Kamil Grabara kommer til at blive en stor gevinst for Fiorentina, hvis Serie A-klubben lykkes med at hente FC København-stjernen.
Sådan lyder vurderingen fra Alessio De Petrillo, der kender Grabara fra det polske landshold, hvor italieneren i 2022 var assistenttræner.
– Grabara er en målmand med et stort potentiale, og han er en knægt, der altid stiller sig til rådighed i omklædningsrummet. Han spillede mod Wales, hvor han stod en glimrende kamp, og derudover har han allerede masser af europæisk erfaring, lyder det, ifølge Pentasport, fra Alessio De Petrillo.
– Han er også rigtig god med fødderne. Jeg regner ham for at være en ret komplet målmand. Han vil uden tvivl kunne tilpasse sig til den italienske spillestil.
Det er i øjeblikket usikkert, om Kamil Grabara har kurs mod Fiorentina eller ej. FC København-sportschef Peter Christiansen afviste nemlig onsdag, at klubberne er i kontakt.
I søndags skrev den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio ellers, at Kamil Grabara er Fiorentinas ‘førstevalg’, og at Firenze-klubben arbejder på at hente FC Københavns målmand til Italien.
Kamil Grabara blev for nyligt også rost af den tjekkiske målmandslegende Petr Cech, der udpegede FC København-stjernen som den mest lovende af flere unge polske keepere.
– Han er stadig ung, men han har allerede landsholdserfaring, og det bliver spændende at se, hvordan hans karriere udvikler sig i de kommende år. Det bliver interessant at se, om han griber chancen og overtager rollen som førstemålmand på landsholdet, lød det, ifølge Polskie Radio, fra Petr Cech.
Den 24-årige Kamil Grabara er indtil videre noteret for én landskamp, 2-1-sejren over Wales i Nations League sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
