Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?

Kamil Wilczek kostede FC København flere penge, end det først hed sig tidligere på dagen.



Kamil Wilczek er ny mand hos FC København og bliver spilleren, der er hentet som en direkte erstatning for Dame N’Doye, der ikke fik sin kontrakt forlænget i FCK.

Kamil Wilczek har nettet imponerede 71 gange for Brøndby i 124 Superliga-kamp, men han er også blevet 32 år, så hvad er prisen for en spiller, der ikke har noget salgspotentiale og er gået helt mål-kold i de seneste halve år i Tyrkiet.

Ekstra Bladet skrev to millioner kroner tidligere på dagen, men den tyrkiske klub, Göztepe, hvor FCK har hentet Wilczek har selv meddelt, at transferen ligger på 900.000 euro, der svarer til omkring 6,7 millioner kroner.

– Det er et spørgsmål om at regne. Jeg kan ikke give nogen detaljer, men det er tættere på 900.000 euro end det er på to millioner kroner, siger Ståle Solbakken.

Er det ikke mange penge for en 32-årig?

– Det kan jeg svare på om to eller to og et halvt år, lyder det tørt fra Ståle Solbakken, der ikke er nervøs for, at Kamil Wilczeks fysik eller at han kommer til at løbe ind i skader, som man så det med Dame N’Doye i hans sidste tid i klubben.

– Det kan man jo ikke vide. Vi har haft et grundigt medicinsk tjek, og han ser virkelig god og fit ud. Ronaldo har eksempelvis fortsat en fremragende fysik – det afhænger af, hvad man gør med kroppen, indtager og så videre.

Kamil Wilczek har fået en tre-årig kontrakt i FC København, og netop polakkens stærke fysik har været med til at fjerne tvivlen om kontraktens længde.

– Tre år kan virke som lang tid. Hvis han kan sprinte i de første to og et halvt år, får vi at se, hvordan det går i det sidste halve år. Det er jeg ikke så bange for – han har en gude-fysisk.

Med indkøbet af Kamil Wilczek lukker Ståle Solbakken også allerede ned for spekulationer om, at der kan komme flere angribere i det endnu lange transfervindue. Kamil Wilczek-købet er på alle måder opsigtsvækkende, og nu er det op til polakken selv at gøre alle spekulationer til skamme ved at gøre, som han gjorde i Brøndby: Score masser af mål



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Randers FC – AGF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Ny Liverpool-nedtur

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rigmand vild med FC København-aftale

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller