Grunden til at Morten Nordstrand ikke spillede de to UEFA Cup-opgør mod Manchester City var fordi det engelske hold kom med fysisk meget stærke spillere. Nyankomne Dame N’Doye fik chancen ved siden af Ailton, da Santin blev skadet, og da SAS Ligaen lagde ud med svære udekampe mod Brøndby og Randers satser træner Ståle Solbakken atter på N’Doye og Ailton. Sidstnævnte kommer ind og får plusser i karakterbogen da han scorer det afgørende mål i Brøndby, mens Morten Nordstrand stadig sidder ude.
– I kampen mod Esbjerg kommer ingen af angriberne op på deres normale niveau, og jeg sætter Ailton ind, fordi han har virket mest frisk til træning. Det går så ud over Morten, og det gør ondt på mig. Men jeg må være kold og kynisk og gøre det, der er bedst for holdet, siger Ståle Solbakken til Ekstra Bladet.
Særbehandling til Santin
Den norske træner erkender overfor avisen, at Morten Nordstrand til dels også er blevet ofret, da Cesar Santin har fået længere snor end andre på holdet. Om Nordstrand med sit løbearbejde havde været inde i overvejelserne til kampen mod EfB, siger Ståle Solbakken:
– Både ja og nej. Der er længere mellem kampene, og hvis jeg skal være 100 procent ærlig, får César særbehandling. Han har været præget af skader, og hvis vi ikke får ham i form, når det spidser til i slutfasen af turneringen, vil det gå ud over hele holdet.
Set i bakspejlet kunne Ståle Solbakken dog godt have tænkt sig at have handlet anderledes i EfB-kampen som FC København som bekendt tabte med 2-0 i egen hule.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER