ODENSE (Tipsbladet): OB’s nedrykning tog mandag sit første offer. Fodbolddirektør Björn Wesström er færdig i klubben og afløst af en gammel kending Troels Bech, der er ansat i en stilling som sportsdirektør.
Den seneste tid har der imidlertid også været spekuleret i, om cheftræner Søren Krogh kunne beholde jobbet i tilfældet af nedrykning.
Og det tyder alt på.
– Udgangspunktet er, at dem, der er her, er de rigtige mennesker, fordi de blev ansat af nogle, der har forstand på det. Jeg kender også Søren – også uden for hans virke i OB – og det er en meget, meget dygtig træner, siger Troels Bech mandag til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer:
– Det kan være svært at vide, hvor dygtig han er, når man ser på det hurlumhej, som har været kendetegnende for hele perioden, hvor han har skullet stå som chef. Derfor er vi alle sammen nødt til at se, hvor meget vi kan støtte hinanden. Hvem kan støtte Søren? Kan Søren støtte os andre? Og hvis vi ender med konklusionen, at ingen af os kan gøre det tilstrækkeligt godt, så skal Søren ikke være der.
– Men den diskussion kommer vi ikke til at have lige nu. Der skal jeg have sat mig meget mere ind i, hvad der foregår, og vi skal også have en evaluering på plads. Men jeg har kæmpe tillid til Søren, for han er en dygtig træner.
Stor opgave venter
Det er selvsagt i kun i den sportslige ledelse, at der kan ske udskiftninger.
OB gav mandag blomster til Tom Trybull og Filip Helander, som altså forlader klubben, og flere ventes at være på vej ud. Tipsbladet har eksempelvis beskrevet, at Sven Köhler har en nedrykningsklausul, så han kan smutte kvit og frit.
Men sådanne kontraktforhold vil Troels Bech ikke gå ind i lige nu.
– Jeg har hverken haft ret eller mulighed for at få indblik i nogen kontraktforhold i OB før lige nu. Det er det første, jeg skal ned og have styr på. Det er der andre, der har. Jeg er ikke i tvivl om, at hvis der er en klausul, skal den efterleves, siger han.
Derfor kan den nye OB-boss heller ikke svare på, om der kommer stor aktivitet over sommeren. Det skal han have et overblik over med nøglepersoner som rekrutteringschef Jimmi Nagel, cheftræner Søren Krogh og akademichef Tonny Hermansen.
Til gengæld har Troels Bech bidt mærke i at flere spillere har udtalt, at de ikke ser sig selv følge med ned i 1. division.
– Det er en nyttig information at have, og jeg synes, den primært hører sig til mellem spilleren, agenten og den ansvarlige i klubben og ikke i medierne. Hvis det skulle være sådan, at nogle ikke ønsker at være her, er de nok ikke de rigtige til at nå fælles fodslag med hensyn til kultur. Så må vi kigge på det. Men det er også en forretning, og der er investeret mange penge i de spillere, kan jeg se, og det skal gå op. Nu glæder jeg mig til at få det overblik.
Og så har han en klar ambition om at få fynske talenter frem på førsteholdet i OB.
– Det er mit klare mål – uden at det er evalueret færdig eller at have snakket med alle de andre, der skal sætte linjen – at vejen til førsteholdet fra akademiet skal være kortere. Der har været rigtig mange med. Der er en stor transition i gang, og den skal vi i hvert fald ikke ødelægge, siger Troels Bech.
Der er også nogle gode talenter i OB. I hvert fald blev klubbens U17-hold danske mestre i den netop overståede sæson.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Victor Froholdt bliver matchvinder
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
‘Schmedes er under pres’
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
