FC København har med 1-1 på udebane mod Dynamo Kiev sat kursen mod avancement i Europa League, men dårlig kampplanlægning kan spolere det hele for det danske mesterhold.
Det mener FCK-manager Ståle Solbakken efter torsdagens opgør mod ukrainerne, der om to uger kommer forbi København.
– Det ser fint ud, men alle kampe er jævne og hårde, og det bliver ikke nemt i Parken mod Dynamo Kiev. Det er 50-50.
– Vi havde kalkuleret med et nederlag her, før vi startede, men nu må vi se, om vi kan stå distancen, siger Ståle Solbakken til 6’eren.
Han mener, at en pokalkamp på næste torsdag mod FC Nordsjælland gør betingelserne i Europa League endnu hårdere for FCK.
Pokalkampen betyder, at FCK skal i kamp med tre-fire dages mellemrum frem mod opgøret mod Dynamo Kiev i København.
– Jeg er irriteret over, at der slet ikke bliver taget hensyn til os overhovedet. Det er en skandale. Vi kæmper for dansk fodbold, siger Solbakken.
Han mener, at kampen kunne placeres til foråret, når Superligaen starter op efter vinterpausen.
– Pokalturneringen gør det meget vanskeligere for de hold, der kæmper i Europa. Jeg ville sige det samme, hvis det gjaldt andre danske hold.
– Vi laver store undersøgelser, om at danske hold skal klare sig bedre i Europa, så det er ren idioti, siger nordmanden og kalder planlægningen både meningsløs og lidt pinlig.
Det er langt fra første gang, at han langer ud efter planlægningen af hjemlige kampe i forhold til de europæiske.
Ståle Solbakken havde dog også mange ting at glæde sig over torsdag aften i Ukraines hovedstad, hvor danskerne kom foran efter halvandet minut ved Pieros Sotiriou.
– Vi var heldige med at få det mål så tidligt, for det betød, at vi mentalt var ovenpå.
– Deres mål var lidt ærgerligt. De sparkede et knaldhårdt frispark mod nærmeste stolpe, og mine spillere troede, at han ville sparke længere bagud i feltet.
– Drengene skal være stolte. Det var godt gennemført, siger Solbakken.
Generelt er han tilfreds med, hvordan de danske gæster fik pillet brodden af et normalt aggressivt Kiev-hold.
– Jeg synes, at vi var gode til at balancere spillet og holde i bolden.
– Når vi ikke fik afsluttet, fik vi fat i bolden og tog tempoet ud, siger han.
Med pointdelingen har både FC København og Dynamo Kiev fem af slagsen efter tre gruppekampe. Malmö FF har fire, og FC Lugano er noteret for et enkelt point.
/ritzau/
Læs også:FCK-fans angrebet i Kiev: Busser har fået smadret ruder med sten
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
Her er FCK’s næste modstander i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
John Stones tager sydpå
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FC Midtjylland er ude
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
