Ståle Solbakken åbner for VM-boykot

Hvis forholdene i Qatar ikke forbedres, kan boykot komme på tale i yderste konsekvens, siger Ståle Solbakken.



Norges landstræner, Ståle Solbakken, udelukker ikke, at en boykot af næste års VM i Qatar kan komme på tale.

I et interview med TV2-programmet “Lippert” åbner han for, at en boykot kan tages i brug i yderste konsekvens, hvis forholdene ikke forbedres i landet.

– Det tror jeg, at alle er enige om – både i det danske og norske fodboldforbund. Boykot er det sidste, desperate virkemiddel, som vi er villige til at bruge, siger Ståle Solbakken.

I interviewet understreger nordmanden imidlertid, at han fortsat tror mest på dialog og protester for at skabe forandring i Qatar.

I februar udsendte den britiske avis The Guardian en artikel om forholdene for migrantarbejdere i Qatar.

Avisen regnede sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i landet, siden Qatar blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.

Foruden migrantarbejdernes rettigheder peger Solbakken på forhold for homoseksuelle og fri bevægelighed for journalister som noget af det, der skal forbedres.

Med andre ord skal der stilles større krav til værtsnationen, mener han.

– Måske er det naivt. Men vi har en matchbold nu, som vi skal bruge til at skabe forandring. Det er jo ikke et tilfælde, at der opstår protester mod Qatar i forskellige lande lige nu.

– Det er, fordi begivenheden nærmer sig, og fordi det er nødvendigt, at der sker en forandring. Hvis vi står sammen, har vi en stor mulighed for, at snebolden kan rulle, blive større og slagkraftig. Og vi har alle et ansvar for, at det vil ske, siger den tidligere FCK-træner i “Lippert”.

Op til begyndelsen på den europæiske del af VM-kvalifikationen har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.

Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold, heriblandt det danske, trop med forskellige protesttrøjer.

Ståle Solbakken har været meget aktiv i debatten om VM i Qatar, siden han tiltrådte som landstræner for Norge.

Blandt andet opfordrede han til, at der kom gang i en europæisk bevægelse frem mod næste års verdensmesterskab.

I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

Real Madrid – Bayern

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Superliga-ekspert i svime over FCK

Langer ud efter Superliga-stjerne

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia