SønderjyskE vil gerne hente en angriber mere

SønderjyskE har haft et par travle dage på transfermarkedet, og meget tyder på, at man ikke er helt færdige endnu.



3F Superliga-klubben SønderjyskE blev forleden købt af en ny amerikansk ejer, og håbet var her, at det kunne være med til at give nogle ekstra muligheder i transfervinduets sidste del. Noget der ser ud til at have været for alvor.

I hvert fald har de seneste dage været godt travle. Lørdag blev den østrigske forsvarsspiller Philipp Schmiedl landet i Haderslev, og søndag kom der en spændende midtbanespiller til. Ogenyi Onazi med fortid i blandt andet Lazio og Trabzonspor trækker også i den lyseblå trøje.

Det store spørgsmål er så, om der også kommer en angriber. Det tyder meget på, i hvert fald hvis man skal tro SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen forud for søndagens 2-2 kamp i Lyngby:

– Det kan godt være, at vi har noget på vej, og det kan godt være, at vi ikke har. Her til sidst kan det gå op og ned. For en time siden så det godt ud, og nu kan det være, at det ikke ser så godt ud. Om det ser godt ud nu? Godt spurgt. Lige da jeg kørte ind på parkeringspladsen så det godt ud, siger Hans Jørgen Haysen, inden sportschefen bliver en smule mindre kryptisk:

– Vi prøver at se, om ikke vi til den helt offensive del også kan gøre noget her til sidst. Så må vi se, om det lykkedes eller ej. For mig er det helt afgørende, at det er den rigtige spiller. Vi skal ikke bare hente noget ind til en i forvejen rigtig god trup. Det skal være noget, der kan løfte os, lyder det.

SønderjyskE står med 2-2 søndag noteret for syv point for sæsonens fire første kampe.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

AC Milan kigger på dansker