Solbakken raser: Det er en skandale – vi kæmper for dansk fodbold

FCK-spillere kan være stolte efter 1-1 i Ukraine, siger Ståle Solbakken, der er utilfreds med kampplanlægning.



FC København har med 1-1 på udebane mod Dynamo Kiev sat kursen mod avancement i Europa League, men dårlig kampplanlægning kan spolere det hele for det danske mesterhold.

Det mener FCK-manager Ståle Solbakken efter torsdagens opgør mod ukrainerne, der om to uger kommer forbi København.

– Det ser fint ud, men alle kampe er jævne og hårde, og det bliver ikke nemt i Parken mod Dynamo Kiev. Det er 50-50.

– Vi havde kalkuleret med et nederlag her, før vi startede, men nu må vi se, om vi kan stå distancen, siger Ståle Solbakken til 6’eren.

Han mener, at en pokalkamp på næste torsdag mod FC Nordsjælland gør betingelserne i Europa League endnu hårdere for FCK.

Pokalkampen betyder, at FCK skal i kamp med tre-fire dages mellemrum frem mod opgøret mod Dynamo Kiev i København.

– Jeg er irriteret over, at der slet ikke bliver taget hensyn til os overhovedet. Det er en skandale. Vi kæmper for dansk fodbold, siger Solbakken.

Han mener, at kampen kunne placeres til foråret, når Superligaen starter op efter vinterpausen.

– Pokalturneringen gør det meget vanskeligere for de hold, der kæmper i Europa. Jeg ville sige det samme, hvis det gjaldt andre danske hold.

– Vi laver store undersøgelser, om at danske hold skal klare sig bedre i Europa, så det er ren idioti, siger nordmanden og kalder planlægningen både meningsløs og lidt pinlig.

Det er langt fra første gang, at han langer ud efter planlægningen af hjemlige kampe i forhold til de europæiske.

Ståle Solbakken havde dog også mange ting at glæde sig over torsdag aften i Ukraines hovedstad, hvor danskerne kom foran efter halvandet minut ved Pieros Sotiriou.

– Vi var heldige med at få det mål så tidligt, for det betød, at vi mentalt var ovenpå.

– Deres mål var lidt ærgerligt. De sparkede et knaldhårdt frispark mod nærmeste stolpe, og mine spillere troede, at han ville sparke længere bagud i feltet.

– Drengene skal være stolte. Det var godt gennemført, siger Solbakken.

Generelt er han tilfreds med, hvordan de danske gæster fik pillet brodden af et normalt aggressivt Kiev-hold.

– Jeg synes, at vi var gode til at balancere spillet og holde i bolden.

– Når vi ikke fik afsluttet, fik vi fat i bolden og tog tempoet ud, siger han.

Med pointdelingen har både FC København og Dynamo Kiev fem af slagsen efter tre gruppekampe. Malmö FF har fire, og FC Lugano er noteret for et enkelt point.

/ritzau/

Læs også:FCK-fans angrebet i Kiev: Busser har fået smadret ruder med sten






LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– Niels Frederiksen er en legende!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa