Solbakken afslører pris-niveauet for Wilczek: Er det for mange penge?

Kamil Wilczek kostede FC København flere penge, end det først hed sig tidligere på dagen.



Kamil Wilczek er ny mand hos FC København og bliver spilleren, der er hentet som en direkte erstatning for Dame N’Doye, der ikke fik sin kontrakt forlænget i FCK.

Kamil Wilczek har nettet imponerede 71 gange for Brøndby i 124 Superliga-kamp, men han er også blevet 32 år, så hvad er prisen for en spiller, der ikke har noget salgspotentiale og er gået helt mål-kold i de seneste halve år i Tyrkiet.

Ekstra Bladet skrev to millioner kroner tidligere på dagen, men den tyrkiske klub, Göztepe, hvor FCK har hentet Wilczek har selv meddelt, at transferen ligger på 900.000 euro, der svarer til omkring 6,7 millioner kroner.

– Det er et spørgsmål om at regne. Jeg kan ikke give nogen detaljer, men det er tættere på 900.000 euro end det er på to millioner kroner, siger Ståle Solbakken.

Er det ikke mange penge for en 32-årig?

– Det kan jeg svare på om to eller to og et halvt år, lyder det tørt fra Ståle Solbakken, der ikke er nervøs for, at Kamil Wilczeks fysik eller at han kommer til at løbe ind i skader, som man så det med Dame N’Doye i hans sidste tid i klubben.

– Det kan man jo ikke vide. Vi har haft et grundigt medicinsk tjek, og han ser virkelig god og fit ud. Ronaldo har eksempelvis fortsat en fremragende fysik – det afhænger af, hvad man gør med kroppen, indtager og så videre.

Kamil Wilczek har fået en tre-årig kontrakt i FC København, og netop polakkens stærke fysik har været med til at fjerne tvivlen om kontraktens længde.

– Tre år kan virke som lang tid. Hvis han kan sprinte i de første to og et halvt år, får vi at se, hvordan det går i det sidste halve år. Det er jeg ikke så bange for – han har en gude-fysisk.

Med indkøbet af Kamil Wilczek lukker Ståle Solbakken også allerede ned for spekulationer om, at der kan komme flere angribere i det endnu lange transfervindue. Kamil Wilczek-købet er på alle måder opsigtsvækkende, og nu er det op til polakken selv at gøre alle spekulationer til skamme ved at gøre, som han gjorde i Brøndby: Score masser af mål




Historisk – Jesper Sørensen smadrer rekord

FC København-transfer går hele verden rundt

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Overvejede at sige op

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Krævet fyret efter nedslagtning

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

‘Det var exceptionelt’

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Brøndby-profil træner ikke med

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Taylor Swift til Brøndby?

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

AGF – FC Nordsjælland

Mørke afbryder turnering – dansker fører

17-årige Karl slår rekord

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Fremragende Kvistgaarden-melding

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Bekymrende nyt fra Vejle

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Godt nyt for FC Midtjylland