Sønderyske tager sensationel sejr over Midtjylland

Sønderjyske leverede sæsonens måske bedste kamp og fik fuldt udbytte af hjemmekampen mod mestrene fra FCM.



Sønderjyske leverede sæsonens nok bedste og mest helstøbte indsats, da oprykkerne søndag aften slog de forsvarende mestre fra FC Midtjylland med 3-2 i Haderslev.

Med sejren er sønderjyderne på 11 point efter 12 kampe og rykker op på tiendepladsen. Nederlaget betyder, at FCM nu er a point med FC København i toppen af 3F Superligaen.

Trods placeringen i bunden af tabellen gik Sønderjyske offensivt og optimistisk til værks fra kampens start. Man pressede højt og aggressivt og med god succes.

Det var sønderjyderne, som dominerede spillet, og fronttrioen med Mads Agger, Lirim Qamili og kun 17-årige Olti Hyseni skabte store udfordringer for FCM-bagkæden.

Både overliggeren og keeper Elias Olafsson måtte redde FCM fra at komme bagud, men fem minutter før pause gik den ikke længere for midtjyderne.

Forsvaret blev igen fanget i ubalance, og ved bageste stolpe fik Qamili skubbet bolden forbi Olafsson til 1-0.

Det var ottende gang i sæsonens 12. kamp, at FCM kom bagud undervejs.

FCM-træner Thomas Thomasberg reagerede prompte på holdets ringe indsats. I pausen skiftede han to mand for at få hurtige Dario Osorio samt løbe- og presstærke Oliver Sørensen ind.

Indledningsvist gav det mere liv til gæsterne, som kom frem til et par udmærkede chancer. Men Sønderjyske stod imod, og fem minutter efter pausen var Qamili på pletten igen.

Et fremragende sønderjysk opspil endte i feltet hos angriberen, som let kunne gøre det til 2-0.

Modsat FCM har Sønderjyske generelt været god i første halvleg, men haft problemer i anden. Og da Jan Kuchta i 63. minut headede reduceringen ind, lurede endnu en ærgerlig afslutning på kampen.

Det lyseblå hjemmehold fik dog samlet sig igen og spillede sig til adskillige muligheder for at øge føringen igen. Men skarpheden var midlertidigt væk.

Som kampen skred frem, satsede FCM mere og mere. Det blev ikke til de store chancer, og i stedet slog hjemmeholdet til på en kontra.

Banens bedste, Qamili, satte indskiftede Alexander Lyng op godt ti minutter før tid, og så gjorde han det til 3-1.

Mads Bech Sørensen reducerede på et indlæg fem minutter før tid, men FCM fik ikke point med til Heden trods ni minutters tillægstid.

/ritzau/






FCK-emne præsenteret i ny klub



LIVE

TransferLIVE: OB kigger efter flere forstærkninger


Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Forstår intet af stor dansk transfer

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Er han Viborgs næste cheftræner?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke

Lover transfers



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Overraskelse? Han forlænger med FCM

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Aflyser sommerferien


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel



Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Holger Rune-fadæse går verden rundt

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Av! Taber stort på dansker

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Dansker i stort Premier League-skifte?

Køber U-landsholdsspiller i FC København

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden



Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Iberisk derby med få mål

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København



Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs