Solbakken: Vi forstærker os med et par spillere

FC København vil som bekendt forstærke sig i januars transfervindue, og Ståle Solbakken forventer, at der kommer én til to spillere til klubben.



FC København har meldt ud, at de er klar til at kaste flere midler efter Superliga-holdet i jagten på flere mesterskaber og deltagelser i Champions League, men der bliver ikke tale om en regulær forbrugsfest i januar.

Cheftræner Ståle Solbakken fortæller, at FCK-fansene kan bruge vinterpausen på at glæde sig over, at der kommer én til to nye ansigter ind i FCK-truppen i løbet af det transfervindue, der venter lige om hjørnet.

– Jeg tror, de kan forvente, at vi forstærker os med et par spillere, siger Ståle Solbakken til FCK TV.

– Jeg har før sagt, og det står jeg ved, at truppen kunne være bedre balanceret på nogle positioner. Konkurrencen er hårdere på enkelte positioner end på andre, og det har vi mulighed for at lave om på nu, hvis vi finder én eller to spillere, der kan styrke os.

Indtil videre står det klart, at FC København får Pape Pate Diouf tilbage fra lån i Esbjerg, mens Casper Højers lejeaftale med Brønshøj også udløber. De to ventes dog ikke at kunne bruges på Superliga-holdet i foråret, hvorfor de kan blive lejet ud igen. Derudover er der endnu ikke sket rokeringer i FCK-truppen, idet klubben i går meddelte, at de forlænger kontrakten med tredjemålmanden Kim Christensen.






VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer

Afslører vilde kontraktdetaljer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen