Sørensen droppede Viborg: Det var en no brainer

Christian Sørensen har et klart svar på, hvorfor han ikke tog tilbage til Viborg i denne omgang.



Christian Sørensen tog denne uge et specielt skifte, da FC Midtjylland købte ham direkte i FC København. Det er i sig selv særpræget, men backen har ligeledes en fortid hos ulvenes ærkerivaler fra Viborg FF.

Viborg selv var også ude efter at få ham i dette transfervindue, men han valgte altså FCM, og i et interview med TV3 Sport forklarer han, hvordan det kunne være, at han fravalgte viborgenserne.

– FC Midtjylland spiller i hvert fald med i den rigtige ende af Superligaen og spiller europæisk. Det har jeg fået smag for i de sidste to år. Det er klart, at vi har haft en del is i maven i det her vindue, mig og mit bagland, for at se, hvad der kunne dukke op, og da FCM så kommer på banen og kunne tilbyde den pakke med at kunne spille med om mesterskaber og pokaltitler og europæiske gruppespil, så var det en no brainer, siger han og fortsætter:

– Så var der ingen vej tilbage for mig. Det er der, hvor den ligger. Som fodboldspiller så vil du opnå det ypperste. Jeg har en historie, der gør, at jeg har ikke spillet så meget fodbold som mange af mine holdkammerater og tidligere holdkammerater, så jeg har taget en lidt anden vej, og når du først får smag for at spille på de store stadions og spille med om titler og løfte en pokal, så vil man have mere. Det vil jeg have, og jeg er vanvittigt sulten efter at få lov til at prøve det igen i FCM, lyder det fra Christian Sørensen.

I forhold til skifte slår han også fast, at han havde gjort sig sine overvejelser, og han forstår også godt, at der kan være nogle fans af FC Midtjylland, der er skeptiske overfor ham som ny spiller. Særligt med tanke på tidligere udtalelser om, at han aldrig ville til FCM, og at han er blevet optaget på video, hvor han har sunget en hadesang om FCM.

– Det har jeg kæmpe stor respekt for. Det er noget af det, som gør det her produkt så fantastisk. Det er, at vi har nogle fans, der har så meget kærlighed, og det har jeg stor respekt for. Men jeg ved ikke, om jeg skal forklare så meget. Det synes jeg egentlig, at jeg har gjort ret godt i medierne, siger han og tilføjer:

– Jeg skal lade fødderne tale og vise, at jeg vil være her. Jeg skal vise, at jeg vil knokle en vis legemsdel ud af bukserne. Det er det, som jeg kan gøre, og så er det klart, at jeg håber, at jeg så hurtigt som muligt kan blive accepteret blandt alle i den her klub, fans. Men jeg synes, at jeg er godt på vej i hvert fald i forhold til mine holdkammerater, fastslår Sørensen.

Hele interviewet kan ses i videoen øverst i artiklen.



AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

– Det er en fin lodtrækning

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

– En humørdræber

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Alle storroser Dario Osorio

Riemer svarer på Tøftings kritik

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Millionregn over Ståle Solbakken

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå