Tottenham med Højbjerg sætter Newcastle til vægs

Son Heung-min og Richarlison var i offensivt spillehumør, da Tottenham slog Newcastle med 4-1.



Det har været en rigtig skidt periode på det seneste for Tottenham, der i oktober lå i toppen af Premier League, men siden har fået et point i fem kampe.

Søndag kom holdet fra det nordlige London dog tilbage på sporet på hjemmebane, da Newcastle blev besejret med 4-1.

Richarlison spillede med to scoringer en nøglerolle i sejren, hvor Son Heung-min også var i hopla offensivt og lagde op til de to første Tottenham-scoringer, inden han til slut også selv kom på tavlen.

Danske Pierre-Emile Højbjerg fik de sidste 20 minutter på banen for Tottenham, der med sejren ligger nummer fem, mens Newcastle er fire point efter på en syvendeplads.

Tottenham kom bedst ud til kampen, og efter 26 minutter blev overtaget også vekslet til en føring.

Son Heung-min sendte et fladt indlæg direkte ind i indersiden på forsvarsspilleren Iyenoma Udogie, der havde bevæget sig frem i den sjove ende og gjorde det til 1-0.

Hjemmeholdet var ovenpå mod et Newcastle-hold, der virkede træt og modløst i første halvleg.

Efter lidt mere end 35 minutter blev Tottenham-føringen også fordoblet, da Son på ny agerede offensiv arkitekt.

Det offensive es drev på baglinjen bolden ind i Newcastle-feltet, inden han med en pasning skråt tilbage fandt en fri Richarlison.

Det var et Newcastle-hold, der kom væsentligt bedre ud til anden halvleg.

Gæsterne havde tydeligt haft godt af en pause og opsang fra træner Eddie Howe, for holdet kom med meget mere energi og tro på tingene på trods af resultatet på tavlen.

Den gode start på anden halvleg blev dog skyllet ud i vasken, da Richarlison efter en time fordoblede sin egen målscoring og gjorde det til 3-0.

Målet punkterede Newcastles moral, og kampen var derfra præget af flere hårde tacklinger fra begge hold.

Med fem minutter tilbage blev det også 4-0, da Son udbyggede føringen på et straffespark, der var begået mod ham selv.

Newcastles Joelinton udnyttede i tillægstiden en stor fejl i Tottenham-defensiven og pyntede på resultatet med en reducering.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Dansk træner vinder stor pris

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…