Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Belgien – Egypten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

AGF køber ham

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning