Bekymret Solbakken: Arteta roser mig nok ikke

Ståle Solbakken føler sig ikke sikker på, at Martin Ødegaard bliver klar til næste landsholdssamling.



Den norske fodboldspiller Martin Ødegaards skade kan meget vel være så slem, at han ikke engang bliver klar til næste landsholdssamling, som finder sted i oktober.

Det siger cheftræneren for det norske fodboldlandshold, Ståle Solbakken, ifølge det norske nyhedsbureau NTB, efter at Norge mandag aften har slået Østrig 2-1 i Nations League.

Ødegaard måtte lade sig udskifte halvvejs gennem anden halvleg med grelle smerter, fortæller landstræneren.

– Jeg kan ikke sige noget om skadens omfang, men han havde meget ondt og kunne ikke fortsætte, siger Ståle Solbakken.

Landstræneren svarer desuden "nej" til, om han føler sig sikker på, at midtbanespilleren er klar til næste landsholdssamling i oktober, hvor Norge skal spille mod Slovenien og Østrig.

Dermed er det heller ikke sikkert, at den kreative nordmand er klar til spille for sin klub, Arsenal, når holdet søndag tørner sammen med klubben Tottenham i et af engelsk fodbolds største lokalopgør.

– Det er ikke sikkert, at Arteta (Mikel Arteta, Arsenals cheftræner, red.) ringer og roser mig i aften, siger Ståle Solbakken.

Den norske landsholdslæge Ola Sand er indtil videre også usikker på, hvad tidshorisonten er for Ødegaards skade.

– Ankelskader er svære at gøre noget ved lige med det samme, så vi bliver nødt til at se, hvordan tingene ser ud fremadrettet. Vi kommer til at undersøge ham på hotellet. Måske ved hjælp af ultralyd.

– Hvis vi er usikre, laver vi en MR-scanning i morgen, siger Ola Sand mandag aften til norske TV 2 ifølge NTB.

Østrig blev besejret på mål af Erling Haaland og den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Sørloth. Marcel Sabitzer scorede for Østrig.

Solbakken siger, at han er stolt af holdet, som på det seneste har fået kritik for ikke at levere, når det gælder.

– Det vigtigste er, at drengene fik en god sejr over et hold, som spillede et fantastisk EM og er et gennemført godt hold. Jeg er stolt af dem, siger han.

– Vi stod godt imod og vandt på fortjent vis. Jeg er den mindst vigtige i den forstand, men drengene sidder nede i omklædningsrummet med en god følelse.

Norge ligger efter to kampe som nummer to i sin pulje i Nations League, hvor også Kasakhstan, Slovenien og Østrig er i.

/ritzau/





Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

– Det er lort!

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Brøndby IF – Sønderjyske

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Sune Smith-Nielsen færdig

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Formand freder Jacob Neestrup

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Han afløser Sune Smith lige nu

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!