Sørensen om transfers: ‘Vil ikke være rimeligt’

Jesper Sørensen fortæller, at Brøndby kigger på, hvor de kan forstærke sig, og han glæder sig over at råde over en masse dygtige offensivspillere, selvom Oscar Schwartau er solgt.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF’s indkøb denne sommer kan tælles på én hånd. Ja, faktisk skal man kun bruge en enkelt finger. 

Med lige over en uge tilbage af sommerens transfervindue har Carsten V. Jensen og kompagni nemlig kun hentet Patrick Pentz permanent. En spiller, der i sidste sæson var udlejet fra Bayer Leverkusen til Brøndby.

Så kommer der til at ske mere?

– Vi skal kigge nøje på, hvordan vi bliver stærkest mulig, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens kamp mod Randers FC.

– I den her verden går tingene to veje, og jeg synes, det er vigtigt, at vi har en stærk gruppe, når vi når den 3. september. Det er sagt med al respekt for, at vi har nogle dygtige spillere, som ligeså vel kan være et andet sted. Der er vi glad for, at vi har dem, og at vi skal gøre, hvad vi kan for at styrke os der, hvor vi tror, at vi kan blive sårbare.

Med salget af Oscar Schwartau til Norwich i ugens løb, vil du så ideelt set gerne have en ny offensivspiller?

– Nu fik vi en ny i dag i Nicolai Vallys. Han har ikke været med ellers, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Men vi kigger alle steder for at se, hvor vi skal styrke os. Jeg synes ikke, det vil være ret og rimeligt at stå og sige, hvor vi måske skal have noget. Vi har heldigvis mange dygtige offensivspillere, og det har vi da endnu.

Brøndby-bossen har også et andet håb om transfervinduets sidste uge.

– Den må ikke blive for travl.

De danske klubber kan købe spillere til og med mandag den 2. september. I visse andre lande som England og Tyskland lukker transfervinduet allerede fredag den 30. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Randers FC – Vejle Boldklub

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League