Solbakken og CV roser Lange

Både Ståle Solbakken og Carsten V. Jensen har de flotte ord fremme om 32-årige Johan Lange, der spiller en vigtig rolle i træningen i FC København.



For godt tre år siden hentede FC København den unge træner Johan Lange i Lyngby for at hjælpe med i oprettelsen af akademiet School of Excellence, men siden da har han gjort kometkarriere i mesterklubben. Senest fik han slettet ordet assistent fra titlen, så han nu er at regne som træner af førsteholdet i FC København, lige under cheftræner Carsten V. Jensen.

Det er et stort ansvar for den 32-årige Johan Lange, men han kan bære det, og det er samtidig masser af potentiale til fremtiden i ham.

– Som træner har han god fodboldforstand. Han er en fornuftig og samvittighedsfuld fyr, der går meget op i at arbejde med de rigtige mennesker i den rigtige kultur. Jeg tror bestemt, at han er cheftrænermateriale, men det er jo også op til Johan selv.

– Det er i hvert fald godt, at han tager et skridt ad gangen i stedet for pludselig at tage to tilbage. Og så har han jo fået et godt udgangspunkt ved at arbejde i den bedste klub i Skandinavien i mere end tre år nu. Han har fået den internationale erfaring, som langt de fleste skandinaviske trænere mangler, siger således den tidligere cheftræner Ståle Solbakken.

Og den nye cheftræner Carsten V. Jensen er lige så rosende:

– Nu har jeg haft fornøjelsen af et tæt samarbejde med ham i nogle måneder, og det har kun levet op til de forventninger, der var. Jeg kunne ikke tænke mig nogen bedre ved min side end Johan.

– Så spørger du om fremtiden, og der kan jeg ikke se nogen begrænsninger i forhold til trænergerningen. Det kan formes, som han selv vil, og så må fremtiden vise, hvad det er. Men han arbejder meget i nuet og med de opgaver, der er nu. Vi har en aftale frem til 2014, og han gør sit yderste i den funktion, han har nu, og jeg tror også, at han er tilfreds med størrelsen af ansvaret og mængden af udfordringer, der ligger i det job, siger Carsten V. Jensen.

Men hvad vil Johan Lange selv, hvordan er han nået så langt så hurtigt, hvorfor var Australien en del af vejen, og hvad er det for tendenser i tiden, der også har hjulpet ham frem i trænerverdenen?

Læs mere: Tipsbladet har mødt FCK-træner Johan Lange til en snak om det spændende krydsfelt, hvor evnerne møder passionen. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Kryptisk melding: Det er ikke mit bord




LIVE

LIVE: Esbjerg henter dansk angriber

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Nu reagerer Morten Krogh

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

22 millioner kroner!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

I transfermøde med Superliga-klub

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Hugo Ekitike misser VM

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige