Solskjær: Kun trofæer tæller for Manchester United

Manchester United skal lære af nederlag i Europa League-finale, siger en dybt skuffet Ole Gunnar Solskjær.



Manchester United missede onsdag holdets sidste mulighed for at vinde et trofæ i denne sæson, da holdet tabte finalen i Europa League til Villarreal.

Og dermed kan sæsonen betegnes som en fiasko.

Det siger manager Ole Gunnar Solskjær efter finalen, som det spanske hold vandt på straffespark, efter at holdene stod lige efter den ordinære kamp og forlænget spilletid.

– Selvfølgelig er det ikke en vellykket sæson. Trofæer er det, der betyder noget for denne klub, så denne sæson er ikke en succes. Det er det korte svar, siger Solskjær ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– Nogle gange kan et enkelt spark gøre en sæson god, og andre gange kan et spark betyde, at den ikke er, siger han.

Han svarer bekræftende på et spørgsmål om, hvorvidt nederlaget er en af de værste oplevelser i hans karriere som spiller og manager.

– Ja, det vil jeg mene, når du nu er så tæt på at gøre alle lykkelige. Sådan er de små forskelle i fodbold. Det er hårdt lige nu, men vi skal lære af det og gå styrket ind i den næste sæson, siger han til TV 2 i Norge.

Angriberen Marcus Rashford er heller ikke tilfreds med sæsonen, selv om holdet sluttede på en andenplads i Premier League og nåede frem til finalen i Europa League.

– Villarreal vandt Europa League, vi sluttede som toer. For os har det ingen værdi, siger Rashford.

– Jeg gider ikke at høre, “de var så tæt på”, for det betyder intet. En vinder, og en taber. I dag tabte vi, og vi er nødt til at finde en forklaring på det og være sikre på, at næste gang taber vi ikke, siger han.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm