Superliga
Dommer: J. Maae
Søn 27. april kl. 14.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Begge hold scorer + Over 2.5 mål
Odds 1.95
Odds fra februar 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Sønderjyske:
Man skal som bekendt ikke sælge skindet før bjørnen er skudt, og i en sæson, hvor selv Superligaens tophold kæmper med stabiliteten i spil og resultater, er det måske en postgang for tidligt at dømme Sønderjyske helt ude af bunddysten.
Med det sagt, kommer man kommer ikke udenom, at det pludselig ser helt og aldeles fremragende ud for oprykkernes overlevelseschancer.
Sønderjyske lignede i starten af efteråret ellers et hold, som var i frit fald mod NordicBet Ligaen, men i nedrykningsspillet har Thomas Nørgaard og co. virkelig fået vendt rundt på tingene med hele fire sejre ud af fem mulige.
Fighten er tilbage, defensiven, som sejlede i starten af efteråret ser ud til at være tilbage på et stabilt niveau, og så har det selvfølgelig gjort underværker at få topscorer Qamili tilbage i fulde omdrejninger.
Med tre umanerligt vigtige sejre i rap over de tre direkte konkurrenter i bunden af rækken har Sønderjyske slået et hul på ni point til nedrykningsstregen, og hvis de kan holde kadencen, går der ikke lang tid, inden de kan lade champagnepropperne poppe i Haderslev.
De må fortsat undvære anfører Rasmus Vinderslev.
Viborg FF:
Fra det ene formstærke hold til det andet. Viborg har været forrygende i efteråret og kommer til søndagens opgør uden nederlag i de seneste otte kampe.
Den flotte stime, som undervejs bød på hele fire i rap, sørgede for, at Viborg for en kort stund overtog den vigtige syvendeplads fra Silkeborg, men i de seneste to runder er der kommet grus i det midtjyske maskineri.
Først lykkedes det kun med lodder og trisser at få 3-3 ude mod Vejle på en sen udligning af Renato Junior, og i mandags gik det galt igen, da det på trods af en overvægt i spil og chancer, blot blev til 1-1 hjemme mod Lyngby.
Den ubesejrede stime lever videre, men de to skuffende resultater mod rækkens to nederste hold gør, at Viborg nu er tilbage i rollen som det jagtende hold med tre point op til Silkeborg.
Derfor skal der selvfølgelig tre point på kontoen søndag selvom det er nemmere sagt end gjort mod genfødte Sønderjyske.
Viborg har Renato Junior og Jakob Vester tilbage. Til gengæld må Jakob Poulsen fortsat undvære Ibrahim Said, Oliver Bundgaard og Zan Zalatel.
Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Gretarsson, Hende – Sommer, Oggesen, Emini – Lyng, Hyseni, Qamili
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Jensen
Dom:
Viborg har scoret otte gange i sæsonens første tre indbyrdes opgør mod Sønderjyske, så selvom hjemmeholdets defensiv har set forbedret ud i nedrykningsspillet, kan der blive langt til rent bur søndag mod de giftige midtjyder.
Defensivt virker gæsterne til gengæld fortsat medgørlige, og med mål imod i 10 af de seneste 11 kampe, er der kridtet op til en underholdende affære på Sydbank Park.
Jacob Poulsens mandskab bør gå benhårdt efter sejren i jagten på syvendepladsen, så mon ikke, at Qamili og co. nok skal få fine forudsætninger for at løbe omstillinger?
2-2 i Haderslev.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 17, 2026 01:12 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud