Hallgrimur Jonasson har været næsten fast mand på SønderjyskE’s Superliga-mandskab i denne sæson, efter han kom til på et halvårigt lejemål fra svenske GAIS. Islændingen, der kan spille flere positioner blandt andet på backen og i midterforsvaret, har vist sig som en stærk mand på sønderjydernes defensive midtbane. Han har gjort det så godt, at SønderjyskE’s sportchef Ole Nielsen gerne vil beholde ham.
– Vi ønsker at beholde ham i klubben. Jeg synes, han har spillet godt og været en værdifuld spiller for os. Han er kommet til med en god attitude, og det er noget, vi kan gere vil holde, siger han til tipsbladet.dk om islændingen, der i øjeblikket befinder sig i den islandske landsholdslejr som fredag spiller mod Portugal.
Ole Nielsen er ikke meget for give et bud på, hvornår der er en afklaring, men han fortæller dog, at sønderjyderne snakker med Jonassons svenske klub.
– I og med, at det er GAIS, der ejer ham, er der ligesom også en tredje part, man skal blive enig med. Det er en længerevarende proces, men vi er i dialog med dem i øjeblikket, siger han.
SønderjyskE har historisk set været meget glade for islændinge. I øjeblikket har man målmand Arnar Petursson og midtbanemanden Eyjolfur Hedinsson på kontrakt. Tidligere har man solgt Sölvi Ottesen til de danske mestre fra FC København og Olafur Skulason til belgiske Zulte Waregem.
Hallgrimur Jonasson har spillet otte kampe og scoret et mål for SønderjyskE i sæsonens første elleve kampe.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL