidste weekend løb ind i en ordentlig øretæve hjemme mod Viborg med et nederlag på hele 5-0.
Jovel, nederlaget var nok et mål eller to for stort målt på spil og chancer, men Vejles defensiv var på glatis gennem hele opgøret, og uden Onughka i front, er det svært at se, hvor målene skal komme fra.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (5-2-3): Busk – Oggesen, Soulas, Sommer, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Emini – Qamili, Ingason, Agger
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Jensen, Velkov, Provstgaard – Kirkegaard, Hetemi, Barry, Elvius – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis
Dom:
Det er et vaskeægte bundbrag, som venter i Sønderjylland søndag eftermiddag, og begge mandskaber bør naturligvis gå efter alle tre point i en af sæsonens på papiret nemmeste kampe.
Godt nok ligger de to hold side om side under nedrykningsstregen, men både i forhold til præstationer og resultater peger pilen hjemmeholdets vej.
Vejle kollapsede senest mod Viborg, og sådan en øretæve ovenpå syv yderligere nederlag, er svær at rejse sig fra.
2-0 til Sønderjyske.
Spilforslag:
Sønderjyske vinder til odds 1.95 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!