Ankersens nye klub slår de gamle Brentford-venner

Brentford spillede en skidt kamp og lukkede fire mål ind mod Southampton, der er kommet på danske hænder.



Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, havde taget to landsmænd med i startopstillingen og placeret fire andre på bænken, da London-klubben gæstede Southampton i Premier League.

Efter sejren over Aston Villa senest i ligaen kom Franks hold med Christian Nørgaard og Mads Roerslev fra start og Mathias Jensen som indskifter atter ned på jorden, da holdet tabte 1-4 til Southampton.

Det sender sejrherrerne op på 11.-pladsen i tabellen, mens Brentford ryger en enkelt plads ned som nummer 13.

På St. Mary’s Stadium kunne danske Henrik Kraft, som sammen med den tidligere Brentford-direktør Rasmus Ankersen i sidste uge købte Southampton, juble over tre sjældne hjemmebanepoint.

Holdet fra den engelske sydkyst har haft meget svært ved at lave mål i egen hule. Kun ni gange i ni kampe forud for tirsdagens opgør havde Southampton bragt jubel til egne fans.

Målfattigheden fik Southampton gjort op med.

Thomas Franks gæstende tropper havde en skidt dag i det sydengelske og kom bagud efter godt fire minutter.

På et hjørnespark steg forsvarsklippen Jan Bednarek op tæt under mål og snittede bolden ind til 1-0.

Gæsterne havde en svær start på kampen, men langsomt fik Brentford rystet starten af sig. Og på første chance kom udligningen.

Et indlæg fra højre dalede ned til Vitalij Janelt, som med en teknisk fremragende flugter bragte Brentford tilbage i kampen.

I en underholdende første halvleg var hjørnesparkene en evig kilde til uro for Brentford, som små ti minutter fra pause igen indkasserede på den konto.

En halvclearing endte uden for feltet hos Ibrahima Diallo. Han sendte bolden på stolpen, og via ryggen på Brentford-keeper Álvaro Fernández gik bolden ind.

Håbet om at vende slaget for gæsterne led et knæk få minutter efter pausen.

Armando Broja fik en friløber bag en Brentford-defensiv ude af balance og gjorde det til 3-1. Det slukkede Brentford, hvis defensiv slet ikke ramte dagen.

20 minutter før tid var det et “ud af kommunen”-spark fra hjemmeholdet, som røg over Brentford-bagkæden, så Che Adams kom helt fri til 4-1-scoringen.

/ritzau/



Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vild med Oscar Schwartau

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

De er 2025-mestre i Superligaen

Eriksen ude med hård kritik

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Erstatter han Andreas Christensen?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Mål i Sherwood-skoven

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder