Sørensen droppede Viborg: Det var en no brainer

Christian Sørensen har et klart svar på, hvorfor han ikke tog tilbage til Viborg i denne omgang.



Christian Sørensen tog denne uge et specielt skifte, da FC Midtjylland købte ham direkte i FC København. Det er i sig selv særpræget, men backen har ligeledes en fortid hos ulvenes ærkerivaler fra Viborg FF.

Viborg selv var også ude efter at få ham i dette transfervindue, men han valgte altså FCM, og i et interview med TV3 Sport forklarer han, hvordan det kunne være, at han fravalgte viborgenserne.

– FC Midtjylland spiller i hvert fald med i den rigtige ende af Superligaen og spiller europæisk. Det har jeg fået smag for i de sidste to år. Det er klart, at vi har haft en del is i maven i det her vindue, mig og mit bagland, for at se, hvad der kunne dukke op, og da FCM så kommer på banen og kunne tilbyde den pakke med at kunne spille med om mesterskaber og pokaltitler og europæiske gruppespil, så var det en no brainer, siger han og fortsætter:

– Så var der ingen vej tilbage for mig. Det er der, hvor den ligger. Som fodboldspiller så vil du opnå det ypperste. Jeg har en historie, der gør, at jeg har ikke spillet så meget fodbold som mange af mine holdkammerater og tidligere holdkammerater, så jeg har taget en lidt anden vej, og når du først får smag for at spille på de store stadions og spille med om titler og løfte en pokal, så vil man have mere. Det vil jeg have, og jeg er vanvittigt sulten efter at få lov til at prøve det igen i FCM, lyder det fra Christian Sørensen.

I forhold til skifte slår han også fast, at han havde gjort sig sine overvejelser, og han forstår også godt, at der kan være nogle fans af FC Midtjylland, der er skeptiske overfor ham som ny spiller. Særligt med tanke på tidligere udtalelser om, at han aldrig ville til FCM, og at han er blevet optaget på video, hvor han har sunget en hadesang om FCM.

– Det har jeg kæmpe stor respekt for. Det er noget af det, som gør det her produkt så fantastisk. Det er, at vi har nogle fans, der har så meget kærlighed, og det har jeg stor respekt for. Men jeg ved ikke, om jeg skal forklare så meget. Det synes jeg egentlig, at jeg har gjort ret godt i medierne, siger han og tilføjer:

– Jeg skal lade fødderne tale og vise, at jeg vil være her. Jeg skal vise, at jeg vil knokle en vis legemsdel ud af bukserne. Det er det, som jeg kan gøre, og så er det klart, at jeg håber, at jeg så hurtigt som muligt kan blive accepteret blandt alle i den her klub, fans. Men jeg synes, at jeg er godt på vej i hvert fald i forhold til mine holdkammerater, fastslår Sørensen.

Hele interviewet kan ses i videoen øverst i artiklen.





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor ændring i AGF?

Revser Alexander Zorniger

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

FCM-transfer i fare