Spændt Klopp: Real Madrid har været bedst i Europa

Jürgen Klopp mener, at Liverpool og klubbens tilhængere skal være begejstrede over at møde Real Madrid.



Liverpool løber ind i hård modstand, når klubben på den anden side af nytår kickstarter Champions League.

Da der mandag blev trukket lod til ottendedelsfinalerne, kom Real Madrid således op af hatten som englændernes modstander.

Det bliver dermed en gentagelse af sidste sæsons finale, som Real Madrid vandt, men Jürgen Klopp kan ikke se nogen grund til at bekymre sig.

– Vi må sige, at det er en ægte Champions League-kamp. Det er en kamp, der taler for sig selv, og det skal vi være begejstrede over, siger Klopp til sin klubs hjemmeside.

– Vi har mødt Real Madrid i flere af de foregående finaler, men det er ikke så tit, vi har mødt dem over to kampe, så det ser jeg frem til.

Real Madrid og Liverpool mødtes også i finalen i 2018. Også ved den lejlighed vandt spanierne.

Real Madrid har generelt været rigtig godt kørende i den fornemme klubturnering, som klubben i løbet af de seneste ti år har vundet fem gange.

– Real Madrid er det hold, der har præsteret bedst i Europa. Det ved vi. Men vi ved også, at vi heller ikke har været så dårlige, siger Jürgen Klopp.

Liverpool vandt Champions League-finalen i 2019 over Tottenham – året efter føromtalte finalenederlag til Real Madrid. Klubben har altså været i tre af de seneste fem finaler.

Om klubben når så langt i denne sæson, tør Jürgen Klopp ikke at spå om. Liverpool har haft problemer hidtil i sæsonen, og fokus er da også på Premier League.

– Der skal spilles meget fodbold inden ottendedelsfinalen, så det fokuserer vi selvfølgelig på, men lodtrækningen har givet os noget specielt at se frem til, siger Klopp.

Champions Leagues ottendedelsfinaler bliver spillet i februar.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil