Sørloths far er rørt over sønnike: Meget stolt og meget glad

Alexander Sørloths far, Gøran Sørloth, venter spændt på, at sønnike fuldfører sit skifte til Premier League som den dyreste Superliga-spiller nogensinde. Han er stolt og glad, fortæller han.



Alexander Sørloth kan snart blive den første Superliga-spiller i historien, der bliver solgt for over 100 millioner kroner. FC Midtjylland ventes at sælge den norske angriber til Premier League-klubben Crystal Palace for et trecifret millionbeløb. 

Den endelige bekræftelse mangler fortsat, men det er angiveligt kun det obligatoriske lægetjek, der mangler, før en historisk transfer i Superligaen er en realitet. I familien Sørloth er champagnen allerede lagt på køl, men farmand Gøran Sørloth tør stadig ikke helt lade propperne springe.

– Nu må vi vente, til alt er 100 procent klart. Det forbehold vil jeg meget gerne tage. Men med tanke på, hvor hurtigt dette er gået, føles det uvirkeligt. At “Alex” skal havne i Premier League efter et halvt år i Danmark…. Jeg er meget stolt, meget glad og igen; lige nu føles det lidt uvirkeligt, siger FCM-profilens far til Adresseavisen.

Transfervinduet lukker klokken 23.59. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen