Southgate uenig med Hjulmand: Kunne ikke se, at der var straffespark

Udviste Harry Maguire kommer stærkere tilbage, selv om han har ramt en svær periode, siger Gareth Southgate.



Der er ingen grund til at lade kritikken hagle ned over Harry Maguire, efter at han onsdag blev udvist i første halvleg, da England tabte 0-1 til Danmark i Nations League.

Det siger Englands landstræner, Gareth Southgate, der mener, at forsvarsspilleren allerede er blevet rigeligt hakket på, efter at han var forsidestof som følge af en voldssag på en græsk ferieø i august.

– Han har en svær periode. I sådan en periode lærer man meget om en selv og om andre mennesker. Han skal nok komme stærkere tilbage.

– Han ved, der kommer kritik efter det her, for han ved, det er kostbart at blive reduceret til ti mand. Men han er en værdifuld spiller for os, og vi bakker ham op, så han kan komme tilbage til sit bedste, siger Gareth Southgate.

Først lavede Maguire en grov tackling på Yussuf Poulsen og fik et gult kort. Han fik sin anden advarsel, da han selv havde smidt bolden væk og forsøgte at generobre den med en glidende tackling.

Udvisningen afgjorde kampen, mener Southgate.

– Det her er fodbold, og en episode afgjorde kampens udvikling. Man kan aldrig tåle at komme ned på ti spillere, for så blive det meget vanskeligt, siger landstræneren.

Få minutter efter udvisningen scorede Christian Eriksen på et straffespark. Men Danmark skulle aldrig have haft straffesparket, mener Southgate, der sammen med sine spillere gentagne gange illustrerede utilfredshed med kampens spanske dommere.

– Jeg kunne slet ikke se, at der var straffespark. Der var frispark til Kyle Walker inden. Men jo mindre jeg siger om det, desto bedre, siger Southgate.

Danmarks landstræner Kasper Hjulmand har en anden opfattelse af situationen, hvor Thomas Delaney faldt til jorden i feltet.

– Det røde kort er ikke til diskussion. Jeg har også set straffesparket, og jeg synes, at det var et tydeligt straffespark. Der var selvfølgelig kendelser, der gik med os i kampen, men det var et tydeligt straffe, siger Hjulmand på et pressemøde.

Med sejren er Danmark foran England i Nations League-gruppen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’