Sørensen om transfers: ‘Vil ikke være rimeligt’

Jesper Sørensen fortæller, at Brøndby kigger på, hvor de kan forstærke sig, og han glæder sig over at råde over en masse dygtige offensivspillere, selvom Oscar Schwartau er solgt.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF’s indkøb denne sommer kan tælles på én hånd. Ja, faktisk skal man kun bruge en enkelt finger. 

Med lige over en uge tilbage af sommerens transfervindue har Carsten V. Jensen og kompagni nemlig kun hentet Patrick Pentz permanent. En spiller, der i sidste sæson var udlejet fra Bayer Leverkusen til Brøndby.

Så kommer der til at ske mere?

– Vi skal kigge nøje på, hvordan vi bliver stærkest mulig, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens kamp mod Randers FC.

– I den her verden går tingene to veje, og jeg synes, det er vigtigt, at vi har en stærk gruppe, når vi når den 3. september. Det er sagt med al respekt for, at vi har nogle dygtige spillere, som ligeså vel kan være et andet sted. Der er vi glad for, at vi har dem, og at vi skal gøre, hvad vi kan for at styrke os der, hvor vi tror, at vi kan blive sårbare.

Med salget af Oscar Schwartau til Norwich i ugens løb, vil du så ideelt set gerne have en ny offensivspiller?

– Nu fik vi en ny i dag i Nicolai Vallys. Han har ikke været med ellers, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Men vi kigger alle steder for at se, hvor vi skal styrke os. Jeg synes ikke, det vil være ret og rimeligt at stå og sige, hvor vi måske skal have noget. Vi har heldigvis mange dygtige offensivspillere, og det har vi da endnu.

Brøndby-bossen har også et andet håb om transfervinduets sidste uge.

– Den må ikke blive for travl.

De danske klubber kan købe spillere til og med mandag den 2. september. I visse andre lande som England og Tyskland lukker transfervinduet allerede fredag den 30. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Superligaen dropper det

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

De 10 største stjerner, der misser VM

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’