Brøndby IF har siden januar stået uden en akademichef, da Christian Larsen forlod stillingen for et job som sportsdirektør i Vendsyssel FF.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at dialogen omkring hans afløser har været godt i gang.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holdt Brøndby IF og daværende fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i løbet af sommeren flere samtaler med Martin Møller Jensen, der har været en af hjørnestenene i B.93’s imponerende udvikling de seneste år.
40-årige Martin Møller Jensen har i syv år været en del af B.93 som først talentchef og siden 2021 som sportsdirektør. Han har desuden en fortid som ungdomstræner i Brøndby IF.
I B.93 lykkedes han blandt andet med at etablere klubben i 1. division, sikre et 3-stjernet akademi og skabe en flydende overgang mellem førsteholdet og akademiet, hvor rigtig mange egenudviklede spillere tog springet, krydret med den ene rekordtransfer efter den anden i sommerens transfervindue.
Først solgte man Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem for et rekordbeløb på omkring to millioner kroner, det overgik Abdullah Iqbal ikke længe efter, mens Sebastian Clemmensen mere end fordoblede salgsrekorden med sit skifte til Hammarby for mere end fire millioner kroner.
Martin Møller Jensen hjalp B.93 hele vejen gennem transfervinduet, selvom man i starten af august valgte at gå hver til sit, da han ønskede nye udfordringer. På det tidspunkt var han i dialog med Brøndby IF.
En endelig aftale kom ikke i stand, og Brøndby IF har endnu ikke ansat en direkte afløser for Christian Larsen.
Jan Bech Andersen har dog åbnet op for, at det kan ende med en todelt løsning omkring posten som sportsdirektør, hvor Carsten V. Jensen som bekendt er blevet afskediget.
Hvad det konkret betyder, vides ikke, men et scenarie kan være, at Brøndby IF med en todelt stilling vil kunne fordele ressourcerne bedre til førsteholdet og Masterclass.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT