SønderjyskE vil gerne hente en angriber mere

SønderjyskE har haft et par travle dage på transfermarkedet, og meget tyder på, at man ikke er helt færdige endnu.



3F Superliga-klubben SønderjyskE blev forleden købt af en ny amerikansk ejer, og håbet var her, at det kunne være med til at give nogle ekstra muligheder i transfervinduets sidste del. Noget der ser ud til at have været for alvor.

I hvert fald har de seneste dage været godt travle. Lørdag blev den østrigske forsvarsspiller Philipp Schmiedl landet i Haderslev, og søndag kom der en spændende midtbanespiller til. Ogenyi Onazi med fortid i blandt andet Lazio og Trabzonspor trækker også i den lyseblå trøje.

Det store spørgsmål er så, om der også kommer en angriber. Det tyder meget på, i hvert fald hvis man skal tro SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen forud for søndagens 2-2 kamp i Lyngby:

– Det kan godt være, at vi har noget på vej, og det kan godt være, at vi ikke har. Her til sidst kan det gå op og ned. For en time siden så det godt ud, og nu kan det være, at det ikke ser så godt ud. Om det ser godt ud nu? Godt spurgt. Lige da jeg kørte ind på parkeringspladsen så det godt ud, siger Hans Jørgen Haysen, inden sportschefen bliver en smule mindre kryptisk:

– Vi prøver at se, om ikke vi til den helt offensive del også kan gøre noget her til sidst. Så må vi se, om det lykkedes eller ej. For mig er det helt afgørende, at det er den rigtige spiller. Vi skal ikke bare hente noget ind til en i forvejen rigtig god trup. Det skal være noget, der kan løfte os, lyder det.

SønderjyskE står med 2-2 søndag noteret for syv point for sæsonens fire første kampe.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Norge mod Senegal

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frankrig – Irak

Conrad Harder får argentinsk chef

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

FC Københavns talenter gør rent bord

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

Historisk Messi rykker forbi Klose

Et skridt tættere Englands største stadion



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Storklubber kæmper om danskers underskrift