Spår Kamil Grabara stor succes i Italien

Den tidligere assistenttræner for Polens landshold er ikke i tvivl om, at Kamil Grabara kan blive en stor succes, hvis målmanden ender med at skifte til Serie A.



Kamil Grabara kommer til at blive en stor gevinst for Fiorentina, hvis Serie A-klubben lykkes med at hente FC København-stjernen. 

Sådan lyder vurderingen fra Alessio De Petrillo, der kender Grabara fra det polske landshold, hvor italieneren i 2022 var assistenttræner. 

– Grabara er en målmand med et stort potentiale, og han er en knægt, der altid stiller sig til rådighed i omklædningsrummet. Han spillede mod Wales, hvor han stod en glimrende kamp, og derudover har han allerede masser af europæisk erfaring, lyder det, ifølge Pentasport, fra Alessio De Petrillo. 

– Han er også rigtig god med fødderne. Jeg regner ham for at være en ret komplet målmand. Han vil uden tvivl kunne tilpasse sig til den italienske spillestil. 

Det er i øjeblikket usikkert, om Kamil Grabara har kurs mod Fiorentina eller ej. FC København-sportschef Peter Christiansen afviste nemlig onsdag, at klubberne er i kontakt. 

I søndags skrev den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio ellers, at Kamil Grabara er Fiorentinas ‘førstevalg’, og at Firenze-klubben arbejder på at hente FC Københavns målmand til Italien. 

Kamil Grabara blev for nyligt også rost af den tjekkiske målmandslegende Petr Cech, der udpegede FC København-stjernen som den mest lovende af flere unge polske keepere. 

– Han er stadig ung, men han har allerede landsholdserfaring, og det bliver spændende at se, hvordan hans karriere udvikler sig i de kommende år. Det bliver interessant at se, om han griber chancen og overtager rollen som førstemålmand på landsholdet, lød det, ifølge Polskie Radio, fra Petr Cech. 

Den 24-årige Kamil Grabara er indtil videre noteret for én landskamp, 2-1-sejren over Wales i Nations League sidste år. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Chok i Wolfsburg

Horsens kommer tættere på oprykning

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job