Hallgrimur Jonasson har været næsten fast mand på SønderjyskE’s Superliga-mandskab i denne sæson, efter han kom til på et halvårigt lejemål fra svenske GAIS. Islændingen, der kan spille flere positioner blandt andet på backen og i midterforsvaret, har vist sig som en stærk mand på sønderjydernes defensive midtbane. Han har gjort det så godt, at SønderjyskE’s sportchef Ole Nielsen gerne vil beholde ham.
– Vi ønsker at beholde ham i klubben. Jeg synes, han har spillet godt og været en værdifuld spiller for os. Han er kommet til med en god attitude, og det er noget, vi kan gere vil holde, siger han til tipsbladet.dk om islændingen, der i øjeblikket befinder sig i den islandske landsholdslejr som fredag spiller mod Portugal.
Ole Nielsen er ikke meget for give et bud på, hvornår der er en afklaring, men han fortæller dog, at sønderjyderne snakker med Jonassons svenske klub.
– I og med, at det er GAIS, der ejer ham, er der ligesom også en tredje part, man skal blive enig med. Det er en længerevarende proces, men vi er i dialog med dem i øjeblikket, siger han.
SønderjyskE har historisk set været meget glade for islændinge. I øjeblikket har man målmand Arnar Petursson og midtbanemanden Eyjolfur Hedinsson på kontrakt. Tidligere har man solgt Sölvi Ottesen til de danske mestre fra FC København og Olafur Skulason til belgiske Zulte Waregem.
Hallgrimur Jonasson har spillet otte kampe og scoret et mål for SønderjyskE i sæsonens første elleve kampe.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER