Spændt Klopp: Real Madrid har været bedst i Europa

Jürgen Klopp mener, at Liverpool og klubbens tilhængere skal være begejstrede over at møde Real Madrid.



Liverpool løber ind i hård modstand, når klubben på den anden side af nytår kickstarter Champions League.

Da der mandag blev trukket lod til ottendedelsfinalerne, kom Real Madrid således op af hatten som englændernes modstander.

Det bliver dermed en gentagelse af sidste sæsons finale, som Real Madrid vandt, men Jürgen Klopp kan ikke se nogen grund til at bekymre sig.

– Vi må sige, at det er en ægte Champions League-kamp. Det er en kamp, der taler for sig selv, og det skal vi være begejstrede over, siger Klopp til sin klubs hjemmeside.

– Vi har mødt Real Madrid i flere af de foregående finaler, men det er ikke så tit, vi har mødt dem over to kampe, så det ser jeg frem til.

Real Madrid og Liverpool mødtes også i finalen i 2018. Også ved den lejlighed vandt spanierne.

Real Madrid har generelt været rigtig godt kørende i den fornemme klubturnering, som klubben i løbet af de seneste ti år har vundet fem gange.

– Real Madrid er det hold, der har præsteret bedst i Europa. Det ved vi. Men vi ved også, at vi heller ikke har været så dårlige, siger Jürgen Klopp.

Liverpool vandt Champions League-finalen i 2019 over Tottenham – året efter føromtalte finalenederlag til Real Madrid. Klubben har altså været i tre af de seneste fem finaler.

Om klubben når så langt i denne sæson, tør Jürgen Klopp ikke at spå om. Liverpool har haft problemer hidtil i sæsonen, og fokus er da også på Premier League.

– Der skal spilles meget fodbold inden ottendedelsfinalen, så det fokuserer vi selvfølgelig på, men lodtrækningen har givet os noget specielt at se frem til, siger Klopp.

Champions Leagues ottendedelsfinaler bliver spillet i februar.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Rodri er blevet opereret i ryggen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar

Han kan blive det næste store Superliga-salg!