Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tunesien – Japan

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK