Solbakken: Hvor er støtten til CV?

FCK’s tidligere cheftræner undrer sig over, at ingen i ledelsen stiller sig op ved siden af Carsten V. Jensen midt i stormvejret af kritik.



I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.

En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.

– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.

– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.

Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.

Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?

Læs mere: Tipsbladet sætter i det aktuelle nummer blandt andet fokus på det ledige trænerjob i FC København. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut

Silkeborg IF – Viborg FF

AGF – OB

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!