For godt tre år siden hentede FC København den unge træner Johan Lange i Lyngby for at hjælpe med i oprettelsen af akademiet School of Excellence, men siden da har han gjort kometkarriere i mesterklubben. Senest fik han slettet ordet assistent fra titlen, så han nu er at regne som træner af førsteholdet i FC København, lige under cheftræner Carsten V. Jensen.
Det er et stort ansvar for den 32-årige Johan Lange, men han kan bære det, og det er samtidig masser af potentiale til fremtiden i ham.
– Som træner har han god fodboldforstand. Han er en fornuftig og samvittighedsfuld fyr, der går meget op i at arbejde med de rigtige mennesker i den rigtige kultur. Jeg tror bestemt, at han er cheftrænermateriale, men det er jo også op til Johan selv.
– Det er i hvert fald godt, at han tager et skridt ad gangen i stedet for pludselig at tage to tilbage. Og så har han jo fået et godt udgangspunkt ved at arbejde i den bedste klub i Skandinavien i mere end tre år nu. Han har fået den internationale erfaring, som langt de fleste skandinaviske trænere mangler, siger således den tidligere cheftræner Ståle Solbakken.
Og den nye cheftræner Carsten V. Jensen er lige så rosende:
– Nu har jeg haft fornøjelsen af et tæt samarbejde med ham i nogle måneder, og det har kun levet op til de forventninger, der var. Jeg kunne ikke tænke mig nogen bedre ved min side end Johan.
– Så spørger du om fremtiden, og der kan jeg ikke se nogen begrænsninger i forhold til trænergerningen. Det kan formes, som han selv vil, og så må fremtiden vise, hvad det er. Men han arbejder meget i nuet og med de opgaver, der er nu. Vi har en aftale frem til 2014, og han gør sit yderste i den funktion, han har nu, og jeg tror også, at han er tilfreds med størrelsen af ansvaret og mængden af udfordringer, der ligger i det job, siger Carsten V. Jensen.
Men hvad vil Johan Lange selv, hvordan er han nået så langt så hurtigt, hvorfor var Australien en del af vejen, og hvad er det for tendenser i tiden, der også har hjulpet ham frem i trænerverdenen?
Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-træner Johan Lange til en snak om det spændende krydsfelt, hvor evnerne møder passionen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT