Solbakken varsler salg af Jonas Wind: Planen er, han skal være her i to år

Jonas Wind bliver i FC København, der har fået angriberen på en aftale, der løber frem til sommeren 2025. Ståle Solbakken er glad.



En af FC Københavns vigtigste spillere har fremtiden på plads.

Jonas Wind har bundet sig til FC København frem til 2025, og dermed bliver den knivskarpe angriber i klubben fra den danske hovedstad.

Wind var ude det meste af sidste sæson med en skade, men da han vendte tilbage, viste han fine takter og var også blandt de bedste spillere, da han og FC København tabte efter forlænget spilletid til Manchester United.

Nu har man sikret sig Wind på en lang kontrakt, og planen er så, at han skal sælges i løbet af kontraktperioden.

Læs også:FC København forlænger med Jonas Wind

– Det handler om, at Jonas selvfølgelig har gjort sig fortjent til en større kontrakt i takt med de præstationer, han har lavet. Og så handler det om, at vi har lagt en langtidsplan for Jonas, hvor vi nu ikke kommer i tidsnød. Planen er i hvert fald, at Jonas skal spille i FCK de næste to år, siger manager Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Hvis vi ikke havde lavet den forlængelse, havde vi haft dårligere tid. Jonas ser selv, at han kan udvikle sig yderligere hos os. Men selv om planen er, at han skal være her to år mere, så ved alle, at det kan ende med at blive et år eller tre år.

– Men nu har vi en plan og en forankring i FCK, hvor Jonas skal være en central spiller for os. Det er han allerede, men vi forudser, at han bliver endnu mere central og kan udvikle sig i den rolle, han spiller – og blive en kæmpe spiller for FCK, samtidig med at vi også satser på at kunne sætte en slags salgsrekord, når den tid kommer.

Solbakken fortæller, at han er glad og lettet over, at aftalen er kommet i stand.

Læs også:Startopstillinger: Helten Riis erstatter Wind – Capellas skifter fire

– Den seneste skade var jo rent uheld og kan ske for alle.

– Nu er Jonas kommet tilbage stærkere, mere fit og faktisk også lidt hurtigere end før skaden – uden at det siger så meget! Han har spillet 10-12 kampe og har set forrygende ud i opstarten, både på træningsbanen og i kampene. Han har et stort FCK-hjerte, og vi glæder os over forlængelsen, som både giver os og Jonas ro.

– Den nye kontrakt er også en anerkendelse fra begge parters side. Det er en anerkendelse af, at Jonas har taget de skridt, vi håbede han ville tage. Og så er det en anerkendelse af, at Jonas synes, vi er det rigtige sted for ham at udvikle sig, lyder det fra Ståle Solbakken.

Jonas Wind har 54 kampe og 18 scoringer på cv’et for FC København.

Læs også:Analyse: FCK og FCM er Danmarks Benfica og FC Porto
Læs også:Medier: Spanske klubber jagter FC København-angriber
Læs også:FCK-trup udtaget til Lyngby-test: Nyindkøb er med




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski