I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.
En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.
– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.
– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.
Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.
Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
EKSKLUSIVT