Sønderjyske – Vejle Boldklub

Der er lagt i kakkelovnen til et vaskeægte bundbrag søndag eftermiddag, når Superligaens nummer 11, Sønderjyske, tager imod den absolutte bundprop fra Vejle.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport 

Holdnyt:
Sønderjyske:
Der virker til at være bund i Sønderjyske, som har leveret flere gode præstationer i løbet af sæsonen, men holdene fra rækkens øverste halvdel har alligevel vist sig som for stor en mundfuld.

Oprykkerne har tabt til Silkeborg, AGF, FCK, FC Midtjylland og Brøndby allerede, men kan til gengæld glæde sig over, at de virker til at være på omgangshøjde med de resterende hold i rækken.

Fint illustreret ved fem point i kampene mod Lyngby, Randers og Viborg. 

Senest blev det til et klart og fortjent 2-0 nederlag ude mod et ikke videre sprudlende Brøndby-mandskab, og Sønderjyske hænger nu til tørre under Superligaens nedrykningsstreg.

Søndag venter til gengæld et opgør, hvor Thomas Nørgaards mandskab for en sjælden gangs skyld er klare favoritter, og hvis sønderjyderne vil gøre sig forhåbninger om overlevelse, skal en hjemmekamp mod kriseramte Vejle selvfølgelig kaste en sejr af sig.

Tobias Klysner er fortsat ude med en skade, men ellers har Thomas Nørgaard givet genvalg til alle i truppen.

Vejle Boldklub:
Nej, nej, neeej.

Det står helt skidt til hos Vejle, som har tabt samtlige otte kampe i Superliga-sæsonen, og tilmed også blev ekspederet ud af DBU Pokalen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.

Gæsterne nærmer sig efterhånden egen uheldige rekord fra 06/07, hvor de skulle helt hen til 10. spillerunde for at skrabe første point i land, og ligner allerede et plausibelt bud på en nedrykker.

Tre af seneste sæsons mest fremtrædende profiler i Trott, Albentosa og Onughka er fortid i klubben, og de afløsere, som Ivan Prelec har fået ind, virker ikke til at kunne levere på samme stabile niveau.

Der er ingen tegn på bedring hos gæsterne, som i sidste weekend løb ind i en ordentlig øretæve hjemme mod Viborg med et nederlag på hele 5-0.

Jovel, nederlaget var nok et mål eller to for stort målt på spil og chancer, men Vejles defensiv var på glatis gennem hele opgøret, og uden Onughka i front, er det svært at se, hvor målene skal komme fra.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (5-2-3): Busk – Oggesen, Soulas, Sommer, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Emini – Qamili, Ingason, Agger

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Jensen, Velkov, Provstgaard – Kirkegaard, Hetemi, Barry, Elvius – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis

Dom:
Det er et vaskeægte bundbrag, som venter i Sønderjylland søndag eftermiddag, og begge mandskaber bør naturligvis gå efter alle tre point i en af sæsonens på papiret nemmeste kampe.

Godt nok ligger de to hold side om side under nedrykningsstregen, men både i forhold til præstationer og resultater peger pilen hjemmeholdets vej.

Vejle kollapsede senest mod Viborg, og sådan en øretæve ovenpå syv yderligere nederlag, er svær at rejse sig fra.

2-0 til Sønderjyske.

Spilforslag:
Sønderjyske vinder til odds 1.95 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund