Spændt Klopp: Real Madrid har været bedst i Europa

Jürgen Klopp mener, at Liverpool og klubbens tilhængere skal være begejstrede over at møde Real Madrid.



Liverpool løber ind i hård modstand, når klubben på den anden side af nytår kickstarter Champions League.

Da der mandag blev trukket lod til ottendedelsfinalerne, kom Real Madrid således op af hatten som englændernes modstander.

Det bliver dermed en gentagelse af sidste sæsons finale, som Real Madrid vandt, men Jürgen Klopp kan ikke se nogen grund til at bekymre sig.

– Vi må sige, at det er en ægte Champions League-kamp. Det er en kamp, der taler for sig selv, og det skal vi være begejstrede over, siger Klopp til sin klubs hjemmeside.

– Vi har mødt Real Madrid i flere af de foregående finaler, men det er ikke så tit, vi har mødt dem over to kampe, så det ser jeg frem til.

Real Madrid og Liverpool mødtes også i finalen i 2018. Også ved den lejlighed vandt spanierne.

Real Madrid har generelt været rigtig godt kørende i den fornemme klubturnering, som klubben i løbet af de seneste ti år har vundet fem gange.

– Real Madrid er det hold, der har præsteret bedst i Europa. Det ved vi. Men vi ved også, at vi heller ikke har været så dårlige, siger Jürgen Klopp.

Liverpool vandt Champions League-finalen i 2019 over Tottenham – året efter føromtalte finalenederlag til Real Madrid. Klubben har altså været i tre af de seneste fem finaler.

Om klubben når så langt i denne sæson, tør Jürgen Klopp ikke at spå om. Liverpool har haft problemer hidtil i sæsonen, og fokus er da også på Premier League.

– Der skal spilles meget fodbold inden ottendedelsfinalen, så det fokuserer vi selvfølgelig på, men lodtrækningen har givet os noget specielt at se frem til, siger Klopp.

Champions Leagues ottendedelsfinaler bliver spillet i februar.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Vil have dansk stjerne til Brøndby