Spændt Klopp: Real Madrid har været bedst i Europa

Jürgen Klopp mener, at Liverpool og klubbens tilhængere skal være begejstrede over at møde Real Madrid.



Liverpool løber ind i hård modstand, når klubben på den anden side af nytår kickstarter Champions League.

Da der mandag blev trukket lod til ottendedelsfinalerne, kom Real Madrid således op af hatten som englændernes modstander.

Det bliver dermed en gentagelse af sidste sæsons finale, som Real Madrid vandt, men Jürgen Klopp kan ikke se nogen grund til at bekymre sig.

– Vi må sige, at det er en ægte Champions League-kamp. Det er en kamp, der taler for sig selv, og det skal vi være begejstrede over, siger Klopp til sin klubs hjemmeside.

– Vi har mødt Real Madrid i flere af de foregående finaler, men det er ikke så tit, vi har mødt dem over to kampe, så det ser jeg frem til.

Real Madrid og Liverpool mødtes også i finalen i 2018. Også ved den lejlighed vandt spanierne.

Real Madrid har generelt været rigtig godt kørende i den fornemme klubturnering, som klubben i løbet af de seneste ti år har vundet fem gange.

– Real Madrid er det hold, der har præsteret bedst i Europa. Det ved vi. Men vi ved også, at vi heller ikke har været så dårlige, siger Jürgen Klopp.

Liverpool vandt Champions League-finalen i 2019 over Tottenham – året efter føromtalte finalenederlag til Real Madrid. Klubben har altså været i tre af de seneste fem finaler.

Om klubben når så langt i denne sæson, tør Jürgen Klopp ikke at spå om. Liverpool har haft problemer hidtil i sæsonen, og fokus er da også på Premier League.

– Der skal spilles meget fodbold inden ottendedelsfinalen, så det fokuserer vi selvfølgelig på, men lodtrækningen har givet os noget specielt at se frem til, siger Klopp.

Champions Leagues ottendedelsfinaler bliver spillet i februar.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen