Solskjær irriteret i interview: Stop det der

Ole Gunnar Solskjær roser sine spillere for at kæmpe og vende 0-2 til 3-2 mod Atalanta i Champions League.



Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær har været under heftig kritik på det seneste på grund af en lang række sløje resultater. Onsdag så det igen ud til at gå den forkerte vej for den engelske storklub.

Mod Atalanta i Champions League kom United bagud 0-2, men efter tre mål i anden halvleg blev det alligevel til en sejr. Cristiano Ronaldo blev nok engang helten for United ved at score målet til 3-2.

– Jeg synes, vi spillede godt. Også i første halvleg. De scorede to mål på to chancer, siger Ole Gunnar Solskjær til britiske BT Sport efter sejren.

– Vi har for vane at gøre det her (lave store comeback i kampe, red.) i den her klub. Jeg synes, vi spillede godt. Deres første mål kom ud af ingenting, og det andet kom efter en dødbold.

– Men spillerne stoppede aldrig med at tro på det. Spillerne blev ved med at kæmpe. Vi lavede nogle fejl, men vi kæmpede.

Netop Ole Gunnar Solskjærs jobsikkerhed var også et tema i interviewet. Journalisten mente, at Ronaldo og co. spillede for at redde Solskjær, men det ville nordmanden ikke høre tale om.

– Stop med det der. Det er respektløs over for spillerne. De spiller for Manchester United, og i aften sagde jeg til dem, at de er de heldigste i verden, fordi de får lov til at spille for Manchester United, og det er der så mange millioner drenge og piger, der gerne vil.

Joakim Mæhle spillede hele kampen for Atalanta. Med sejren har Manchester United seks point i toppen af gruppe F. Det er to mere end Atalanta og Villarreal på anden- og tredjepladsen med halvdelen af kampene spillet. Schweiziske Young Boys har tre point på fjerdepladsen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Belgien – Senegal

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn