Solbakken varsler salg af Jonas Wind: Planen er, han skal være her i to år

Jonas Wind bliver i FC København, der har fået angriberen på en aftale, der løber frem til sommeren 2025. Ståle Solbakken er glad.



En af FC Københavns vigtigste spillere har fremtiden på plads.

Jonas Wind har bundet sig til FC København frem til 2025, og dermed bliver den knivskarpe angriber i klubben fra den danske hovedstad.

Wind var ude det meste af sidste sæson med en skade, men da han vendte tilbage, viste han fine takter og var også blandt de bedste spillere, da han og FC København tabte efter forlænget spilletid til Manchester United.

Nu har man sikret sig Wind på en lang kontrakt, og planen er så, at han skal sælges i løbet af kontraktperioden.

Læs også:FC København forlænger med Jonas Wind

– Det handler om, at Jonas selvfølgelig har gjort sig fortjent til en større kontrakt i takt med de præstationer, han har lavet. Og så handler det om, at vi har lagt en langtidsplan for Jonas, hvor vi nu ikke kommer i tidsnød. Planen er i hvert fald, at Jonas skal spille i FCK de næste to år, siger manager Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Hvis vi ikke havde lavet den forlængelse, havde vi haft dårligere tid. Jonas ser selv, at han kan udvikle sig yderligere hos os. Men selv om planen er, at han skal være her to år mere, så ved alle, at det kan ende med at blive et år eller tre år.

– Men nu har vi en plan og en forankring i FCK, hvor Jonas skal være en central spiller for os. Det er han allerede, men vi forudser, at han bliver endnu mere central og kan udvikle sig i den rolle, han spiller – og blive en kæmpe spiller for FCK, samtidig med at vi også satser på at kunne sætte en slags salgsrekord, når den tid kommer.

Solbakken fortæller, at han er glad og lettet over, at aftalen er kommet i stand.

Læs også:Startopstillinger: Helten Riis erstatter Wind – Capellas skifter fire

– Den seneste skade var jo rent uheld og kan ske for alle.

– Nu er Jonas kommet tilbage stærkere, mere fit og faktisk også lidt hurtigere end før skaden – uden at det siger så meget! Han har spillet 10-12 kampe og har set forrygende ud i opstarten, både på træningsbanen og i kampene. Han har et stort FCK-hjerte, og vi glæder os over forlængelsen, som både giver os og Jonas ro.

– Den nye kontrakt er også en anerkendelse fra begge parters side. Det er en anerkendelse af, at Jonas har taget de skridt, vi håbede han ville tage. Og så er det en anerkendelse af, at Jonas synes, vi er det rigtige sted for ham at udvikle sig, lyder det fra Ståle Solbakken.

Jonas Wind har 54 kampe og 18 scoringer på cv’et for FC København.

Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
Læs også:Medier: Spanske klubber jagter FC København-angriber
Læs også:FCK-trup udtaget til Lyngby-test: Nyindkøb er med




TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Uruguay – Spanien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

De er enige med Mathias Jensen

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Neestrup og co. henter stjerne