SønderjyskE vil gerne hente en angriber mere

SønderjyskE har haft et par travle dage på transfermarkedet, og meget tyder på, at man ikke er helt færdige endnu.



3F Superliga-klubben SønderjyskE blev forleden købt af en ny amerikansk ejer, og håbet var her, at det kunne være med til at give nogle ekstra muligheder i transfervinduets sidste del. Noget der ser ud til at have været for alvor.

I hvert fald har de seneste dage været godt travle. Lørdag blev den østrigske forsvarsspiller Philipp Schmiedl landet i Haderslev, og søndag kom der en spændende midtbanespiller til. Ogenyi Onazi med fortid i blandt andet Lazio og Trabzonspor trækker også i den lyseblå trøje.

Det store spørgsmål er så, om der også kommer en angriber. Det tyder meget på, i hvert fald hvis man skal tro SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen forud for søndagens 2-2 kamp i Lyngby:

– Det kan godt være, at vi har noget på vej, og det kan godt være, at vi ikke har. Her til sidst kan det gå op og ned. For en time siden så det godt ud, og nu kan det være, at det ikke ser så godt ud. Om det ser godt ud nu? Godt spurgt. Lige da jeg kørte ind på parkeringspladsen så det godt ud, siger Hans Jørgen Haysen, inden sportschefen bliver en smule mindre kryptisk:

– Vi prøver at se, om ikke vi til den helt offensive del også kan gøre noget her til sidst. Så må vi se, om det lykkedes eller ej. For mig er det helt afgørende, at det er den rigtige spiller. Vi skal ikke bare hente noget ind til en i forvejen rigtig god trup. Det skal være noget, der kan løfte os, lyder det.

SønderjyskE står med 2-2 søndag noteret for syv point for sæsonens fire første kampe.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Det ser sort ud for B.93

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

OB – Silkeborg IF