Solbakken: Jeg må være kold og kynisk

Ståle Solbakken har tidligere været begejstret for Morten Nordstrands evner på banen, men i foråret er den lille angriber blevet ofret.



Grunden til at Morten Nordstrand ikke spillede de to UEFA Cup-opgør mod Manchester City var fordi det engelske hold kom med fysisk meget  stærke spillere. Nyankomne Dame N’Doye fik chancen ved siden af Ailton, da Santin blev skadet, og da SAS Ligaen lagde ud med svære udekampe mod Brøndby og Randers satser træner Ståle Solbakken atter på N’Doye og Ailton. Sidstnævnte kommer ind og får plusser i karakterbogen da han scorer det afgørende mål i Brøndby, mens Morten Nordstrand stadig sidder ude.

– I kampen mod Esbjerg kommer ingen af angriberne op på deres normale niveau, og jeg sætter Ailton ind, fordi han har virket mest frisk til træning. Det går så ud over Morten, og det gør ondt på mig. Men jeg må være kold og kynisk og gøre det, der er bedst for holdet, siger Ståle Solbakken til Ekstra Bladet.

Særbehandling til Santin
Den norske træner erkender overfor avisen, at Morten Nordstrand til dels også er blevet ofret, da Cesar Santin har fået længere snor end andre på holdet. Om Nordstrand med sit løbearbejde havde været inde i overvejelserne til kampen mod EfB, siger Ståle Solbakken:

– Både ja og nej. Der er længere mellem kampene, og hvis jeg skal være 100 procent ærlig, får César særbehandling. Han har været præget af skader, og hvis vi ikke får ham i form, når det spidser til i slutfasen af turneringen, vil det gå ud over hele holdet.

Set i bakspejlet kunne Ståle Solbakken dog godt have tænkt sig at have handlet anderledes i EfB-kampen som FC København som bekendt tabte med 2-0 i egen hule.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Køb, køb, køb!