Kamaldeen Sulemana sidder i øjeblikket på titlen som Superligaens dyreste salg til dato, men den rekord kan stå for fald.
Ernest Nuamah er nemlig så dygtig og så brandvarm, at et salg på mere end 200 millioner kroner kan komme på tale.
Det spår ekspert Mikkel Bischoff i discovery+-programmet Transferbørsen. Den tidligere forsvarsspiller argumenterer for, hvorfor Nuamah kan blive dyrere end Sulemana.
– Han er mere skolet, og han er bedre til at se medspillerne. Sulemana var meget individuel; han skulle bare have bolden, og så lavede han et eller andet fuldstændig vanvittigt. Men jeg synes ikke, han var særlig god til at indgå i samspillet med medspillerne, eller i hvert fald ikke lige så god til det.
– Det det kræver, for at han kommer op og koster mere og måske en del mere end Sulemana, er, at der er flere klubber, der vil have ham. Der må vi sige, at han er startet den her sæson godt i forhold til at holde sin markedsværdi og også lægge på.
– Så hvis der er to klubber, der gerne vil have ham og måske er desperate efter at få ham, så kan vi godt komme over 150 – 200 millioner kroner for ham, spår Mikkel Bischoff.
Tidligere onsdag blev der meldt om et bud på 134 millioner kroner for Ernest Nuamah fra franske Stade Reims, men det har FC Nordsjælland takket nej til. Det kan dermed også indikere, at FC Nordsjælland har øje på den helt store jackpot – og en ny transferrekord i dansk fodbold.
Ernest Nuamah har indledt sæsonen på et enormt niveau, hvor han indtil videre står noteret for fire scoringer og et enkelt oplæg i de første tre Superligakampe.
Se hele snakken om Superligaens bedste spiller ifølge Bischoff i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
EKSKLUSIVT
