Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, havde taget to landsmænd med i startopstillingen og placeret fire andre på bænken, da London-klubben gæstede Southampton i Premier League.
Efter sejren over Aston Villa senest i ligaen kom Franks hold med Christian Nørgaard og Mads Roerslev fra start og Mathias Jensen som indskifter atter ned på jorden, da holdet tabte 1-4 til Southampton.
Det sender sejrherrerne op på 11.-pladsen i tabellen, mens Brentford ryger en enkelt plads ned som nummer 13.
På St. Mary’s Stadium kunne danske Henrik Kraft, som sammen med den tidligere Brentford-direktør Rasmus Ankersen i sidste uge købte Southampton, juble over tre sjældne hjemmebanepoint.
Holdet fra den engelske sydkyst har haft meget svært ved at lave mål i egen hule. Kun ni gange i ni kampe forud for tirsdagens opgør havde Southampton bragt jubel til egne fans.
Målfattigheden fik Southampton gjort op med.
Thomas Franks gæstende tropper havde en skidt dag i det sydengelske og kom bagud efter godt fire minutter.
På et hjørnespark steg forsvarsklippen Jan Bednarek op tæt under mål og snittede bolden ind til 1-0.
Gæsterne havde en svær start på kampen, men langsomt fik Brentford rystet starten af sig. Og på første chance kom udligningen.
Et indlæg fra højre dalede ned til Vitalij Janelt, som med en teknisk fremragende flugter bragte Brentford tilbage i kampen.
I en underholdende første halvleg var hjørnesparkene en evig kilde til uro for Brentford, som små ti minutter fra pause igen indkasserede på den konto.
En halvclearing endte uden for feltet hos Ibrahima Diallo. Han sendte bolden på stolpen, og via ryggen på Brentford-keeper Álvaro Fernández gik bolden ind.
Håbet om at vende slaget for gæsterne led et knæk få minutter efter pausen.
Armando Broja fik en friløber bag en Brentford-defensiv ude af balance og gjorde det til 3-1. Det slukkede Brentford, hvis defensiv slet ikke ramte dagen.
20 minutter før tid var det et “ud af kommunen”-spark fra hjemmeholdet, som røg over Brentford-bagkæden, så Che Adams kom helt fri til 4-1-scoringen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
