Norges landstræner, Ståle Solbakken, udelukker ikke, at en boykot af næste års VM i Qatar kan komme på tale.
I et interview med TV2-programmet “Lippert” åbner han for, at en boykot kan tages i brug i yderste konsekvens, hvis forholdene ikke forbedres i landet.
– Det tror jeg, at alle er enige om – både i det danske og norske fodboldforbund. Boykot er det sidste, desperate virkemiddel, som vi er villige til at bruge, siger Ståle Solbakken.
I interviewet understreger nordmanden imidlertid, at han fortsat tror mest på dialog og protester for at skabe forandring i Qatar.
I februar udsendte den britiske avis The Guardian en artikel om forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Avisen regnede sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i landet, siden Qatar blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.
Foruden migrantarbejdernes rettigheder peger Solbakken på forhold for homoseksuelle og fri bevægelighed for journalister som noget af det, der skal forbedres.
Med andre ord skal der stilles større krav til værtsnationen, mener han.
– Måske er det naivt. Men vi har en matchbold nu, som vi skal bruge til at skabe forandring. Det er jo ikke et tilfælde, at der opstår protester mod Qatar i forskellige lande lige nu.
– Det er, fordi begivenheden nærmer sig, og fordi det er nødvendigt, at der sker en forandring. Hvis vi står sammen, har vi en stor mulighed for, at snebolden kan rulle, blive større og slagkraftig. Og vi har alle et ansvar for, at det vil ske, siger den tidligere FCK-træner i “Lippert”.
Op til begyndelsen på den europæiske del af VM-kvalifikationen har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.
Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold, heriblandt det danske, trop med forskellige protesttrøjer.
Ståle Solbakken har været meget aktiv i debatten om VM i Qatar, siden han tiltrådte som landstræner for Norge.
Blandt andet opfordrede han til, at der kom gang i en europæisk bevægelse frem mod næste års verdensmesterskab.
I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.
/ritzau/
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
