Solbakken: Debatten er kørt af sporet

Ståle Solbakkens fodboldfaglige indspark i debatten om AaB’s spillestil har givet masser af omtale – på forkert grundlag siger FCK’s cheftræner.



Mobilen har ringet mere end normalt i Ståle Solbakkens lomme i det seneste døgns tid. Siden Tipsbladet Update kom på gaden tirsdag morgen er FCK’s cheftræner blevet voldsomt kritiseret for sin vurdering af AaB, som et hold der spiller på samme måde som Egil Drillo Olsens Norge gjorde det i halvfemserne. Og det er Solbakken ikke tilfreds med.

– Altså det er jo blevet drejet til, at jeg kritiserer AaB. Det gør jeg overhovedet ikke. Det kunne slet ikke falde mig ind. Jeg har masser af respekt for deres resultater og deres spillestil, og det er jo min klub nummer to i Danmark. Jeg vil dem ikke noget ondt. Tværtimod ønsker jeg dem kun alt det bedste.

– Mine bemærkninger om Drillo-stilen var ment som et fodboldfagligt indspark i debatten og samtidig et lille hip til sportspressen, der roser AaB’s resultater men overser, at de har opnået dem på en måde, som altid har fået dårlig omtale i Danmark. Det synes jeg er meget pudsigt.

– Men den måde debatten har udviklet sig på, viser en generel dansk inkompetence omkring, hvad Drillo-fodbold faktisk er. Hovedingredienserne i hans stil var en kompakt defensiv og et hurtigt omstillingsspil, og det praktiserer AaB med både dygtighed og succes.

– Så jeg vil anbefale, at man rent faktisk læser, hvad jeg sagde, i stedet for at forholde sig til nogle overskrifter der ikke går i dybden med det fodboldfaglige indhold. For det er det fodboldfaglige, det handler om for mig. Og hvis man selv vil se, hvad Drillo-fodbold er, så kan man se den seneste landskamp mellem Tyskland og Norge. Det var et perfekt eksempel, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk.

Læs hele interviewet med Ståle Solbakken fra Tipsbladet Update, inklusiv de så omtalte Drillo-bemærkninger, her på sitet fra klokken 15 i eftermiddag.



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Eriksen ude med hård kritik

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”