Sønderjyske – Vejle Boldklub

Der er lagt i kakkelovnen til et vaskeægte bundbrag søndag eftermiddag, når Superligaens nummer 11, Sønderjyske, tager imod den absolutte bundprop fra Vejle.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Sydbank Park
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV2 Sport 

Holdnyt:
Sønderjyske:
Der virker til at være bund i Sønderjyske, som har leveret flere gode præstationer i løbet af sæsonen, men holdene fra rækkens øverste halvdel har alligevel vist sig som for stor en mundfuld.

Oprykkerne har tabt til Silkeborg, AGF, FCK, FC Midtjylland og Brøndby allerede, men kan til gengæld glæde sig over, at de virker til at være på omgangshøjde med de resterende hold i rækken.

Fint illustreret ved fem point i kampene mod Lyngby, Randers og Viborg. 

Senest blev det til et klart og fortjent 2-0 nederlag ude mod et ikke videre sprudlende Brøndby-mandskab, og Sønderjyske hænger nu til tørre under Superligaens nedrykningsstreg.

Søndag venter til gengæld et opgør, hvor Thomas Nørgaards mandskab for en sjælden gangs skyld er klare favoritter, og hvis sønderjyderne vil gøre sig forhåbninger om overlevelse, skal en hjemmekamp mod kriseramte Vejle selvfølgelig kaste en sejr af sig.

Tobias Klysner er fortsat ude med en skade, men ellers har Thomas Nørgaard givet genvalg til alle i truppen.

Vejle Boldklub:
Nej, nej, neeej.

Det står helt skidt til hos Vejle, som har tabt samtlige otte kampe i Superliga-sæsonen, og tilmed også blev ekspederet ud af DBU Pokalen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.

Gæsterne nærmer sig efterhånden egen uheldige rekord fra 06/07, hvor de skulle helt hen til 10. spillerunde for at skrabe første point i land, og ligner allerede et plausibelt bud på en nedrykker.

Tre af seneste sæsons mest fremtrædende profiler i Trott, Albentosa og Onughka er fortid i klubben, og de afløsere, som Ivan Prelec har fået ind, virker ikke til at kunne levere på samme stabile niveau.

Der er ingen tegn på bedring hos gæsterne, som i sidste weekend løb ind i en ordentlig øretæve hjemme mod Viborg med et nederlag på hele 5-0.

Jovel, nederlaget var nok et mål eller to for stort målt på spil og chancer, men Vejles defensiv var på glatis gennem hele opgøret, og uden Onughka i front, er det svært at se, hvor målene skal komme fra.

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (5-2-3): Busk – Oggesen, Soulas, Sommer, Gretarsson, Simonsen – Björklund, Emini – Qamili, Ingason, Agger

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Jensen, Velkov, Provstgaard – Kirkegaard, Hetemi, Barry, Elvius – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis

Dom:
Det er et vaskeægte bundbrag, som venter i Sønderjylland søndag eftermiddag, og begge mandskaber bør naturligvis gå efter alle tre point i en af sæsonens på papiret nemmeste kampe.

Godt nok ligger de to hold side om side under nedrykningsstregen, men både i forhold til præstationer og resultater peger pilen hjemmeholdets vej.

Vejle kollapsede senest mod Viborg, og sådan en øretæve ovenpå syv yderligere nederlag, er svær at rejse sig fra.

2-0 til Sønderjyske.

Spilforslag:
Sønderjyske vinder til odds 1.95 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Spøger i kæmpeklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet