Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stor mystik om Patrick Pentz

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Legende i hård kritik af Lukas Lerager



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

AGF – OB

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Vejle Boldklub – FC Fredericia



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tæt på en falliterklæring, FCK

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Han er på vej væk fra AGF

Per Frimann hylder Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afviser kæmpebud

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline