Brøndby IF har siden januar stået uden en akademichef, da Christian Larsen forlod stillingen for et job som sportsdirektør i Vendsyssel FF.
Nu kan Tipsbladet afsløre, at dialogen omkring hans afløser har været godt i gang.
Ifølge Tipsbladets oplysninger holdt Brøndby IF og daværende fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i løbet af sommeren flere samtaler med Martin Møller Jensen, der har været en af hjørnestenene i B.93’s imponerende udvikling de seneste år.
40-årige Martin Møller Jensen har i syv år været en del af B.93 som først talentchef og siden 2021 som sportsdirektør. Han har desuden en fortid som ungdomstræner i Brøndby IF.
I B.93 lykkedes han blandt andet med at etablere klubben i 1. division, sikre et 3-stjernet akademi og skabe en flydende overgang mellem førsteholdet og akademiet, hvor rigtig mange egenudviklede spillere tog springet, krydret med den ene rekordtransfer efter den anden i sommerens transfervindue.
Først solgte man Jeppe Erenbjerg til Zulte Waregem for et rekordbeløb på omkring to millioner kroner, det overgik Abdullah Iqbal ikke længe efter, mens Sebastian Clemmensen mere end fordoblede salgsrekorden med sit skifte til Hammarby for mere end fire millioner kroner.
Martin Møller Jensen hjalp B.93 hele vejen gennem transfervinduet, selvom man i starten af august valgte at gå hver til sit, da han ønskede nye udfordringer. På det tidspunkt var han i dialog med Brøndby IF.
En endelig aftale kom ikke i stand, og Brøndby IF har endnu ikke ansat en direkte afløser for Christian Larsen.
Jan Bech Andersen har dog åbnet op for, at det kan ende med en todelt løsning omkring posten som sportsdirektør, hvor Carsten V. Jensen som bekendt er blevet afskediget.
Hvad det konkret betyder, vides ikke, men et scenarie kan være, at Brøndby IF med en todelt stilling vil kunne fordele ressourcerne bedre til førsteholdet og Masterclass.
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
FC Midtjylland-spiller stukket ned
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE