Solbakken: Debatten er kørt af sporet

Ståle Solbakkens fodboldfaglige indspark i debatten om AaB’s spillestil har givet masser af omtale – på forkert grundlag siger FCK’s cheftræner.



Mobilen har ringet mere end normalt i Ståle Solbakkens lomme i det seneste døgns tid. Siden Tipsbladet Update kom på gaden tirsdag morgen er FCK’s cheftræner blevet voldsomt kritiseret for sin vurdering af AaB, som et hold der spiller på samme måde som Egil Drillo Olsens Norge gjorde det i halvfemserne. Og det er Solbakken ikke tilfreds med.

– Altså det er jo blevet drejet til, at jeg kritiserer AaB. Det gør jeg overhovedet ikke. Det kunne slet ikke falde mig ind. Jeg har masser af respekt for deres resultater og deres spillestil, og det er jo min klub nummer to i Danmark. Jeg vil dem ikke noget ondt. Tværtimod ønsker jeg dem kun alt det bedste.

– Mine bemærkninger om Drillo-stilen var ment som et fodboldfagligt indspark i debatten og samtidig et lille hip til sportspressen, der roser AaB’s resultater men overser, at de har opnået dem på en måde, som altid har fået dårlig omtale i Danmark. Det synes jeg er meget pudsigt.

– Men den måde debatten har udviklet sig på, viser en generel dansk inkompetence omkring, hvad Drillo-fodbold faktisk er. Hovedingredienserne i hans stil var en kompakt defensiv og et hurtigt omstillingsspil, og det praktiserer AaB med både dygtighed og succes.

– Så jeg vil anbefale, at man rent faktisk læser, hvad jeg sagde, i stedet for at forholde sig til nogle overskrifter der ikke går i dybden med det fodboldfaglige indhold. For det er det fodboldfaglige, det handler om for mig. Og hvis man selv vil se, hvad Drillo-fodbold er, så kan man se den seneste landskamp mellem Tyskland og Norge. Det var et perfekt eksempel, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Læs hele interviewet med Ståle Solbakken fra Tipsbladet Update, inklusiv de så omtalte Drillo-bemærkninger, her på sitet fra klokken 15 i eftermiddag.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nu er de færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Konen skal ikke regne med at se mig’