Ankersens nye klub slår de gamle Brentford-venner

Brentford spillede en skidt kamp og lukkede fire mål ind mod Southampton, der er kommet på danske hænder.



Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, havde taget to landsmænd med i startopstillingen og placeret fire andre på bænken, da London-klubben gæstede Southampton i Premier League.

Efter sejren over Aston Villa senest i ligaen kom Franks hold med Christian Nørgaard og Mads Roerslev fra start og Mathias Jensen som indskifter atter ned på jorden, da holdet tabte 1-4 til Southampton.

Det sender sejrherrerne op på 11.-pladsen i tabellen, mens Brentford ryger en enkelt plads ned som nummer 13.

På St. Mary’s Stadium kunne danske Henrik Kraft, som sammen med den tidligere Brentford-direktør Rasmus Ankersen i sidste uge købte Southampton, juble over tre sjældne hjemmebanepoint.

Holdet fra den engelske sydkyst har haft meget svært ved at lave mål i egen hule. Kun ni gange i ni kampe forud for tirsdagens opgør havde Southampton bragt jubel til egne fans.

Målfattigheden fik Southampton gjort op med.

Thomas Franks gæstende tropper havde en skidt dag i det sydengelske og kom bagud efter godt fire minutter.

På et hjørnespark steg forsvarsklippen Jan Bednarek op tæt under mål og snittede bolden ind til 1-0.

Gæsterne havde en svær start på kampen, men langsomt fik Brentford rystet starten af sig. Og på første chance kom udligningen.

Et indlæg fra højre dalede ned til Vitalij Janelt, som med en teknisk fremragende flugter bragte Brentford tilbage i kampen.

I en underholdende første halvleg var hjørnesparkene en evig kilde til uro for Brentford, som små ti minutter fra pause igen indkasserede på den konto.

En halvclearing endte uden for feltet hos Ibrahima Diallo. Han sendte bolden på stolpen, og via ryggen på Brentford-keeper Álvaro Fernández gik bolden ind.

Håbet om at vende slaget for gæsterne led et knæk få minutter efter pausen.

Armando Broja fik en friløber bag en Brentford-defensiv ude af balance og gjorde det til 3-1. Det slukkede Brentford, hvis defensiv slet ikke ramte dagen.

20 minutter før tid var det et “ud af kommunen”-spark fra hjemmeholdet, som røg over Brentford-bagkæden, så Che Adams kom helt fri til 4-1-scoringen.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

– Den her sidder dybt i sjælen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Frank taler inden derby

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

– Korthuset er væltet

DBU går på jagt efter fans bag banner

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Lyngby går alene i front

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF