Som at tage til fest hos svigermor

Tipsbladet zoomer ind på kampen om tredjepladsen mellem FC København og FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – FC Nordsjælland 1-1 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (35.)
1-1 Conrad Harder (87.)

Kampens bedste:

FC København:
Vil I virkelig af med ham, FC København? Peter Ankersen har været forrygende lige siden, at det kom frem, at han ikke ville få forlænget sin kontrakt, og historien gentog sig denne søndag i Parken, hvor højrebacken igen fik FCK-hjerterne til at smelte. Svendestykket var assisten til Viktor Claesson, hvor Ankersen efter en elegant bolderobring lagde kuglen lige ind i panden på den tilbagevendte svenske kaptajn. Der må være noget godt på vej i FCK, siden der ikke længere er plads til Peter Ankersen. 

FC Nordsjælland:
Zidan Sertdemir bliver bedre og bedre for FC Nordsjælland. Den 19-årige midtbanemand har vænnet sig til "voksenfodbold", og defensivt har han fået de kompetencer, der også skal til i Superligaen. Opløftende indsats i nationalarenaen af FCN-talentet.

Kampens værste:
Den, der har evnerne, har pligten. Og Andreas Schjelderup har så sandelig taget pligten på sig i dette forår, hvor han har gjort det fremragende – ja, bedre end nogen anden i Superligaen, hvis man spørger de 12 cheftrænere. I Parken ramte nordmanden ikke sit topniveau. Bevares, der var fine ting undervejs, og vi skal heller ikke være for hård ved ham, men der var også for mange skæve afleveringer og missede tæmninger. Et ærgerligt farvel fra Andreas Schjelderup, og det samme kan man sige om Ibrahim Osman, der heller ikke gjorde det store væsen af sig.

Kampens detalje: 
For FCK-fansene må det at tage i Parken søndag have været lidt ligesom at tage til svigermors fødselsdag – selvfølgelig gør man det, og det plejer jo at være hyggeligt nok, men ligefrem sitre i kroppen af forventning gør man ikke. 

Tanken om, at der skulle guldfestes et andet sted – og allerværst i Brøndby – gjorde ondt på FCK's tilhængere, der dog skal roses for at mande sig op og levere en meget fin kulisse som kun steg voldsomt i takt med, at Brøndbys gulddrøm kollapsede ude på Vestegnen. 

Og så blev det altså til en tredjeplads og ikke den katastrofale fjerdeplads, et nederlag ville have udløst , og dermed lever chancen for europæisk deltagelse i næste sæson. Det afhænger nu af udfaldet af næste uges opgør mod Randers FC. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’