Sørensen droppede Viborg: Det var en no brainer

Christian Sørensen har et klart svar på, hvorfor han ikke tog tilbage til Viborg i denne omgang.



Christian Sørensen tog denne uge et specielt skifte, da FC Midtjylland købte ham direkte i FC København. Det er i sig selv særpræget, men backen har ligeledes en fortid hos ulvenes ærkerivaler fra Viborg FF.

Viborg selv var også ude efter at få ham i dette transfervindue, men han valgte altså FCM, og i et interview med TV3 Sport forklarer han, hvordan det kunne være, at han fravalgte viborgenserne.

– FC Midtjylland spiller i hvert fald med i den rigtige ende af Superligaen og spiller europæisk. Det har jeg fået smag for i de sidste to år. Det er klart, at vi har haft en del is i maven i det her vindue, mig og mit bagland, for at se, hvad der kunne dukke op, og da FCM så kommer på banen og kunne tilbyde den pakke med at kunne spille med om mesterskaber og pokaltitler og europæiske gruppespil, så var det en no brainer, siger han og fortsætter:

– Så var der ingen vej tilbage for mig. Det er der, hvor den ligger. Som fodboldspiller så vil du opnå det ypperste. Jeg har en historie, der gør, at jeg har ikke spillet så meget fodbold som mange af mine holdkammerater og tidligere holdkammerater, så jeg har taget en lidt anden vej, og når du først får smag for at spille på de store stadions og spille med om titler og løfte en pokal, så vil man have mere. Det vil jeg have, og jeg er vanvittigt sulten efter at få lov til at prøve det igen i FCM, lyder det fra Christian Sørensen.

I forhold til skifte slår han også fast, at han havde gjort sig sine overvejelser, og han forstår også godt, at der kan være nogle fans af FC Midtjylland, der er skeptiske overfor ham som ny spiller. Særligt med tanke på tidligere udtalelser om, at han aldrig ville til FCM, og at han er blevet optaget på video, hvor han har sunget en hadesang om FCM.

– Det har jeg kæmpe stor respekt for. Det er noget af det, som gør det her produkt så fantastisk. Det er, at vi har nogle fans, der har så meget kærlighed, og det har jeg stor respekt for. Men jeg ved ikke, om jeg skal forklare så meget. Det synes jeg egentlig, at jeg har gjort ret godt i medierne, siger han og tilføjer:

– Jeg skal lade fødderne tale og vise, at jeg vil være her. Jeg skal vise, at jeg vil knokle en vis legemsdel ud af bukserne. Det er det, som jeg kan gøre, og så er det klart, at jeg håber, at jeg så hurtigt som muligt kan blive accepteret blandt alle i den her klub, fans. Men jeg synes, at jeg er godt på vej i hvert fald i forhold til mine holdkammerater, fastslår Sørensen.

Hele interviewet kan ses i videoen øverst i artiklen.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Det skriger til himlen i Brøndby!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Tæt på utrolig kamprekord

Viaplay-boss langer ud efter AGF



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Lyon tager stor Nartey-beslutning

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby IF – Randers FC

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Hylder Manchester United-stjerne

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

AGF og OB var enige om at spille søndag

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil