Spår enormt SL-salg: Kan overstige 200 mio. kroner

Ernest Nuamah bliver dyr at købe, og prisen kan blive helt enorm.



Kamaldeen Sulemana sidder i øjeblikket på titlen som Superligaens dyreste salg til dato, men den rekord kan stå for fald. 

Ernest Nuamah er nemlig så dygtig og så brandvarm, at et salg på mere end 200 millioner kroner kan komme på tale.

Det spår ekspert Mikkel Bischoff i discovery+-programmet Transferbørsen. Den tidligere forsvarsspiller argumenterer for, hvorfor Nuamah kan blive dyrere end Sulemana.

– Han er mere skolet, og han er bedre til at se medspillerne. Sulemana var meget individuel; han skulle bare have bolden, og så lavede han et eller andet fuldstændig vanvittigt. Men jeg synes ikke, han var særlig god til at indgå i samspillet med medspillerne, eller i hvert fald ikke lige så god til det.

– Det det kræver, for at han kommer op og koster mere og måske en del mere end Sulemana, er, at der er flere klubber, der vil have ham. Der må vi sige, at han er startet den her sæson godt i forhold til at holde sin markedsværdi og også lægge på.

– Så hvis der er to klubber, der gerne vil have ham og måske er desperate efter at få ham, så kan vi godt komme over 150 – 200 millioner kroner for ham, spår Mikkel Bischoff.

Tidligere onsdag blev der meldt om et bud på 134 millioner kroner for Ernest Nuamah fra franske Stade Reims, men det har FC Nordsjælland takket nej til. Det kan dermed også indikere, at FC Nordsjælland har øje på den helt store jackpot – og en ny transferrekord i dansk fodbold.

Ernest Nuamah har indledt sæsonen på et enormt niveau, hvor han indtil videre står noteret for fire scoringer og et enkelt oplæg i de første tre Superligakampe.

Se hele snakken om Superligaens bedste spiller ifølge Bischoff i afspilleren over artiklen. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’