Solbakken: Vi forstærker os med et par spillere

FC København vil som bekendt forstærke sig i januars transfervindue, og Ståle Solbakken forventer, at der kommer én til to spillere til klubben.



FC København har meldt ud, at de er klar til at kaste flere midler efter Superliga-holdet i jagten på flere mesterskaber og deltagelser i Champions League, men der bliver ikke tale om en regulær forbrugsfest i januar.

Cheftræner Ståle Solbakken fortæller, at FCK-fansene kan bruge vinterpausen på at glæde sig over, at der kommer én til to nye ansigter ind i FCK-truppen i løbet af det transfervindue, der venter lige om hjørnet.

– Jeg tror, de kan forvente, at vi forstærker os med et par spillere, siger Ståle Solbakken til FCK TV.

– Jeg har før sagt, og det står jeg ved, at truppen kunne være bedre balanceret på nogle positioner. Konkurrencen er hårdere på enkelte positioner end på andre, og det har vi mulighed for at lave om på nu, hvis vi finder én eller to spillere, der kan styrke os.

Indtil videre står det klart, at FC København får Pape Pate Diouf tilbage fra lån i Esbjerg, mens Casper Højers lejeaftale med Brønshøj også udløber. De to ventes dog ikke at kunne bruges på Superliga-holdet i foråret, hvorfor de kan blive lejet ud igen. Derudover er der endnu ikke sket rokeringer i FCK-truppen, idet klubben i går meddelte, at de forlænger kontrakten med tredjemålmanden Kim Christensen.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

FCK-stjerne ikke med på træningslejr