Ankersens nye klub slår de gamle Brentford-venner

Brentford spillede en skidt kamp og lukkede fire mål ind mod Southampton, der er kommet på danske hænder.



Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, havde taget to landsmænd med i startopstillingen og placeret fire andre på bænken, da London-klubben gæstede Southampton i Premier League.

Efter sejren over Aston Villa senest i ligaen kom Franks hold med Christian Nørgaard og Mads Roerslev fra start og Mathias Jensen som indskifter atter ned på jorden, da holdet tabte 1-4 til Southampton.

Det sender sejrherrerne op på 11.-pladsen i tabellen, mens Brentford ryger en enkelt plads ned som nummer 13.

På St. Mary’s Stadium kunne danske Henrik Kraft, som sammen med den tidligere Brentford-direktør Rasmus Ankersen i sidste uge købte Southampton, juble over tre sjældne hjemmebanepoint.

Holdet fra den engelske sydkyst har haft meget svært ved at lave mål i egen hule. Kun ni gange i ni kampe forud for tirsdagens opgør havde Southampton bragt jubel til egne fans.

Målfattigheden fik Southampton gjort op med.

Thomas Franks gæstende tropper havde en skidt dag i det sydengelske og kom bagud efter godt fire minutter.

På et hjørnespark steg forsvarsklippen Jan Bednarek op tæt under mål og snittede bolden ind til 1-0.

Gæsterne havde en svær start på kampen, men langsomt fik Brentford rystet starten af sig. Og på første chance kom udligningen.

Et indlæg fra højre dalede ned til Vitalij Janelt, som med en teknisk fremragende flugter bragte Brentford tilbage i kampen.

I en underholdende første halvleg var hjørnesparkene en evig kilde til uro for Brentford, som små ti minutter fra pause igen indkasserede på den konto.

En halvclearing endte uden for feltet hos Ibrahima Diallo. Han sendte bolden på stolpen, og via ryggen på Brentford-keeper Álvaro Fernández gik bolden ind.

Håbet om at vende slaget for gæsterne led et knæk få minutter efter pausen.

Armando Broja fik en friløber bag en Brentford-defensiv ude af balance og gjorde det til 3-1. Det slukkede Brentford, hvis defensiv slet ikke ramte dagen.

20 minutter før tid var det et “ud af kommunen”-spark fra hjemmeholdet, som røg over Brentford-bagkæden, så Che Adams kom helt fri til 4-1-scoringen.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

FC Nordsjælland – Randers FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FCK’s næste modstander i Europa

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’