Spanien blomstrer og slår tamme serbere

Spanierne dominerede fra start til slut, da de hjemme slog Serbien med 3-0 i Danmarks Nations League-gruppe.



Der var stort set kun et hold på banen, da Spanien tirsdag aften storspillede og på hjemmebane slog Serbien med 3-0 i Danmarks Nations Leagues gruppe.

Spanierne tilspillede sig kampen igennem flere store muligheder, og det var kun takket være de serbiske stolper og spansk ineffektivitet, at sejren ikke blev større.

I den anden kamp i gruppen spillede Danmark på udebane 2-2 mod Schweiz.

Dermed topper Spanien gruppe 4 i A-laget med ti point og er sikret første- eller andenpladsen, som giver adgang til Nations Leagues knockoutfase.

Serbien indtager tredjepladsen med fire point, mens Danmark ligger nummer to med syv point. Schweiz indtager sidstepladsen med et enkelt point.

Spanien satte sig fra start på opgøret, og allerede i det femte minut kom værterne i front.

Et højt indlæg endte hos midtstopper Aymeric Laporte, der ved bageste stolpe headede spanierne i front.

Serberne forsøgte at presse Spanien højt, men værterne var veloplagte og formåede hver gang at spille sig forbi det første pres.

Det fik gæsterne til at trække sig tilbage på banen, men det ændrede ikke på, at spanierne gjorde, hvad der passede dem. Efter et kvarter var det tæt på 2-0, da Mikel Merino ramte stolpen.

I flere sekvenser lignede serberne i træningskegler, når Spanien kombinerede.

Det eneste, der manglede hos spanierne, var kvalitet i afslutningerne.

Tendensen fortsatte i anden halvleg. Efter 53 minutter fik Spanien muligheden for at øge føringen fra straffesparkspletten, men symptomatisk for kampen indtil da sendte anfører Álvaro Morata bolden langt over mål.

Spanien vadede fortsat i chancer. Mange af dem tilfaldt Morata, og i det 65. minut fik spydspidsen revanche for det brændte straffespark.

Morata kombinerede fikst med Fabio Ruiz, og fra kanten af feltet sendte angriberen på førsteberøringen bolden over ved den fjerne stolpe.

Et kvarter før tid blev kampen afgjort. Serbiens Strahinja Pavlovic blev vist ud, da han fratog en oplagt målchance fra Morata, og på det efterfølgende frispark punkterede spanierne den sidste spænding.

Alex Baena krøllede elegant bolden over muren og i det serbiske mål.

Ti minutter før tid var Spanien på ny tæt på, men Pedris forsøg tæt på mål tog undersiden af den serbiske overligger.

/ritzau/






TransferLIVE: Barca trækker SL-handel i langdrag




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’