Solgt som 16-årig: Første aften var forfærdelig

Mads Bidstrup blev solgt til udlandet allerede som 16-årig, og han fortæller i et stort interview med Tipsbladet om en meget svær start i Tyskland.



De fleste med et talent for at spille fodbold drømmer om at komme til udlandet, og for Mads Bidstrup skete det allerede som 16-årig, da han blev solgt fra FC København til storklubben RB Leipzig for 15 millioner kroner.

Dermed var lykken gjort i en tidlig alder – eller hvad?

For Mads Bidstrup var det benhård kost at forlade familien og de trygge rammer i hjemlandet allerede som teenager, og det var en mental kamp, da han blev installeret syd for grænsen.

– Det var en svær tid i Leipzig. Jeg var 16 år og følte mig klar til det hele. Jeg troede, at jeg skulle ud at erobre verden, men jeg fandt hurtigt ud af, at det ikke bare er et happy life at være fodboldspiller. Jeg kan huske min første aften dernede, der var helt forfærdelig. Jeg så min familie tage hjem til Danmark, og så lå jeg som 16-årig alene på mit eget værelse. Det var tungt, siger Mads Bidstrup til Tipsbladet.

Midtbanespilleren fik hanket op i slg selv men hurtigt opstod et nyt problem – en drilsk knæskade.

– Vi spillede på en kunstgræsbane, for det ikke skal være løgn, og så hang jeg fast. Jeg ville den ene vej, men knæet blev hængende, og så røg knæskallen lige som ud af led og ud på siden af benet, siger Bidstrup og tilføjer:

– Efter den skade havde jeg svært ved at komme tilbage til mit eget spil. Jeg kunne mærke, at jeg var nødt til at tilpasse mig, og så fik jeg virkelig det her presspil og erobringsspil ind under huden. Så jeg blev en anden type spiller, end jeg var før, og mistede lidt mig selv i det.

– Jeg kom dog tilbage fra skaden og havde en rigtig god pre-season med førsteholdet, hvor jeg troede, at jeg var tilbage, og nu blev det godt, men så fik jeg et springerknæ og var ude i tre måneder igen. Det blev bare rigtig svært derfra, og det lagde en dyne over opholdet i Leipzig, at jeg var så meget skadet.

– Heldigvis spillede jeg sammen med Noah Holm, David Nielsens søn, og det betød rigtig meget for mig at have ham som ven dernede. Vi stod meget sammen gennem de hårde perioder, og han er en rigtig god ven i dag.

Efter godt to år i Tyskland rykkede Mads Bidstrup videre til Brentford, og i øjeblikket er han udlejet til FC Nordsjælland, hvor han er en stor profil på Superligaens tophold.

Du kan læse hele interviewert med Mads Bidstrup i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen kan du også blive klogere på krisen i AaB, du får en analyse af topklubbernes problemer i Superligaen og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_07-10-2022_Lands_1udg_1-page-001





LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

‘Hvem fanden ringer man til?’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny melding om fremtiden

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Trænerlegende stopper

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!