I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.
En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.
– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.
– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.
Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.
Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Voldsom kritik
TRANSFER