Brøndby IF har siden januar stået uden en akademichef, da Christian Larsen forlod stillingen for et job som sportsdirektør i Vendsyssel FF.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at dialogen omkring hans afløser har været godt i gang.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holdt Brøndby IF og daværende fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i løbet af sommeren flere samtaler med Martin Møller Jensen, der har været en af hjørnestenene i B.93’s imponerende udvikling de seneste år.
40-årige Martin Møller Jensen har i syv år været en del af B.93 som først talentchef og siden 2021 som sportsdirektør. Han har desuden en fortid som ungdomstræner i Brøndby IF.
I B.93 lykkedes han blandt andet med at etablere klubben i 1. division, sikre et 3-stjernet akademi og skabe en flydende overgang mellem førsteholdet og akademiet, hvor rigtig mange egenudviklede spillere tog springet, krydret med den ene rekordtransfer efter den anden i sommerens transfervindue.
Først solgte man Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem for et rekordbeløb på omkring to millioner kroner, det overgik Abdullah Iqbal ikke længe efter, mens Sebastian Clemmensen mere end fordoblede salgsrekorden med sit skifte til Hammarby for mere end fire millioner kroner.
Martin Møller Jensen hjalp B.93 hele vejen gennem transfervinduet, selvom man i starten af august valgte at gå hver til sit, da han ønskede nye udfordringer. På det tidspunkt var han i dialog med Brøndby IF.
En endelig aftale kom ikke i stand, og Brøndby IF har endnu ikke ansat en direkte afløser for Christian Larsen.
Jan Bech Andersen har dog åbnet op for, at det kan ende med en todelt løsning omkring posten som sportsdirektør, hvor Carsten V. Jensen som bekendt er blevet afskediget.
Hvad det konkret betyder, vides ikke, men et scenarie kan være, at Brøndby IF med en todelt stilling vil kunne fordele ressourcerne bedre til førsteholdet og Masterclass.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Bellingham og Kane sender England videre
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
CUSTOM