Ståle Solbakken åbner for VM-boykot

Hvis forholdene i Qatar ikke forbedres, kan boykot komme på tale i yderste konsekvens, siger Ståle Solbakken.



Norges landstræner, Ståle Solbakken, udelukker ikke, at en boykot af næste års VM i Qatar kan komme på tale.

I et interview med TV2-programmet “Lippert” åbner han for, at en boykot kan tages i brug i yderste konsekvens, hvis forholdene ikke forbedres i landet.

– Det tror jeg, at alle er enige om – både i det danske og norske fodboldforbund. Boykot er det sidste, desperate virkemiddel, som vi er villige til at bruge, siger Ståle Solbakken.

I interviewet understreger nordmanden imidlertid, at han fortsat tror mest på dialog og protester for at skabe forandring i Qatar.

I februar udsendte den britiske avis The Guardian en artikel om forholdene for migrantarbejdere i Qatar.

Avisen regnede sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i landet, siden Qatar blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.

Foruden migrantarbejdernes rettigheder peger Solbakken på forhold for homoseksuelle og fri bevægelighed for journalister som noget af det, der skal forbedres.

Med andre ord skal der stilles større krav til værtsnationen, mener han.

– Måske er det naivt. Men vi har en matchbold nu, som vi skal bruge til at skabe forandring. Det er jo ikke et tilfælde, at der opstår protester mod Qatar i forskellige lande lige nu.

– Det er, fordi begivenheden nærmer sig, og fordi det er nødvendigt, at der sker en forandring. Hvis vi står sammen, har vi en stor mulighed for, at snebolden kan rulle, blive større og slagkraftig. Og vi har alle et ansvar for, at det vil ske, siger den tidligere FCK-træner i “Lippert”.

Op til begyndelsen på den europæiske del af VM-kvalifikationen har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.

Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold, heriblandt det danske, trop med forskellige protesttrøjer.

Ståle Solbakken har været meget aktiv i debatten om VM i Qatar, siden han tiltrådte som landstræner for Norge.

Blandt andet opfordrede han til, at der kom gang i en europæisk bevægelse frem mod næste års verdensmesterskab.

I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Glem 4-4-4-4-0

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Dansker drillet af Mourinho

FC København – FC Fredericia

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Josip Radošević på samtlige forsider

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule