For anden EM-slutrunde i træk har England muligheden for at slukke den trofætørst, der har martret den stolte fodboldnation i årtier.
Fodboldens formodede opfindere har ikke vundet en slutrunde siden VM på hjemmebane i 1966, og søndagens EM-finale mod Spanien i Berlin kan dermed komme til at få en stor plads i de engelske historiebøger.
I engelske medier kalder de deres landsholds vej mod EM-trofæet for et potentielt eventyr. Men så langt vil landstræner Gareth Southgate ikke være med.
Derimod erkender han, at England måske ikke ligefrem har lignet finaledeltagere hele vejen mod Berlin.
– Jeg tror ikke på eventyr, men jeg tror på drømme. Vi har haft store drømme, og vi har følt vigtigheden af dem. Men man er også nødt til at få det til at ske, siger Southgate ifølge BBC.
– Det forløb, vi har haft, hvor vi har scoret sene mål og fået straffespark, får det ikke til at ligne, at det her er vores øjeblik. Men det skal vi få det til at ligne i morgen (søndag, red.).
– Det ville være en dejlig historie, og det er i vores egne hænder. Og præstationen er det vigtigste, siger Gareth Southgate.
England gik videre fra den indledende gruppe med en sejr over Serbien og uafgjort mod både Danmark og Slovenien.
Siden måtte England ud i forlænget spilletid mod Slovakiet efter et udlignende mål dybt inde i den ordinære spilletids overtid.
Derefter ventede en straffesparkskonkurrence mod Schweiz, inden en sen scoring mod Holland sendte englænderne i finalen.
Spanien har i modsætning til England spillet forførende under det meste af EM-slutrunden i Tyskland, og englænderne kan let løbe ind i stormvejr mod de boldbegavede spaniere.
Men Gareth Southgate er rolig og opfordrer sine spillere til at smide bekymringerne.
– Jeg frygter ikke, hvad der måske sker, for jeg har prøvet det hele. Jeg vil have spillerne til at mærke den frygtløshed, og jeg vil have, at de skal være den bedste version af sig selv, for uanset hvad der sker, er vi så stærke som gruppe, siger Southgate.
Finalen spilles på Olympiastadion i Berlin søndag aften klokken 21.00.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job