Efter 12 sejre i træk i Premier League stoppede Manchester Citys imponerende stime af kampe i den engelske række lørdag.
Her var Pep Guardiolas mandskab på besøg hos Southampton, og selv om City styrede begivenhederne, kunne gæsterne ikke forhindre et pointtab.
Kampen endte 1-1, og Southampton, som ligger nummer 12 i tabellen, tog dermed et overraskende point.
Manchester City er stadig solidt plantet på førstepladsen med otte point ned til Liverpool, der er nummer to. Liverpool har dog spillet to kampe færre.
City fik en skidt start på lørdagens kamp.
Med hvad der endte med at blive Southamptons eneste store mulighed foran mål i første halvleg, blev det 1-0 til hjemmeholdet. Kyle Walker-Peters sørgede for en drømmestart til Southampton, da han med en flot afslutning scorede efter kun seks et halvt minut.
Som ventet tog Manchester City teten i kampen, og det kunne sagtens være blevet 1-1 kort før pausen, da Raheem Sterling fik bolden tæt på mål med kun Southamptons målmand, Fraser Forster, foran sig. Men Sterling sparkede bolden lige på Forster, og det forblev 1-0.
20 minutter inde i anden halvleg lykkedes det så for City at score efter et vedvarende pres. Aymeric Laporte udlignede, da han pandede et indlæg på frispark i nettet.
Herefter pressede City om muligt endnu mere på. Inden for et par minutter havde både Kevin De Bruyne og Gabriel Jesus sendt bolden på stolpen.
Men med hiv og sving formåede Southampton altså at holde fast i det ene point. I kampens afslutning blev spillet ellers stoppet to gange, så dommeren med VAR kunne se situationer igennem for at tjekke, om der henholdsvis skulle dømmes straffespark til City og uddeles et rødt kort til Southampton.
I begge tilfælde slap Southampton med skrækken, og det ene point blev kæmpet i hus. Sidste gang, Manchester City ikke vandt i Premier League, var 30. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TRANSFER