I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.
En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.
– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.
– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.
Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.
Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER