Sørensen om transfers: ‘Vil ikke være rimeligt’

Jesper Sørensen fortæller, at Brøndby kigger på, hvor de kan forstærke sig, og han glæder sig over at råde over en masse dygtige offensivspillere, selvom Oscar Schwartau er solgt.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF’s indkøb denne sommer kan tælles på én hånd. Ja, faktisk skal man kun bruge en enkelt finger. 

Med lige over en uge tilbage af sommerens transfervindue har Carsten V. Jensen og kompagni nemlig kun hentet Patrick Pentz permanent. En spiller, der i sidste sæson var udlejet fra Bayer Leverkusen til Brøndby.

Så kommer der til at ske mere?

– Vi skal kigge nøje på, hvordan vi bliver stærkest mulig, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens kamp mod Randers FC.

– I den her verden går tingene to veje, og jeg synes, det er vigtigt, at vi har en stærk gruppe, når vi når den 3. september. Det er sagt med al respekt for, at vi har nogle dygtige spillere, som ligeså vel kan være et andet sted. Der er vi glad for, at vi har dem, og at vi skal gøre, hvad vi kan for at styrke os der, hvor vi tror, at vi kan blive sårbare.

Med salget af Oscar Schwartau til Norwich i ugens løb, vil du så ideelt set gerne have en ny offensivspiller?

– Nu fik vi en ny i dag i Nicolai Vallys. Han har ikke været med ellers, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Men vi kigger alle steder for at se, hvor vi skal styrke os. Jeg synes ikke, det vil være ret og rimeligt at stå og sige, hvor vi måske skal have noget. Vi har heldigvis mange dygtige offensivspillere, og det har vi da endnu.

Brøndby-bossen har også et andet håb om transfervinduets sidste uge.

– Den må ikke blive for travl.

De danske klubber kan købe spillere til og med mandag den 2. september. I visse andre lande som England og Tyskland lukker transfervinduet allerede fredag den 30. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht