FC København har med 1-1 på udebane mod Dynamo Kiev sat kursen mod avancement i Europa League, men dårlig kampplanlægning kan spolere det hele for det danske mesterhold.
Det mener FCK-manager Ståle Solbakken efter torsdagens opgør mod ukrainerne, der om to uger kommer forbi København.
– Det ser fint ud, men alle kampe er jævne og hårde, og det bliver ikke nemt i Parken mod Dynamo Kiev. Det er 50-50.
– Vi havde kalkuleret med et nederlag her, før vi startede, men nu må vi se, om vi kan stå distancen, siger Ståle Solbakken til 6’eren.
Han mener, at en pokalkamp på næste torsdag mod FC Nordsjælland gør betingelserne i Europa League endnu hårdere for FCK.
Pokalkampen betyder, at FCK skal i kamp med tre-fire dages mellemrum frem mod opgøret mod Dynamo Kiev i København.
– Jeg er irriteret over, at der slet ikke bliver taget hensyn til os overhovedet. Det er en skandale. Vi kæmper for dansk fodbold, siger Solbakken.
Han mener, at kampen kunne placeres til foråret, når Superligaen starter op efter vinterpausen.
– Pokalturneringen gør det meget vanskeligere for de hold, der kæmper i Europa. Jeg ville sige det samme, hvis det gjaldt andre danske hold.
– Vi laver store undersøgelser, om at danske hold skal klare sig bedre i Europa, så det er ren idioti, siger nordmanden og kalder planlægningen både meningsløs og lidt pinlig.
Det er langt fra første gang, at han langer ud efter planlægningen af hjemlige kampe i forhold til de europæiske.
Ståle Solbakken havde dog også mange ting at glæde sig over torsdag aften i Ukraines hovedstad, hvor danskerne kom foran efter halvandet minut ved Pieros Sotiriou.
– Vi var heldige med at få det mål så tidligt, for det betød, at vi mentalt var ovenpå.
– Deres mål var lidt ærgerligt. De sparkede et knaldhårdt frispark mod nærmeste stolpe, og mine spillere troede, at han ville sparke længere bagud i feltet.
– Drengene skal være stolte. Det var godt gennemført, siger Solbakken.
Generelt er han tilfreds med, hvordan de danske gæster fik pillet brodden af et normalt aggressivt Kiev-hold.
– Jeg synes, at vi var gode til at balancere spillet og holde i bolden.
– Når vi ikke fik afsluttet, fik vi fat i bolden og tog tempoet ud, siger han.
Med pointdelingen har både FC København og Dynamo Kiev fem af slagsen efter tre gruppekampe. Malmö FF har fire, og FC Lugano er noteret for et enkelt point.
/ritzau/
Læs også:FCK-fans angrebet i Kiev: Busser har fået smadret ruder med sten
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
