Som at tage til fest hos svigermor

Tipsbladet zoomer ind på kampen om tredjepladsen mellem FC København og FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (35.)
1-1 Conrad Harder (87.)

Kampens bedste:

FC København:
Vil I virkelig af med ham, FC København? Peter Ankersen har været forrygende lige siden, at det kom frem, at han ikke ville få forlænget sin kontrakt, og historien gentog sig denne søndag i Parken, hvor højrebacken igen fik FCK-hjerterne til at smelte. Svendestykket var assisten til Viktor Claesson, hvor Ankersen efter en elegant bolderobring lagde kuglen lige ind i panden på den tilbagevendte svenske kaptajn. Der må være noget godt på vej i FCK, siden der ikke længere er plads til Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland:
Zidan Sertdemir bliver bedre og bedre for FC Nordsjælland. Den 19-årige midtbanemand har vænnet sig til "voksenfodbold", og defensivt har han fået de kompetencer, der også skal til i Superligaen. Opløftende indsats i nationalarenaen af FCN-talentet.

Kampens værste:
Den, der har evnerne, har pligten. Og Andreas Schjelderup har så sandelig taget pligten på sig i dette forår, hvor han har gjort det fremragende – ja, bedre end nogen anden i Superligaen, hvis man spørger de 12 cheftrænere. I Parken ramte nordmanden ikke sit topniveau. Bevares, der var fine ting undervejs, og vi skal heller ikke være for hård ved ham, men der var også for mange skæve afleveringer og missede tæmninger. Et ærgerligt farvel fra Andreas Schjelderup, og det samme kan man sige om Ibrahim Osman, der heller ikke gjorde det store væsen af sig.

Kampens detalje: 
For FCK-fansene må det at tage i Parken søndag have været lidt ligesom at tage til svigermors fødselsdag – selvfølgelig gør man det, og det plejer jo at være hyggeligt nok, men ligefrem sitre i kroppen af forventning gør man ikke. 

Tanken om, at der skulle guldfestes et andet sted – og allerværst i Brøndby – gjorde ondt på FCK's tilhængere, der dog skal roses for at mande sig op og levere en meget fin kulisse som kun steg voldsomt i takt med, at Brøndbys gulddrøm kollapsede ude på Vestegnen. 

Og så blev det altså til en tredjeplads og ikke den katastrofale fjerdeplads, et nederlag ville have udløst , og dermed lever chancen for europæisk deltagelse i næste sæson. Det afhænger nu af udfaldet af næste uges opgør mod Randers FC. 



Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fælder dom over Norwich-danskere

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Rangerer Eriksen over superstjerner

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Nartey blæser alt modstand til vægs

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale