Der er ingen grund til at lade kritikken hagle ned over Harry Maguire, efter at han onsdag blev udvist i første halvleg, da England tabte 0-1 til Danmark i Nations League.
Det siger Englands landstræner, Gareth Southgate, der mener, at forsvarsspilleren allerede er blevet rigeligt hakket på, efter at han var forsidestof som følge af en voldssag på en græsk ferieø i august.
– Han har en svær periode. I sådan en periode lærer man meget om en selv og om andre mennesker. Han skal nok komme stærkere tilbage.
– Han ved, der kommer kritik efter det her, for han ved, det er kostbart at blive reduceret til ti mand. Men han er en værdifuld spiller for os, og vi bakker ham op, så han kan komme tilbage til sit bedste, siger Gareth Southgate.
Først lavede Maguire en grov tackling på Yussuf Poulsen og fik et gult kort. Han fik sin anden advarsel, da han selv havde smidt bolden væk og forsøgte at generobre den med en glidende tackling.
Udvisningen afgjorde kampen, mener Southgate.
– Det her er fodbold, og en episode afgjorde kampens udvikling. Man kan aldrig tåle at komme ned på ti spillere, for så blive det meget vanskeligt, siger landstræneren.
Få minutter efter udvisningen scorede Christian Eriksen på et straffespark. Men Danmark skulle aldrig have haft straffesparket, mener Southgate, der sammen med sine spillere gentagne gange illustrerede utilfredshed med kampens spanske dommere.
– Jeg kunne slet ikke se, at der var straffespark. Der var frispark til Kyle Walker inden. Men jo mindre jeg siger om det, desto bedre, siger Southgate.
Danmarks landstræner Kasper Hjulmand har en anden opfattelse af situationen, hvor Thomas Delaney faldt til jorden i feltet.
– Det røde kort er ikke til diskussion. Jeg har også set straffesparket, og jeg synes, at det var et tydeligt straffespark. Der var selvfølgelig kendelser, der gik med os i kampen, men det var et tydeligt straffe, siger Hjulmand på et pressemøde.
Med sejren er Danmark foran England i Nations League-gruppen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
DAGENS SPILFORSLAG
Gammelmandsbold i Toronto
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
