Solbakken: Hvor er støtten til CV?

FCK’s tidligere cheftræner undrer sig over, at ingen i ledelsen stiller sig op ved siden af Carsten V. Jensen midt i stormvejret af kritik.



I sidste fredags udgave af Tipsbladet noterede den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken, at det uanset hvad var vigtigt, at Carsten V. Jensen blev i klubben, og sådan endte det også.

En kort pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet i Parken Sport & Entertainment fredag fortalte, at man skulle have ny cheftræner, og at Carsten V. Jensen fortsætter sit job som sportsdirektør. Den nyhed afstedkom selvfølgelig en del skriverier om fyring af CV, mens sportsdirektøren heller ikke var i høj kurs på diverse debat-fora. De reaktioner undrer ikke Ståle Solbakken, men han undrer sig over, at der ikke er blevet bakket mere op om sportsdirektøren udadtil fra ledelsen.

– Det er ikke FCK, som jeg husker det. CV gjorde det rigtige tilbage i januar, for kulturen i klubben er det vigtigste, og da han så, at det ikke gik den rigtige vej, tog han et stort ansvar på sig. Han viste, at han er en leder, der sætter klubben før sig selv, og derfor savner jeg en udmelding, der virkelig støtter CV i stedet for den korte pressemeddelelse.

– Selvfølgelig skal han evalueres indadtil, og det kan også godt være, at han lavede en fejlansættelse i Roland Nilsson, men han fortjener altså også en tak for det, han har gjort i en vanskelig tid for klubben, for at have taget det ansvar, han har gjort. Og om støtten så skal komme fra Anders Hørsholt eller bestyrelsen er egentlig lige meget, bare den er der, og at den også er der udadtil. For CV er den vigtigste mand i fodboldklubben, og han burde beskyttes noget mere, mener Ståle Solbakken.

Den holdning er bestyrelsesmedlem Niels-Christian Holmstrøm nu ikke enig i.

Men hvad mener Holmstrøm om kritikken mod FCK og Carsten V. Jensen, og hvorfor har klubben og selskabet bag ikke bakket offentligt op om den afgående cheftræner?

Læs mere: Tipsbladet sætter i det aktuelle nummer blandt andet fokus på det ledige trænerjob i FC København. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din pc ved at klikke her.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

Manchester United sætter Chelsea på plads



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Så brænder hele København ned’

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Det drømmer alle om’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Nu klager FC Barcelona igen

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Mål i begge ender i Farum

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth