Spår Kamil Grabara stor succes i Italien

Den tidligere assistenttræner for Polens landshold er ikke i tvivl om, at Kamil Grabara kan blive en stor succes, hvis målmanden ender med at skifte til Serie A.



Kamil Grabara kommer til at blive en stor gevinst for Fiorentina, hvis Serie A-klubben lykkes med at hente FC København-stjernen. 

Sådan lyder vurderingen fra Alessio De Petrillo, der kender Grabara fra det polske landshold, hvor italieneren i 2022 var assistenttræner. 

– Grabara er en målmand med et stort potentiale, og han er en knægt, der altid stiller sig til rådighed i omklædningsrummet. Han spillede mod Wales, hvor han stod en glimrende kamp, og derudover har han allerede masser af europæisk erfaring, lyder det, ifølge Pentasport, fra Alessio De Petrillo. 

– Han er også rigtig god med fødderne. Jeg regner ham for at være en ret komplet målmand. Han vil uden tvivl kunne tilpasse sig til den italienske spillestil. 

Det er i øjeblikket usikkert, om Kamil Grabara har kurs mod Fiorentina eller ej. FC København-sportschef Peter Christiansen afviste nemlig onsdag, at klubberne er i kontakt. 

I søndags skrev den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio ellers, at Kamil Grabara er Fiorentinas ‘førstevalg’, og at Firenze-klubben arbejder på at hente FC Københavns målmand til Italien. 

Kamil Grabara blev for nyligt også rost af den tjekkiske målmandslegende Petr Cech, der udpegede FC København-stjernen som den mest lovende af flere unge polske keepere. 

– Han er stadig ung, men han har allerede landsholdserfaring, og det bliver spændende at se, hvordan hans karriere udvikler sig i de kommende år. Det bliver interessant at se, om han griber chancen og overtager rollen som førstemålmand på landsholdet, lød det, ifølge Polskie Radio, fra Petr Cech. 

Den 24-årige Kamil Grabara er indtil videre noteret for én landskamp, 2-1-sejren over Wales i Nations League sidste år. 





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner