Der var stort set kun et hold på banen, da Spanien tirsdag aften storspillede og på hjemmebane slog Serbien med 3-0 i Danmarks Nations Leagues gruppe.
Spanierne tilspillede sig kampen igennem flere store muligheder, og det var kun takket være de serbiske stolper og spansk ineffektivitet, at sejren ikke blev større.
I den anden kamp i gruppen spillede Danmark på udebane 2-2 mod Schweiz.
Dermed topper Spanien gruppe 4 i A-laget med ti point og er sikret første- eller andenpladsen, som giver adgang til Nations Leagues knockoutfase.
Serbien indtager tredjepladsen med fire point, mens Danmark ligger nummer to med syv point. Schweiz indtager sidstepladsen med et enkelt point.
Spanien satte sig fra start på opgøret, og allerede i det femte minut kom værterne i front.
Et højt indlæg endte hos midtstopper Aymeric Laporte, der ved bageste stolpe headede spanierne i front.
Serberne forsøgte at presse Spanien højt, men værterne var veloplagte og formåede hver gang at spille sig forbi det første pres.
Det fik gæsterne til at trække sig tilbage på banen, men det ændrede ikke på, at spanierne gjorde, hvad der passede dem. Efter et kvarter var det tæt på 2-0, da Mikel Merino ramte stolpen.
I flere sekvenser lignede serberne i træningskegler, når Spanien kombinerede.
Det eneste, der manglede hos spanierne, var kvalitet i afslutningerne.
Tendensen fortsatte i anden halvleg. Efter 53 minutter fik Spanien muligheden for at øge føringen fra straffesparkspletten, men symptomatisk for kampen indtil da sendte anfører Álvaro Morata bolden langt over mål.
Spanien vadede fortsat i chancer. Mange af dem tilfaldt Morata, og i det 65. minut fik spydspidsen revanche for det brændte straffespark.
Morata kombinerede fikst med Fabio Ruiz, og fra kanten af feltet sendte angriberen på førsteberøringen bolden over ved den fjerne stolpe.
Et kvarter før tid blev kampen afgjort. Serbiens Strahinja Pavlovic blev vist ud, da han fratog en oplagt målchance fra Morata, og på det efterfølgende frispark punkterede spanierne den sidste spænding.
Alex Baena krøllede elegant bolden over muren og i det serbiske mål.
Ti minutter før tid var Spanien på ny tæt på, men Pedris forsøg tæt på mål tog undersiden af den serbiske overligger.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
AVIS