Sommerflirt – var tæt på topjob i Brøndby

Brøndby IF var i sommer tæt på at finde en ny akademichef ifølge Tipsbladets oplysninger.



Brøndby IF har siden januar stået uden en akademichef, da Christian Larsen forlod stillingen for et job som sportsdirektør i Vendsyssel FF.

Nu kan Tipsbladet afsløre, at dialogen omkring hans afløser har været godt i gang.

Ifølge Tipsbladets oplysninger holdt Brøndby IF og daværende fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i løbet af sommeren flere samtaler med Martin Møller Jensen, der har været en af hjørnestenene i B.93’s imponerende udvikling de seneste år.

40-årige Martin Møller Jensen har i syv år været en del af B.93 som først talentchef og siden 2021 som sportsdirektør. Han har desuden en fortid som ungdomstræner i Brøndby IF.

I B.93 lykkedes han blandt andet med at etablere klubben i 1. division, sikre et 3-stjernet akademi og skabe en flydende overgang mellem førsteholdet og akademiet, hvor rigtig mange egenudviklede spillere tog springet, krydret med den ene rekordtransfer efter den anden i sommerens transfervindue.

Først solgte man Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem for et rekordbeløb på omkring to millioner kroner, det overgik Abdullah Iqbal ikke længe efter, mens Sebastian Clemmensen mere end fordoblede salgsrekorden med sit skifte til Hammarby for mere end fire millioner kroner.

Martin Møller Jensen hjalp B.93 hele vejen gennem transfervinduet, selvom man i starten af august valgte at gå hver til sit, da han ønskede nye udfordringer. På det tidspunkt var han i dialog med Brøndby IF.

En endelig aftale kom ikke i stand, og Brøndby IF har endnu ikke ansat en direkte afløser for Christian Larsen.

Jan Bech Andersen har dog åbnet op for, at det kan ende med en todelt løsning omkring posten som sportsdirektør, hvor Carsten V. Jensen som bekendt er blevet afskediget.

Hvad det konkret betyder, vides ikke, men et scenarie kan være, at Brøndby IF med en todelt stilling vil kunne fordele ressourcerne bedre til førsteholdet og Masterclass.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Romano: Lindstrøm skifter til Schalke

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Christian Nørgaard tæt på skifte