Mobilen har ringet mere end normalt i Ståle Solbakkens lomme i det seneste døgns tid. Siden Tipsbladet Update kom på gaden tirsdag morgen er FCK’s cheftræner blevet voldsomt kritiseret for sin vurdering af AaB, som et hold der spiller på samme måde som Egil Drillo Olsens Norge gjorde det i halvfemserne. Og det er Solbakken ikke tilfreds med.
– Altså det er jo blevet drejet til, at jeg kritiserer AaB. Det gør jeg overhovedet ikke. Det kunne slet ikke falde mig ind. Jeg har masser af respekt for deres resultater og deres spillestil, og det er jo min klub nummer to i Danmark. Jeg vil dem ikke noget ondt. Tværtimod ønsker jeg dem kun alt det bedste.
– Mine bemærkninger om Drillo-stilen var ment som et fodboldfagligt indspark i debatten og samtidig et lille hip til sportspressen, der roser AaB’s resultater men overser, at de har opnået dem på en måde, som altid har fået dårlig omtale i Danmark. Det synes jeg er meget pudsigt.
– Men den måde debatten har udviklet sig på, viser en generel dansk inkompetence omkring, hvad Drillo-fodbold faktisk er. Hovedingredienserne i hans stil var en kompakt defensiv og et hurtigt omstillingsspil, og det praktiserer AaB med både dygtighed og succes.
– Så jeg vil anbefale, at man rent faktisk læser, hvad jeg sagde, i stedet for at forholde sig til nogle overskrifter der ikke går i dybden med det fodboldfaglige indhold. For det er det fodboldfaglige, det handler om for mig. Og hvis man selv vil se, hvad Drillo-fodbold er, så kan man se den seneste landskamp mellem Tyskland og Norge. Det var et perfekt eksempel, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.
Læs hele interviewet med Ståle Solbakken fra Tipsbladet Update, inklusiv de så omtalte Drillo-bemærkninger, her på sitet fra klokken 15 i eftermiddag.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE