Kamil Wilczek er ny mand hos FC København og bliver spilleren, der er hentet som en direkte erstatning for Dame N’Doye, der ikke fik sin kontrakt forlænget i FCK.
Kamil Wilczek har nettet imponerede 71 gange for Brøndby i 124 Superliga-kamp, men han er også blevet 32 år, så hvad er prisen for en spiller, der ikke har noget salgspotentiale og er gået helt mål-kold i de seneste halve år i Tyrkiet.
Ekstra Bladet skrev to millioner kroner tidligere på dagen, men den tyrkiske klub, Göztepe, hvor FCK har hentet Wilczek har selv meddelt, at transferen ligger på 900.000 euro, der svarer til omkring 6,7 millioner kroner.
– Det er et spørgsmål om at regne. Jeg kan ikke give nogen detaljer, men det er tættere på 900.000 euro end det er på to millioner kroner, siger Ståle Solbakken.
Er det ikke mange penge for en 32-årig?
– Det kan jeg svare på om to eller to og et halvt år, lyder det tørt fra Ståle Solbakken, der ikke er nervøs for, at Kamil Wilczeks fysik eller at han kommer til at løbe ind i skader, som man så det med Dame N’Doye i hans sidste tid i klubben.
– Det kan man jo ikke vide. Vi har haft et grundigt medicinsk tjek, og han ser virkelig god og fit ud. Ronaldo har eksempelvis fortsat en fremragende fysik – det afhænger af, hvad man gør med kroppen, indtager og så videre.
Kamil Wilczek har fået en tre-årig kontrakt i FC København, og netop polakkens stærke fysik har været med til at fjerne tvivlen om kontraktens længde.
– Tre år kan virke som lang tid. Hvis han kan sprinte i de første to og et halvt år, får vi at se, hvordan det går i det sidste halve år. Det er jeg ikke så bange for – han har en gude-fysisk.
Med indkøbet af Kamil Wilczek lukker Ståle Solbakken også allerede ned for spekulationer om, at der kan komme flere angribere i det endnu lange transfervindue. Kamil Wilczek-købet er på alle måder opsigtsvækkende, og nu er det op til polakken selv at gøre alle spekulationer til skamme ved at gøre, som han gjorde i Brøndby: Score masser af mål
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT
