Sørloths far er rørt over sønnike: Meget stolt og meget glad

Alexander Sørloths far, Gøran Sørloth, venter spændt på, at sønnike fuldfører sit skifte til Premier League som den dyreste Superliga-spiller nogensinde. Han er stolt og glad, fortæller han.



Alexander Sørloth kan snart blive den første Superliga-spiller i historien, der bliver solgt for over 100 millioner kroner. FC Midtjylland ventes at sælge den norske angriber til Premier League-klubben Crystal Palace for et trecifret millionbeløb. 

Den endelige bekræftelse mangler fortsat, men det er angiveligt kun det obligatoriske lægetjek, der mangler, før en historisk transfer i Superligaen er en realitet. I familien Sørloth er champagnen allerede lagt på køl, men farmand Gøran Sørloth tør stadig ikke helt lade propperne springe.

– Nu må vi vente, til alt er 100 procent klart. Det forbehold vil jeg meget gerne tage. Men med tanke på, hvor hurtigt dette er gået, føles det uvirkeligt. At “Alex” skal havne i Premier League efter et halvt år i Danmark…. Jeg er meget stolt, meget glad og igen; lige nu føles det lidt uvirkeligt, siger FCM-profilens far til Adresseavisen.

Transfervinduet lukker klokken 23.59. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias