Norges landstræner, Ståle Solbakken, udelukker ikke, at en boykot af næste års VM i Qatar kan komme på tale.
I et interview med TV2-programmet “Lippert” åbner han for, at en boykot kan tages i brug i yderste konsekvens, hvis forholdene ikke forbedres i landet.
– Det tror jeg, at alle er enige om – både i det danske og norske fodboldforbund. Boykot er det sidste, desperate virkemiddel, som vi er villige til at bruge, siger Ståle Solbakken.
I interviewet understreger nordmanden imidlertid, at han fortsat tror mest på dialog og protester for at skabe forandring i Qatar.
I februar udsendte den britiske avis The Guardian en artikel om forholdene for migrantarbejdere i Qatar.
Avisen regnede sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i landet, siden Qatar blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.
Foruden migrantarbejdernes rettigheder peger Solbakken på forhold for homoseksuelle og fri bevægelighed for journalister som noget af det, der skal forbedres.
Med andre ord skal der stilles større krav til værtsnationen, mener han.
– Måske er det naivt. Men vi har en matchbold nu, som vi skal bruge til at skabe forandring. Det er jo ikke et tilfælde, at der opstår protester mod Qatar i forskellige lande lige nu.
– Det er, fordi begivenheden nærmer sig, og fordi det er nødvendigt, at der sker en forandring. Hvis vi står sammen, har vi en stor mulighed for, at snebolden kan rulle, blive større og slagkraftig. Og vi har alle et ansvar for, at det vil ske, siger den tidligere FCK-træner i “Lippert”.
Op til begyndelsen på den europæiske del af VM-kvalifikationen har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.
Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold, heriblandt det danske, trop med forskellige protesttrøjer.
Ståle Solbakken har været meget aktiv i debatten om VM i Qatar, siden han tiltrådte som landstræner for Norge.
Blandt andet opfordrede han til, at der kom gang i en europæisk bevægelse frem mod næste års verdensmesterskab.
I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
De er færdige i 1. division
