Sørloths far er rørt over sønnike: Meget stolt og meget glad

Alexander Sørloths far, Gøran Sørloth, venter spændt på, at sønnike fuldfører sit skifte til Premier League som den dyreste Superliga-spiller nogensinde. Han er stolt og glad, fortæller han.



Alexander Sørloth kan snart blive den første Superliga-spiller i historien, der bliver solgt for over 100 millioner kroner. FC Midtjylland ventes at sælge den norske angriber til Premier League-klubben Crystal Palace for et trecifret millionbeløb. 

Den endelige bekræftelse mangler fortsat, men det er angiveligt kun det obligatoriske lægetjek, der mangler, før en historisk transfer i Superligaen er en realitet. I familien Sørloth er champagnen allerede lagt på køl, men farmand Gøran Sørloth tør stadig ikke helt lade propperne springe.

– Nu må vi vente, til alt er 100 procent klart. Det forbehold vil jeg meget gerne tage. Men med tanke på, hvor hurtigt dette er gået, føles det uvirkeligt. At “Alex” skal havne i Premier League efter et halvt år i Danmark…. Jeg er meget stolt, meget glad og igen; lige nu føles det lidt uvirkeligt, siger FCM-profilens far til Adresseavisen.

Transfervinduet lukker klokken 23.59. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg