SønderjyskE vil gerne hente en angriber mere

SønderjyskE har haft et par travle dage på transfermarkedet, og meget tyder på, at man ikke er helt færdige endnu.



3F Superliga-klubben SønderjyskE blev forleden købt af en ny amerikansk ejer, og håbet var her, at det kunne være med til at give nogle ekstra muligheder i transfervinduets sidste del. Noget der ser ud til at have været for alvor.

I hvert fald har de seneste dage været godt travle. Lørdag blev den østrigske forsvarsspiller Philipp Schmiedl landet i Haderslev, og søndag kom der en spændende midtbanespiller til. Ogenyi Onazi med fortid i blandt andet Lazio og Trabzonspor trækker også i den lyseblå trøje.

Det store spørgsmål er så, om der også kommer en angriber. Det tyder meget på, i hvert fald hvis man skal tro SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen forud for søndagens 2-2 kamp i Lyngby:

– Det kan godt være, at vi har noget på vej, og det kan godt være, at vi ikke har. Her til sidst kan det gå op og ned. For en time siden så det godt ud, og nu kan det være, at det ikke ser så godt ud. Om det ser godt ud nu? Godt spurgt. Lige da jeg kørte ind på parkeringspladsen så det godt ud, siger Hans Jørgen Haysen, inden sportschefen bliver en smule mindre kryptisk:

– Vi prøver at se, om ikke vi til den helt offensive del også kan gøre noget her til sidst. Så må vi se, om det lykkedes eller ej. For mig er det helt afgørende, at det er den rigtige spiller. Vi skal ikke bare hente noget ind til en i forvejen rigtig god trup. Det skal være noget, der kan løfte os, lyder det.

SønderjyskE står med 2-2 søndag noteret for syv point for sæsonens fire første kampe.





AGF er mestre – her er deres vej i Europa




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga