Solgt som 16-årig: Første aften var forfærdelig

Mads Bidstrup blev solgt til udlandet allerede som 16-årig, og han fortæller i et stort interview med Tipsbladet om en meget svær start i Tyskland.



De fleste med et talent for at spille fodbold drømmer om at komme til udlandet, og for Mads Bidstrup skete det allerede som 16-årig, da han blev solgt fra FC København til storklubben RB Leipzig for 15 millioner kroner.

Dermed var lykken gjort i en tidlig alder – eller hvad?

For Mads Bidstrup var det benhård kost at forlade familien og de trygge rammer i hjemlandet allerede som teenager, og det var en mental kamp, da han blev installeret syd for grænsen.

– Det var en svær tid i Leipzig. Jeg var 16 år og følte mig klar til det hele. Jeg troede, at jeg skulle ud at erobre verden, men jeg fandt hurtigt ud af, at det ikke bare er et happy life at være fodboldspiller. Jeg kan huske min første aften dernede, der var helt forfærdelig. Jeg så min familie tage hjem til Danmark, og så lå jeg som 16-årig alene på mit eget værelse. Det var tungt, siger Mads Bidstrup til Tipsbladet.

Midtbanespilleren fik hanket op i slg selv men hurtigt opstod et nyt problem – en drilsk knæskade.

– Vi spillede på en kunstgræsbane, for det ikke skal være løgn, og så hang jeg fast. Jeg ville den ene vej, men knæet blev hængende, og så røg knæskallen lige som ud af led og ud på siden af benet, siger Bidstrup og tilføjer:

– Efter den skade havde jeg svært ved at komme tilbage til mit eget spil. Jeg kunne mærke, at jeg var nødt til at tilpasse mig, og så fik jeg virkelig det her presspil og erobringsspil ind under huden. Så jeg blev en anden type spiller, end jeg var før, og mistede lidt mig selv i det.

– Jeg kom dog tilbage fra skaden og havde en rigtig god pre-season med førsteholdet, hvor jeg troede, at jeg var tilbage, og nu blev det godt, men så fik jeg et springerknæ og var ude i tre måneder igen. Det blev bare rigtig svært derfra, og det lagde en dyne over opholdet i Leipzig, at jeg var så meget skadet.

– Heldigvis spillede jeg sammen med Noah Holm, David Nielsens søn, og det betød rigtig meget for mig at have ham som ven dernede. Vi stod meget sammen gennem de hårde perioder, og han er en rigtig god ven i dag.

Efter godt to år i Tyskland rykkede Mads Bidstrup videre til Brentford, og i øjeblikket er han udlejet til FC Nordsjælland, hvor han er en stor profil på Superligaens tophold.

Du kan læse hele interviewert med Mads Bidstrup i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen kan du også blive klogere på krisen i AaB, du får en analyse af topklubbernes problemer i Superligaen og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_07-10-2022_Lands_1udg_1-page-001







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Chelsea med historiens største PL-underskud

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rasmus Højlund har ikke set det før

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Undskylder efter italiensk fiasko

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer