Som at tage til fest hos svigermor

Tipsbladet zoomer ind på kampen om tredjepladsen mellem FC København og FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (35.)
1-1 Conrad Harder (87.)

Kampens bedste:

FC København:
Vil I virkelig af med ham, FC København? Peter Ankersen har været forrygende lige siden, at det kom frem, at han ikke ville få forlænget sin kontrakt, og historien gentog sig denne søndag i Parken, hvor højrebacken igen fik FCK-hjerterne til at smelte. Svendestykket var assisten til Viktor Claesson, hvor Ankersen efter en elegant bolderobring lagde kuglen lige ind i panden på den tilbagevendte svenske kaptajn. Der må være noget godt på vej i FCK, siden der ikke længere er plads til Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland:
Zidan Sertdemir bliver bedre og bedre for FC Nordsjælland. Den 19-årige midtbanemand har vænnet sig til "voksenfodbold", og defensivt har han fået de kompetencer, der også skal til i Superligaen. Opløftende indsats i nationalarenaen af FCN-talentet.

Kampens værste:
Den, der har evnerne, har pligten. Og Andreas Schjelderup har så sandelig taget pligten på sig i dette forår, hvor han har gjort det fremragende – ja, bedre end nogen anden i Superligaen, hvis man spørger de 12 cheftrænere. I Parken ramte nordmanden ikke sit topniveau. Bevares, der var fine ting undervejs, og vi skal heller ikke være for hård ved ham, men der var også for mange skæve afleveringer og missede tæmninger. Et ærgerligt farvel fra Andreas Schjelderup, og det samme kan man sige om Ibrahim Osman, der heller ikke gjorde det store væsen af sig.

Kampens detalje: 
For FCK-fansene må det at tage i Parken søndag have været lidt ligesom at tage til svigermors fødselsdag – selvfølgelig gør man det, og det plejer jo at være hyggeligt nok, men ligefrem sitre i kroppen af forventning gør man ikke. 

Tanken om, at der skulle guldfestes et andet sted – og allerværst i Brøndby – gjorde ondt på FCK's tilhængere, der dog skal roses for at mande sig op og levere en meget fin kulisse som kun steg voldsomt i takt med, at Brøndbys gulddrøm kollapsede ude på Vestegnen. 

Og så blev det altså til en tredjeplads og ikke den katastrofale fjerdeplads, et nederlag ville have udløst , og dermed lever chancen for europæisk deltagelse i næste sæson. Det afhænger nu af udfaldet af næste uges opgør mod Randers FC. 







LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Zinedine Zidane præsenteret

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Bayern München på plads til Superliga-brag