3F Superliga-klubben SønderjyskE blev forleden købt af en ny amerikansk ejer, og håbet var her, at det kunne være med til at give nogle ekstra muligheder i transfervinduets sidste del. Noget der ser ud til at have været for alvor.
I hvert fald har de seneste dage været godt travle. Lørdag blev den østrigske forsvarsspiller Philipp Schmiedl landet i Haderslev, og søndag kom der en spændende midtbanespiller til. Ogenyi Onazi med fortid i blandt andet Lazio og Trabzonspor trækker også i den lyseblå trøje.
Det store spørgsmål er så, om der også kommer en angriber. Det tyder meget på, i hvert fald hvis man skal tro SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen forud for søndagens 2-2 kamp i Lyngby:
– Det kan godt være, at vi har noget på vej, og det kan godt være, at vi ikke har. Her til sidst kan det gå op og ned. For en time siden så det godt ud, og nu kan det være, at det ikke ser så godt ud. Om det ser godt ud nu? Godt spurgt. Lige da jeg kørte ind på parkeringspladsen så det godt ud, siger Hans Jørgen Haysen, inden sportschefen bliver en smule mindre kryptisk:
– Vi prøver at se, om ikke vi til den helt offensive del også kan gøre noget her til sidst. Så må vi se, om det lykkedes eller ej. For mig er det helt afgørende, at det er den rigtige spiller. Vi skal ikke bare hente noget ind til en i forvejen rigtig god trup. Det skal være noget, der kan løfte os, lyder det.
SønderjyskE står med 2-2 søndag noteret for syv point for sæsonens fire første kampe.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
