Sørensen om transfers: ‘Vil ikke være rimeligt’

Jesper Sørensen fortæller, at Brøndby kigger på, hvor de kan forstærke sig, og han glæder sig over at råde over en masse dygtige offensivspillere, selvom Oscar Schwartau er solgt.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF’s indkøb denne sommer kan tælles på én hånd. Ja, faktisk skal man kun bruge en enkelt finger. 

Med lige over en uge tilbage af sommerens transfervindue har Carsten V. Jensen og kompagni nemlig kun hentet Patrick Pentz permanent. En spiller, der i sidste sæson var udlejet fra Bayer Leverkusen til Brøndby.

Så kommer der til at ske mere?

– Vi skal kigge nøje på, hvordan vi bliver stærkest mulig, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens kamp mod Randers FC.

– I den her verden går tingene to veje, og jeg synes, det er vigtigt, at vi har en stærk gruppe, når vi når den 3. september. Det er sagt med al respekt for, at vi har nogle dygtige spillere, som ligeså vel kan være et andet sted. Der er vi glad for, at vi har dem, og at vi skal gøre, hvad vi kan for at styrke os der, hvor vi tror, at vi kan blive sårbare.

Med salget af Oscar Schwartau til Norwich i ugens løb, vil du så ideelt set gerne have en ny offensivspiller?

– Nu fik vi en ny i dag i Nicolai Vallys. Han har ikke været med ellers, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Men vi kigger alle steder for at se, hvor vi skal styrke os. Jeg synes ikke, det vil være ret og rimeligt at stå og sige, hvor vi måske skal have noget. Vi har heldigvis mange dygtige offensivspillere, og det har vi da endnu.

Brøndby-bossen har også et andet håb om transfervinduets sidste uge.

– Den må ikke blive for travl.

De danske klubber kan købe spillere til og med mandag den 2. september. I visse andre lande som England og Tyskland lukker transfervinduet allerede fredag den 30. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

De bliver monstersalg til sommer

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

De har ingen planer om at sælge dansk juvel