Norges landstræner, Ståle Solbakken, udelukker ikke, at en boykot af næste års VM i Qatar kan komme på tale.
I et interview med TV2-programmet “Lippert” åbner han for, at en boykot kan tages i brug i yderste konsekvens, hvis forholdene ikke forbedres i landet.
– Det tror jeg, at alle er enige om – både i det danske og norske fodboldforbund. Boykot er det sidste, desperate virkemiddel, som vi er villige til at bruge, siger Ståle Solbakken.
I interviewet understreger nordmanden imidlertid, at han fortsat tror mest på dialog og protester for at skabe forandring i Qatar.
I februar udsendte den britiske avis The Guardian en artikel om forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Avisen regnede sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i landet, siden Qatar blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.
Foruden migrantarbejdernes rettigheder peger Solbakken på forhold for homoseksuelle og fri bevægelighed for journalister som noget af det, der skal forbedres.
Med andre ord skal der stilles større krav til værtsnationen, mener han.
– Måske er det naivt. Men vi har en matchbold nu, som vi skal bruge til at skabe forandring. Det er jo ikke et tilfælde, at der opstår protester mod Qatar i forskellige lande lige nu.
– Det er, fordi begivenheden nærmer sig, og fordi det er nødvendigt, at der sker en forandring. Hvis vi står sammen, har vi en stor mulighed for, at snebolden kan rulle, blive større og slagkraftig. Og vi har alle et ansvar for, at det vil ske, siger den tidligere FCK-træner i “Lippert”.
Op til begyndelsen på den europæiske del af VM-kvalifikationen har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.
Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold, heriblandt det danske, trop med forskellige protesttrøjer.
Ståle Solbakken har været meget aktiv i debatten om VM i Qatar, siden han tiltrådte som landstræner for Norge.
Blandt andet opfordrede han til, at der kom gang i en europæisk bevægelse frem mod næste års verdensmesterskab.
I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.
/ritzau/
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Henter dansker – får god pakke
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Knæopereret Neymar håber på VM
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
– Det bliver en lang skade
‘Mohamed Salah er et ikon’
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
