Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær har været under heftig kritik på det seneste på grund af en lang række sløje resultater. Onsdag så det igen ud til at gå den forkerte vej for den engelske storklub.
Mod Atalanta i Champions League kom United bagud 0-2, men efter tre mål i anden halvleg blev det alligevel til en sejr. Cristiano Ronaldo blev nok engang helten for United ved at score målet til 3-2.
– Jeg synes, vi spillede godt. Også i første halvleg. De scorede to mål på to chancer, siger Ole Gunnar Solskjær til britiske BT Sport efter sejren.
– Vi har for vane at gøre det her (lave store comeback i kampe, red.) i den her klub. Jeg synes, vi spillede godt. Deres første mål kom ud af ingenting, og det andet kom efter en dødbold.
– Men spillerne stoppede aldrig med at tro på det. Spillerne blev ved med at kæmpe. Vi lavede nogle fejl, men vi kæmpede.
Netop Ole Gunnar Solskjærs jobsikkerhed var også et tema i interviewet. Journalisten mente, at Ronaldo og co. spillede for at redde Solskjær, men det ville nordmanden ikke høre tale om.
– Stop med det der. Det er respektløs over for spillerne. De spiller for Manchester United, og i aften sagde jeg til dem, at de er de heldigste i verden, fordi de får lov til at spille for Manchester United, og det er der så mange millioner drenge og piger, der gerne vil.
Joakim Mæhle spillede hele kampen for Atalanta. Med sejren har Manchester United seks point i toppen af gruppe F. Det er to mere end Atalanta og Villarreal på anden- og tredjepladsen med halvdelen af kampene spillet. Schweiziske Young Boys har tre point på fjerdepladsen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
