Sommerflirt – var tæt på topjob i Brøndby

Brøndby IF var i sommer tæt på at finde en ny akademichef ifølge Tipsbladets oplysninger.



Brøndby IF har siden januar stået uden en akademichef, da Christian Larsen forlod stillingen for et job som sportsdirektør i Vendsyssel FF.

Nu kan Tipsbladet afsløre, at dialogen omkring hans afløser har været godt i gang.

Ifølge Tipsbladets oplysninger holdt Brøndby IF og daværende fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i løbet af sommeren flere samtaler med Martin Møller Jensen, der har været en af hjørnestenene i B.93’s imponerende udvikling de seneste år.

40-årige Martin Møller Jensen har i syv år været en del af B.93 som først talentchef og siden 2021 som sportsdirektør. Han har desuden en fortid som ungdomstræner i Brøndby IF.

I B.93 lykkedes han blandt andet med at etablere klubben i 1. division, sikre et 3-stjernet akademi og skabe en flydende overgang mellem førsteholdet og akademiet, hvor rigtig mange egenudviklede spillere tog springet, krydret med den ene rekordtransfer efter den anden i sommerens transfervindue.

Først solgte man Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem for et rekordbeløb på omkring to millioner kroner, det overgik Abdullah Iqbal ikke længe efter, mens Sebastian Clemmensen mere end fordoblede salgsrekorden med sit skifte til Hammarby for mere end fire millioner kroner.

Martin Møller Jensen hjalp B.93 hele vejen gennem transfervinduet, selvom man i starten af august valgte at gå hver til sit, da han ønskede nye udfordringer. På det tidspunkt var han i dialog med Brøndby IF.

En endelig aftale kom ikke i stand, og Brøndby IF har endnu ikke ansat en direkte afløser for Christian Larsen.

Jan Bech Andersen har dog åbnet op for, at det kan ende med en todelt løsning omkring posten som sportsdirektør, hvor Carsten V. Jensen som bekendt er blevet afskediget.

Hvad det konkret betyder, vides ikke, men et scenarie kan være, at Brøndby IF med en todelt stilling vil kunne fordele ressourcerne bedre til førsteholdet og Masterclass.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Sætter klar målsætning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Superliga-retur?

Diant Ramaj skal videre

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Han er ny landstræner for Italien

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Har budt en milliard