Hvem løber med det danske mesterskab i denne sæson?
Det er et godt spørgsmål efter den første runde af Superliga-sæsonen, hvor FC København og FC Midtjylland ligger á point i toppen, mens AGF og Brøndby er henholdsvis fem og seks point efter.
Efter FC Københavns 2-1-sejr over Randers FC omtalte David Nielsens gæsternes præstation i meget rosende vendinger, og TV 2-eksperten blev herefter spurgt, hvem der lige nu står stærkest af FC København og FC Midtjylland, der på søndag brager sammen i Parken.
– Uh, det ved jeg ikke. Jeg synes, at FC København så bedre ud. Jeg så FC Midtjylland i går, det var ikke prangende. Men vi ved med dem (FC Midtjylland, red.), at de altid kommer op, og det er ikke altid måden, de spiller på, som afgør, hvor stærke de er. Men de to hold oppe i toppen har ikke bare ét, men to problemer. Og det er de to hold, der ligger bag dem.
– Fordi både AGF og Brøndby er stærke og ser rigtigt gode ud. Så jeg synes, at vi har fire hold i toppen af ligaen, hvor det guld kan havne hvor som helst, for mig at se, lød det fra David Nielsen i TV 2’s studie på sidelinien i Randers.
AGF og Brøndby møder i næste runde henholdsvis AaB og Vejle Boldklub og kan med to sejre altså lægge ekstra pres på FC København og FC Midtjylland.
Både AGF og Brøndby kom stærkt fra start i forårssæsonen, da begge mandskaber vandt med 4-1, over henholdsvis Sønderjyske og Viborg.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE