Christian Sørensen tog denne uge et specielt skifte, da FC Midtjylland købte ham direkte i FC København. Det er i sig selv særpræget, men backen har ligeledes en fortid hos ulvenes ærkerivaler fra Viborg FF.
Viborg selv var også ude efter at få ham i dette transfervindue, men han valgte altså FCM, og i et interview med TV3 Sport forklarer han, hvordan det kunne være, at han fravalgte viborgenserne.
– FC Midtjylland spiller i hvert fald med i den rigtige ende af Superligaen og spiller europæisk. Det har jeg fået smag for i de sidste to år. Det er klart, at vi har haft en del is i maven i det her vindue, mig og mit bagland, for at se, hvad der kunne dukke op, og da FCM så kommer på banen og kunne tilbyde den pakke med at kunne spille med om mesterskaber og pokaltitler og europæiske gruppespil, så var det en no brainer, siger han og fortsætter:
– Så var der ingen vej tilbage for mig. Det er der, hvor den ligger. Som fodboldspiller så vil du opnå det ypperste. Jeg har en historie, der gør, at jeg har ikke spillet så meget fodbold som mange af mine holdkammerater og tidligere holdkammerater, så jeg har taget en lidt anden vej, og når du først får smag for at spille på de store stadions og spille med om titler og løfte en pokal, så vil man have mere. Det vil jeg have, og jeg er vanvittigt sulten efter at få lov til at prøve det igen i FCM, lyder det fra Christian Sørensen.
I forhold til skifte slår han også fast, at han havde gjort sig sine overvejelser, og han forstår også godt, at der kan være nogle fans af FC Midtjylland, der er skeptiske overfor ham som ny spiller. Særligt med tanke på tidligere udtalelser om, at han aldrig ville til FCM, og at han er blevet optaget på video, hvor han har sunget en hadesang om FCM.
– Det har jeg kæmpe stor respekt for. Det er noget af det, som gør det her produkt så fantastisk. Det er, at vi har nogle fans, der har så meget kærlighed, og det har jeg stor respekt for. Men jeg ved ikke, om jeg skal forklare så meget. Det synes jeg egentlig, at jeg har gjort ret godt i medierne, siger han og tilføjer:
– Jeg skal lade fødderne tale og vise, at jeg vil være her. Jeg skal vise, at jeg vil knokle en vis legemsdel ud af bukserne. Det er det, som jeg kan gøre, og så er det klart, at jeg håber, at jeg så hurtigt som muligt kan blive accepteret blandt alle i den her klub, fans. Men jeg synes, at jeg er godt på vej i hvert fald i forhold til mine holdkammerater, fastslår Sørensen.
Hele interviewet kan ses i videoen øverst i artiklen.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket