Tottenham med Højbjerg sætter Newcastle til vægs

Son Heung-min og Richarlison var i offensivt spillehumør, da Tottenham slog Newcastle med 4-1.



Det har været en rigtig skidt periode på det seneste for Tottenham, der i oktober lå i toppen af Premier League, men siden har fået et point i fem kampe.

Søndag kom holdet fra det nordlige London dog tilbage på sporet på hjemmebane, da Newcastle blev besejret med 4-1.

Richarlison spillede med to scoringer en nøglerolle i sejren, hvor Son Heung-min også var i hopla offensivt og lagde op til de to første Tottenham-scoringer, inden han til slut også selv kom på tavlen.

Danske Pierre-Emile Højbjerg fik de sidste 20 minutter på banen for Tottenham, der med sejren ligger nummer fem, mens Newcastle er fire point efter på en syvendeplads.

Tottenham kom bedst ud til kampen, og efter 26 minutter blev overtaget også vekslet til en føring.

Son Heung-min sendte et fladt indlæg direkte ind i indersiden på forsvarsspilleren Iyenoma Udogie, der havde bevæget sig frem i den sjove ende og gjorde det til 1-0.

Hjemmeholdet var ovenpå mod et Newcastle-hold, der virkede træt og modløst i første halvleg.

Efter lidt mere end 35 minutter blev Tottenham-føringen også fordoblet, da Son på ny agerede offensiv arkitekt.

Det offensive es drev på baglinjen bolden ind i Newcastle-feltet, inden han med en pasning skråt tilbage fandt en fri Richarlison.

Det var et Newcastle-hold, der kom væsentligt bedre ud til anden halvleg.

Gæsterne havde tydeligt haft godt af en pause og opsang fra træner Eddie Howe, for holdet kom med meget mere energi og tro på tingene på trods af resultatet på tavlen.

Den gode start på anden halvleg blev dog skyllet ud i vasken, da Richarlison efter en time fordoblede sin egen målscoring og gjorde det til 3-0.

Målet punkterede Newcastles moral, og kampen var derfra præget af flere hårde tacklinger fra begge hold.

Med fem minutter tilbage blev det også 4-0, da Son udbyggede føringen på et straffespark, der var begået mod ham selv.

Newcastles Joelinton udnyttede i tillægstiden en stor fejl i Tottenham-defensiven og pyntede på resultatet med en reducering.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!