Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.
Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.
Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.
– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.
Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.
Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.
– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.
Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.
– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.
– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.
Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.
Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.
– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.
– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.
Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.
/ritzau/
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR