Sønderyske tager sensationel sejr over Midtjylland

Sønderjyske leverede sæsonens måske bedste kamp og fik fuldt udbytte af hjemmekampen mod mestrene fra FCM.



Sønderjyske leverede sæsonens nok bedste og mest helstøbte indsats, da oprykkerne søndag aften slog de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2 i Haderslev.

Med sejren er sønderjyderne på 11 point efter 12 kampe og rykker op på tiendepladsen. Nederlaget betyder, at FCM nu er a point med FC København i toppen af 3F Superligaen.

Trods placeringen i bunden af tabellen gik Sønderjyske offensivt og optimistisk til værks fra kampens start. Man pressede højt og aggressivt og med god succes.

Det var sønderjyderne, som dominerede spillet, og fronttrioen med Mads Agger, Lirim Qamili og kun 17-årige Olti Hyseni skabte store udfordringer for FCM-bagkæden.

Både overliggeren og keeper Elias Olafsson måtte redde FCM fra at komme bagud, men fem minutter før pause gik den ikke længere for midtjyderne.

Forsvaret blev igen fanget i ubalance, og ved bageste stolpe fik Qamili skubbet bolden forbi Olafsson til 1-0.

Det var ottende gang i sæsonens 12. kamp, at FCM kom bagud undervejs.

FCM-træner Thomas Thomasberg reagerede prompte på holdets ringe indsats. I pausen skiftede han to mand for at få hurtige Dario Osorio samt løbe- og presstærke Oliver Sørensen ind.

Indledningsvist gav det mere liv til gæsterne, som kom frem til et par udmærkede chancer. Men Sønderjyske stod imod, og fem minutter efter pausen var Qamili på pletten igen.

Et fremragende sønderjysk opspil endte i feltet hos angriberen, som let kunne gøre det til 2-0.

Modsat FCM har Sønderjyske generelt været god i første halvleg, men haft problemer i anden. Og da Jan Kuchta i 63. minut headede reduceringen ind, lurede endnu en ærgerlig afslutning på kampen.

Det lyseblå hjemmehold fik dog samlet sig igen og spillede sig til adskillige muligheder for at øge føringen igen. Men skarpheden var midlertidigt væk.

Som kampen skred frem, satsede FCM mere og mere. Det blev ikke til de store chancer, og i stedet slog hjemmeholdet til på en kontra.

Banens bedste, Qamili, satte indskiftede Alexander Lyng op godt ti minutter før tid, og så gjorde han det til 3-1.

Mads Bech Sørensen reducerede på et indlæg fem minutter før tid, men FCM fik ikke point med til Heden trods ni minutters tillægstid.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Chelsea henter back til 375 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet