Solbakken: Hvor er støtten til CV?

FCK’s tidligere cheftræner undrer sig over, at ingen i ledelsen stiller sig op ved siden af Carsten V. Jensen midt i stormvejret af kritik.



I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.

En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.

– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.

– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.

Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.

Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?

Læs mere: Tipsbladet sætter i det aktuelle nummer blandt andet fokus på det ledige trænerjob i FC København. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Skandale! I har givet op, DBU

Afvist af United

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Hård AGF-afsked

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afsløring: Horsens i millionhandel



Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Jagter tidligere Superliga-stjerne

De viser Brøndby og FCM i Europa


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kold krig i ni måneder

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Bundesliga-angriber flytter til Århus



Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer