Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Mexico – England

Her er 1/8-finalerne ved VM

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’