Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Glem 4-4-4-4-0

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Dansker drillet af Mourinho

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København – FC Fredericia

Alexander Lind blæst bagover

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Viser målform før vigtig landskamp

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Josip Radošević på samtlige forsider

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule