Son og Kane tryller da Tottenham og Højbjerg sejrede over Vestergaard

Son Heung-min scorede fire gange, da Tottenham tromlede over Southampton. Harry Kane lagde op til alle fire.



Helt forrygende præstationer fra Son Heung-min og Harry Kane var søndag med til at sikre Tottenham en 5-2-sejr over Southampton i Premier League.

Son scorede fire gange – alle efter oplæg fra Harry Kane, der i slutningen af kampen også selv kom på tavlen.

Dermed fik Tottenham revanche, efter at det i sæsonens første kamp blev til 0-1 mod Everton. Southampton fortsætter til gengæld en svær sæsonstart, hvor det nu er blevet til nederlag i de to første kampe.

Danske Pierre-Emile Højbjerg spillede hele kampen for Tottenham. Han skiftede i sommer til Tottenham fra netop Southampton.

Tottenham lignede fra kampens indledning ikke et hold, der havde fundet mere rytme end i den skuffende sæsonåbner mod Everton.

Harry Kane sendte godt nok bolden i nettet to gange, men i begge tilfælde blev målet annulleret på grund af offside.

I den anden ende havde Southamptons Che Adams et godt forsøg efter ti minutter. Tottenham-keeper Hugo Lloris reagerede dog flot og fik reddet.

Knap så skarp så den franske målmand ud, da Danny Ings efter en halv times spil gjorde det til 1-0. Den engelske angriber, der scorede 22 mål i seneste sæson, tog bolden godt ned og scorede i det fjerneste hjørne.

I første halvlegs tillægstid fik Tottenhams Son Heung-min udlignet, hvilket pyntede på 45 ellers sløje minutter for London-klubben.

Den sydkoreanske angriber fortsatte de gode takter kort efter pausen, hvor han gjorde det til 2-1. Igen efter oplæg fra Harry Kane. Den kombination var tilsyneladende kommet for at blive.

I hvert fald blev det også til både 3-1 og 4-1. Igen med opskriften, der lød på oplæg fra Harry Kane og scoring af Son.

Mod slutningen af kampen fik Kane også selv lov til at komme på tavlen. Den engelske landsholdsangriber kom først på en returbold og kunne uden problemer sende den ind i Southampton-målet.

Til sidst fik Danny Ings lov til at pynte på resultatet på straffespark.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Officielt: FC København sælger stjerne

FC København – Lyngby BK