Sørensen droppede Viborg: Det var en no brainer

Christian Sørensen har et klart svar på, hvorfor han ikke tog tilbage til Viborg i denne omgang.



Christian Sørensen tog denne uge et specielt skifte, da FC Midtjylland købte ham direkte i FC København. Det er i sig selv særpræget, men backen har ligeledes en fortid hos ulvenes ærkerivaler fra Viborg FF.

Viborg selv var også ude efter at få ham i dette transfervindue, men han valgte altså FCM, og i et interview med TV3 Sport forklarer han, hvordan det kunne være, at han fravalgte viborgenserne.

– FC Midtjylland spiller i hvert fald med i den rigtige ende af Superligaen og spiller europæisk. Det har jeg fået smag for i de sidste to år. Det er klart, at vi har haft en del is i maven i det her vindue, mig og mit bagland, for at se, hvad der kunne dukke op, og da FCM så kommer på banen og kunne tilbyde den pakke med at kunne spille med om mesterskaber og pokaltitler og europæiske gruppespil, så var det en no brainer, siger han og fortsætter:

– Så var der ingen vej tilbage for mig. Det er der, hvor den ligger. Som fodboldspiller så vil du opnå det ypperste. Jeg har en historie, der gør, at jeg har ikke spillet så meget fodbold som mange af mine holdkammerater og tidligere holdkammerater, så jeg har taget en lidt anden vej, og når du først får smag for at spille på de store stadions og spille med om titler og løfte en pokal, så vil man have mere. Det vil jeg have, og jeg er vanvittigt sulten efter at få lov til at prøve det igen i FCM, lyder det fra Christian Sørensen.

I forhold til skifte slår han også fast, at han havde gjort sig sine overvejelser, og han forstår også godt, at der kan være nogle fans af FC Midtjylland, der er skeptiske overfor ham som ny spiller. Særligt med tanke på tidligere udtalelser om, at han aldrig ville til FCM, og at han er blevet optaget på video, hvor han har sunget en hadesang om FCM.

– Det har jeg kæmpe stor respekt for. Det er noget af det, som gør det her produkt så fantastisk. Det er, at vi har nogle fans, der har så meget kærlighed, og det har jeg stor respekt for. Men jeg ved ikke, om jeg skal forklare så meget. Det synes jeg egentlig, at jeg har gjort ret godt i medierne, siger han og tilføjer:

– Jeg skal lade fødderne tale og vise, at jeg vil være her. Jeg skal vise, at jeg vil knokle en vis legemsdel ud af bukserne. Det er det, som jeg kan gøre, og så er det klart, at jeg håber, at jeg så hurtigt som muligt kan blive accepteret blandt alle i den her klub, fans. Men jeg synes, at jeg er godt på vej i hvert fald i forhold til mine holdkammerater, fastslår Sørensen.

Hele interviewet kan ses i videoen øverst i artiklen.





Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Storklub jagter FCK-emne

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer